וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"להזכיר לעולם את הזוועות": אלפים השתתפו במצעד החיים ה-31

יואב איתיאל, שליח וואלה! NEWS למצעד החיים בפולין

2.5.2019 / 18:03

אלפי בני נוער מכל העולם צעדו לאורך 3.2 קילומטרים בין אושוויץ ובירקנאו. לצדם השתתפו עשרות ניצולים, שסיפרו את סיפורם ושגרירים ובהם משלחת מיוחדת מטעם הממשל האמריקני, בראשות השגריר פרידמן. האירוע המרכזי הוקדש ליהדות יוון, בהשתתפות יהודה פוליקר

צילום: יואב איתיאל, וואלה!NEWS, עריכה: איתי עמרם

כעשרת אלפים בני נוער יהודים ולא יהודים, מכל רחבי העולם, השתתפו היום (חמישי) במצעד החיים ה-31 שהתקיים בין אושוויץ ובירקנאו. המצעד, שאורכו 3.2 קילומטרים, התקיים לאות זיכרון לנספי השואה ובקריאה להילחם באנטישמיות ששוב גואה בשנתיים האחרונות.

השנה הוקדש האירוע המרכזי בפולין ליהדות יוון. הזמר יהודה פוליקר השתתף במצעד ויופיע בטקסים ובאירוע בינלאומי בערב יום השואה בקרקוב. פוליקר, שציין לאחרונה 30 שנה לאלבום "אפר ואבק", יופיע גם באירוע זה, וביצע את שיריו "כשתגדל" ו"דברים שרציתי לומר".

"לצערי, בתקופה האחרונה האנטישמיות חזרה לזקוף את ראשה המכוער. מחקרים בארצות הברית ואירופה הראו שכמחצית מבני הנוער אפילו לא שמעו על אושוויץ מימיהם. אחת המטרות שלנו כאן במצעד החיים היא להילחם בזה", אמר ד"ר שמואל רוזנמן, יו"ר מצעד החיים. "אנחנו כאן כדי לומר בקול ברור: 'לעולם לא עוד'. אנחנו צועדים כדי להזכיר לעולם את הזוועות ולהוביל מהלך עולמי למלחמה באנטישמיות".

עוד בוואלה! NEWS:
"המשאיות, היריות, המגפיים": הילד מהשואה שטיפס לצמרת הרפואה
יום הזיכרון לשואה ולגבורה: ריבלין פתח את אירועי "זיכרון בסלון"
בצל הירי בבית הכנסת: מספר התקריות האנטישמיות בארצות הברית הוכפל

מצעד החיים ,מאי 2019. יואב איתיאל
מצעד החיים, היום/יואב איתיאל

במצעד לקחו חלק גם עשרות ניצולי שואה, שיספרו את סיפורם. אליהם הצטרפה משלחת מיוחדת מטעם הממשל האמריקני, בראשות שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן. במשלחת משתתפים גם, בין היתר, שגריר ארצות הברית בגרמניה ריצ'רד גרנל, שגרירת ארצות הברית בפולין ג'ורג'ט מוסבאכר, והשליח המיוחד למלחמה באנטישמיות אלאן קאר.

ביוזמת שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, צעדה עמו משלחת גדולה של שגרירי או"ם מאפריקה, מאסיה, מאיי הפסיפיק, מאמריקה הלטינית וממזרח אירופה, בפעם הראשונה שבה לוקחים חלק באירוע. "בימים בהם גל אנטישמיות שוטף את העולם הגעת שגרירי האו"ם למצעד היא הוכחה שאנחנו בדרך הנכונה שתסדוק את חומות השתיקה של הקהילה הבינלאומית", אמר דנון. "לא נאפשר מציאות שבה יהודי העולם שוב יחיו בפחד. זהו לא מאבק רק על זיכרון העבר, אלא גם על עתיד הדורות הבאים".

הרב ישראל מאיר לאו, יו"ר מועצת יד ושם אמר לוואלה! NEWS כי בתחילתו של פרויקט מצעד החיים, לא היו הרבה אנשים שלקחו חלק. "התחלנו עם קומץ של מאות ספורות של אנשים, והגענו ללמעלה מ-18,000 בשנת אלפיים וחמש. חשבנו שההתעניינות תדעך, ולהיפך, היא הולכת וגוברת. אין ספק שגם האירועים האנטישמיים האחרונים תורמים למודעות הזאת שאנחנו צריכים להפגין את היותנו פה לבלי חת, ולהתחייב ולהבטיח: לא לאלימות, לא לאנטישמיות, לא לגזענות".

הרב לאו הוסיף כי "השתנה הרבה מאוד, גם הנוף האנושי. הרבה יותר צעירים. המצעד הראשון היו שבעה חברי כנסת וגם ניצולי שואה, היום אין אף אחד. הדור השתנה, כמעט שלושה דורות חלפו מאז, שבעים וארבע שנים מאז המלחמה חשבנו שהנושא יישכח, אבל ליל הסדר מדבר על אירוע מלפני 3,300 שנה וזוכרים לציין את עשר המכות וכל הסיפור - למה שזה יישכח? אני אומר שזה לא יישכח, זה יהיה "זכור ולא תשכח לעולמי עולמים".

sheen-shitof

עידן חדש בלייזר

החברה הישראלית שהמציאה את מסירי השיער עושה זאת שוב

בשיתוף Epilady
מצעד החיים ,מאי 2019. יואב איתיאל
צעירים מפולין לפני מצעד החיים, היום/יואב איתיאל

הזמר יהודה פוליקר, שהגיע השנה למצעד, סיפר כי "כשעשינו את האלבום 'אפר ואבק', לא חשבנו שמשהו יקרה אתו. אמרנו שזה בטח יגיע לאבא שלי, לאימא שלי ולאימא של יעקב (גלעד, שכתב עמו את האלבום) וזהו. כי מי ירצה להתעסק עם אלבום כזה? אבל האלבום הזה הביא אותי לפה, והוא שיחרר ממני ומיעקב את השסתום הזה שהעיק עלינו כל החיים".

"הרבה שנים סירבתי להגיע לפה, אבל החלטתי להגיע. אני מאוד נרגש ממה שקורה עכשיו סביבי ואני זוכר את המשפט המוביל שאבא שלי תמיד אמר לנו - 'לזכור ולא לשכוח אף פעם. תדברו על זה ותעבירו את זה לכולם. אנחנו עברנו גיהינום עלי אדמות, את השטן בהתגלמותו, שזה לא יקרה שוב'. המדינה צריכה להיות חזקה, וגם מבפנים. צריך לחבר, לאחות ולא לעשות מי נגד מי - לחבר לאהוב את כל מי שסביבנו", כך פוליקר.

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג נאם במצעד ואמר כי "74 שנים לאחר המלחמה הנוראית הזאת היהודים שוב אינם בטוחים. יהודים לא יכולים להירצח בפיטסבורג ובסן דייגו או בכל מקום אחר! אני קורא למנהיגי העולם להיאבק באנטישמיות המשתוללת בעולם כולו". עוד אמר היו"ר כי "אני עומד כאן לפניכם בשם העם היהודי, האומה המדהימה שלנו שמאמינה בתיקון עולם. כלומר - להפוך את העולם למקום טוב יותר. גם לאחר שסבלנו את הזוועה הגרועה ביותר של האנושות, אנו נשארים מחויבים לתיקון עולם. החידושים המופלאים שיוצאים ממדינת ישראל הם עדות למחויבות זו".

מצעד החיים ,מאי 2019. יואב איתיאל
יהודה פוליקר עם סגן הפטריארך של סלוניקי, היום במצעד החיי באושוויץ בירקנאו/יואב איתיאל
פולנים מחזיקים שלט בעברית במסגרת מצעד החיים ,מאי 2019. יואב איתיאל
פולנים מחזיקים שלט לפני מצעד החיים, היום/יואב איתיאל

במהלך ההכנות למצעד החיים מתח היום ניצול השואה אדוארד מוסברג תושב ניו ג'רזי ביקורת חריפה על דבריו של שר התחבורה ישראל כץ לפיהם הפולנים ינקו את האנטישמיות מרחם אמם. שורד השואה כינה את השר כץ: "אידיוט וטיפש". לדבריו, "אם הוא יכול לומר דבר כזה שהאנטישמיות נוסדה כאן בפולין ועל כך שהפולנים ינקו אנטישמיות מחלב אמם הוא אידיוט וטיפש".

הניצול, יליד קרקוב שבפולין, הדגיש כי הגרמנים הם האחראים לשואה. הוא הוסיף כי אף פנה לנשיא פולין אנדז'יי דודה ואמר לו כי כל עוד השר כץ לא מתנצל על דבריו שדודה לא יגיע לביקור בישראל. הוא הוסיף כי הגיע למצעד כדי להזכיר את משפחתו שנספתה בשואה ולכבד את זכר יקיריו וששת מיליון היהודים שנרצחו בשואה אולם "עלינו לזכור כי מלבד היהודים, הגרמנים רצחו שני מיליון פולנים".

השגריר פרידמן אמר לוואלה! NEWS כי אנטישמיות היא מחלה שאחזה במין האנושי מהרגע שנוצר. וכי האמרה בהגדה של פסח לפיה: "בכל דור עומדים עלינו לכלותינו - לא הולכת להיעלם או להירפא בעזרת סלוגנים". וכשעלה לנאום, אמר פרידמן כי "כמו שהנשיא טראמפ אמר, 'מי ששואף להשמיד את היהודים הוא בעצמו יושמד' ".

באירוע המרכזי לצעירים שנערך אמש (רביעי) בהשתתפות כאלפיים איש, נקרא לבמה אחד ממייסדי המצעד, שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, שריצה מאסר ממושך בגין עבירות שחיתות. במשך דקה ארוכה קראו לעברו מהקהל: "בושה, בושה", "היית בכלא", "צא מפה". הסדרנים נקראו, אדם אחד הוצא מהאולם ונאומו של הירשזון נמשך. בית המשפט המחוזי שלח את הירשזון לחמש שנים וחמישה חודשי מאסר בפועל, לאחר שהרשיע אותו בגניבת מיליונים. הוא השתחרר ב-2013 לאחר שנוכה שליש מתקופת מאסרו. בשנה שעברה השתתף בטקס במצעד החיים עצמו, ואילו השנה ביקשו להצניע את השתתפותו ונתנו לו במה באירוע הצעירים שנערך ערב המצעד במרכז הקונגרסים של קרקוב ולא בעצרת הסיום של המצעד. כאמור, המחאה כנגד השתתפותו הגיעה גם לשם.

מצעד החיים ,מאי 2019. יואב איתיאל
מצעד החיים, היום/יואב איתיאל

גם יוון שלחה למצעד משלחת מכובדת, בראשה עומדים הפטריארך ברתולומאיוס פטריארך קונסטנטינופול, רומא החדשה והפטריארך האקומני, מנהיגם של עשרות מיליוני נוצרים אורתודוקסיים ברחבי העולם, ויו"ר הפרלמנט של יוון, ניקולאס ווטסיס. במצעד ישתתפו גם ראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה, והרב ישראל לאו שצועד מאז המצעד הראשון ב-1988.

עינת כ"ץ, מדריכת הקבוצה הקנדית הצטרפה אף היא למצעד, השתתפה במצעד החיים הראשון לפני 31 שנה וממשיכה להגיע מאז. "היו אז אלי ויזל ויעקב אגם", שחזרה. "זה שינה את כל חיי. בגלל זה התחלתי להתעניין". בקבוצה הזו 250 תלמידים, 40 סטודנטים ו-70 מבוגרים. בכל אחד מתשעת האוטובוסים שלהם יש ניצול שואה כמו רוגנשטיין. כך גם מקס אייזן, תעשיין בן 90, מחבר הספר האוטוביוגרפי רב המכר "רק במזל", שיצא לאחרונה בהוצאת הרפר קולינס. כך נתן לייפציגר 90 והדי בוהם 91 ניצולי אושוויץ.

השנה מצטרפים גם נציגים משתי קבוצות כדורגל מובילות בעולם: המועדון האנגלי צ'לסי, המוביל קמפיין נרחב נגד האנטישמיות ,ומועדון הכדורגל האמריקני ניו אינגלנד רבולושן, שנרתם אף הוא. יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, שמוביל את המצעד כאישיות הישראלית הבכירה מישראל ועומד בראש משלחת ישראלית מטעם מהסוכנות היהודית, אמר: "אני גאה בכך שהשנה נפלה בחלקי הזכות להיות ממובילי מצעד החיים בתפקידי כיו"ר הסוכנות היהודית, שמשמעו שעל החיים להמשיך ולספר את סיפור השואה והגבורה מדור לדור, במיוחד בדור הזה שבו שנאת היהודים מבעבעת בכל רחבי תבל. עלינו החובה לחנך, ללמד, להוכיח בשער ולהתריע ולהיאבק כדי לקיים את הציווי 'לא עוד'".

(עדכון ראשון: 17:11)

מצעד החיים במחנה ההשמדה אושוויץ, פולין, 2 במאי 2019. AP
מצעד החיים, היום/AP
אברהם הירשזון בטקס יום השואה בקרארוב - 1/5/19. יואב איתיאל
"בושה". הירשזון באירוע הפתיחה של המצעד, הערב/יואב איתיאל
הכנות לקראת מצעד החיים באושוויץ, פולין 1 במאי 2019. יואב איתיאל
בני נוער בהכנות לקראת מצעד החיים, קרקוב, פולין/יואב איתיאל
בית הכנסת העתיק בקז'ימייז' קרקוב. נמרוד מישאל, אתר רשמי
מנצלים את הזמן לסיורים. בית הכנסת העתיק בקרקוב/אתר רשמי, נמרוד מישאל
אושוויץ, 1 במאי 2019. יואב איתיאל
אושוויץ, אתמול/יואב איתיאל
אושוויץ, 1 במאי 2019. יואב איתיאל
המוזיאון באושוויץ, אתמול/יואב איתיאל
אושוויץ, 1 במאי 2019. יואב איתיאל
בלוק הניסויים של מנגלה, אושוויץ. אתמול/יואב איתיאל
אושוויץ, 1 במאי 2019. יואב איתיאל
הכנות למצעד החיים, אתמול באושוויץ/יואב איתיאל
אושוויץ, 1 במאי 2019. יואב איתיאל
בני נוער מתכוננים למצעד החיים, אתמול באושוויץ/יואב איתיאל
אושוויץ, 1 במאי 2019. יואב איתיאל
אושוויץ, אתמול/יואב איתיאל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully