וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפגישה עם המח"ט, השיחות הקשות: רון נהרג בגיבוש - ואין תשובות

רון אליהו עובד נהרג כשאוטובוס הידרדר אל האוהל שבו שהה בעת הגיבוש, ומשפחתו מחכה למסקנות התחקיר. בשבעה הגיעו לבית המשפחה קציני צה"ל שהציגו את הממצאים הראשונים, אולם התשובות אינן מספקות. "הקצינים היו צריכים להסביר למה הבן שלי נהרג"

התאונה בשומריה/צילום: חדשות 12, חדשות צ.ב.מ ויניר יגנה

עשרה ימים לאחר שנהרג רון אליהו-עובד בגיבוש הצנחנים כשאוטובוס הידרדר אל תוך האוהל הצבאי שבו שהה סמוך לקיבוץ שומריה, מנסים בני המשפחה שמתגוררת בקיבוץ פלמחים לאסוף את השברים.

למרות האבל והאובדן הכבד שנחת על המשפחה, הם בכל זאת ציינו את ליל הסדר. "השארנו כיסא ריק לרון אליהו עובד", סיפרו ההורים השכולים מוטי ודורית עובד לוואלה! NEWS, בצאת החג. "הכיסא של אליהו הנביא קיבל משמעות נוספת הפעם, כי שמו המלא הוא רון אליהו". האב סיפר כי ליל הסדר עבר בכאב רב. "זה היה סדר דיכאוני, קשה ועצוב לכל המשפחה, לא שרנו את שירי החג, רק עברנו על ההגדה בצורה לקונית".

לקריאה נוספת:
הנהג יצא לשירותים, האוטובוס הידרדר ופגע ברון: "ילד עם לב טוב"
אוטובוס פגע בנערים בגיבוש בשומריה שבנגב; נער נפצע אנוש
"רצתי לתוך האוטובוס - ולחצתי על הברקס": העדות מהתאונה הקטלנית

מוטי עובד ובנו רון שנהרג באסון גיבוש הצנחנים. באדיבות המשפחה, באדיבות המצולמים
מוטי עובד ובנו רון/באדיבות המצולמים, באדיבות המשפחה

עם מותו, לרון אליהו עובד נערך טקס הלוויה צבאית והוא יוכר כחלל צה"ל. כעשרה ימים לאחר שנטמן, דורש האב השכול לקבל תשובות מהצבא ולדעת מה הוביל לאסון. "אנחנו רוצים לדעת מה בדיוק התרחש עד התאונה, אני חושב שאי אפשר לשים את האחריות לאסון רק על נהג האוטובוס, ישנם עוד דברים שצריכים להיחקר, צריך לבדוק האם נעשו דברים שיכלו למנוע מהאסון הזה להתרחש".

על העונש שצריך להיגזר על נהג האוטובוס איברהים אבו כף, שנחשד בגרימת מוות ברשלנות הוסיף, "אני רוצה שיירקב בכלא כי הוא עשה משהו חמור שלא צריך לקרות, ועדיין - כשאני שולח ילד לצבא, אני לא סומך על הנהג שמסיע אותו, אני סומך על הצבא".

במהלך ימי השבעה הגיעו אל בית המשפחה קציני צה"ל בהם גם מח"ט צנחנים, אלוף-משנה יקי דולף, שהציגו למשפחה את עיקרי התחקיר הראשוני מהאסון. "זאת הייתה שיחה קשה, מפגש טעון מלא באמוציות, ישבו מולנו קצינים שהיו צריכים להסביר לי למה הבן שלי לא חזר הביתה מהגיבוש, למה הבן שלי נהרג".

sheen-shitof

מחיר חסר תקדים

המדרסים המתקדמים של NewFeet בהתאמה אישית: בדקו התאמתכם

בשיתוף NewFeet
רון עובד, הנער שנהרג באסון האוטובוס בנגב. באדיבות המשפחה, אתר רשמי
"לא דימיינתי שזו הפעם האחרונה שאראה אותו". רון אליהו עובד/אתר רשמי, באדיבות המשפחה

בין הדברים שאמר במפגש למח"ט הצנחנים, טען כי מהאסון צריך להילמד לקח. "אמרתי שאני חושב שהצבא צריך לעשות עם עצמו בדק בית וחשבון נפש. למשפחה שלנו זה כבר לא יעזור, רון אליהו עובד לא יחזור הביתה, אנחנו לא מחפשים את הראש של אף אחד, אני לא פועל מתוך רצון שמישהו מהמפקדים יודח מתפקידו. הצבא צריך לעשות את הבדיקות, לתחקר את התאונה וליישם לקחים כדי שאסונות כאלה לא יתרחשו עוד".

הוא סיפר כי בנו היה להוט להשתתף בגיבוש. "הסעתי את רון אליהו עובד אל תחנת הרכבת, בוקר הגיבוש", שחזר. "חיבקתי אותו, איחלתי לו בהצלחה, הוא הלך מאוד מרוצה ומאוד גאה, לא דמיינתי שזאת תהיה הפעם האחרונה שאראה אותו".

בהודעה האחרונה ששלח הבן, שעה קלה לפני התאונה, הוא שיתף בחוויות שעבר. "אבא, עברתי את בחינת הבר-אור בגיבוש, מתרגש, מחכה לתוצאות", כתב. האב נזכר בשעות שקדמו לבשורה. "הייתי במשחק כדורסל עם חבר בהיכל נוקיה, דורית, אמא של רון אליהו עובד התקשרה אליי לבשר לי שקרה משהו בגיבוש", נזכר. "כשפתחתי את אתרי החדשות וראיתי מה קרה, הדבר הראשון שעלה לי לראש זה, 'איזה מסכנים המפקדים שצריכים להתמודד עם האירוע הזה'".

נהג האוטובוס בתאונה בנגב בהארכת מעצרו. אתר רשמי
"אני רוצה שיירקב בכלא",/אתר רשמי

עובד, האב, הוא איש צבא לשעבר, שפיקד בעברו על בסיסים. "אני מגיע מעולם של פיקוד, בטיחות, הדרכה ואנשים, חייתי את זה לא מעט שנים, אז זווית ההסתכלות שלי הייתה ישר על המפקדים".

הוא לא שיער בנפשו שהתאונה המחרידה עליה קרא, עתידה לשנות את חייו. "אני מוצא את עצמי מנסה ליצור קשר עם כמה שיותר אנשים בניסיון להבין מה התרחש שם, ככל שעבר הזמן מאז האירוע, אני מבין שאין מצב שהמפקדים לא אפשרו לילדים ליצור קשר עם המשפחות ולעדכן, באיזשהו שלב אני וחבר שהיה איתי במשחק מחליטים לנסוע הביתה".

משחלפו השעות ובנו לא יצר קשר, החל לבו לנבא רעות. "בדרך הביתה הלב שלי דפק, ידעתי שמחכה לי משהו, אבל לא ידעתי מה זה". בכניסה לקיבוץ הבחין באמבולנס ובקצין הביטחון של הקיבוץ. "החלטנו לחזור הביתה ובסביבות 22:00 דורית החליטה שהיא רוצה לנסוע לכיוון הבא"ח (בסיס אימונים חטיבתי)".

ביציאה מהקיבוץ הבחינו בהמולה, אמבולנס וקציני צה"ל שנאספו במקום. "אמרתי לחבר שלי שנהג ברכב שיחזור הביתה, בינתיים אני מסתובב לדורית ואומר לה, 'כנראה שהרע מכל קרה'".

רון עובד שנהרג בתאונת האוטובוס בנגב בזמן גיבוש לצנחנים. באדיבות המשפחה, אתר רשמי
חברים רבים מהעבר והווה הגיעו לשבעה. רון אליהו עובד/אתר רשמי, באדיבות המשפחה

מוטי סיפר שבמהלך ימי השבעה הגיעו לבית המשפחה מנחמים רבים בהם עשרות בני נוער שהכירו את רון אליהו עובד מהעבר והווה. אל אותם צעירים הצטרפו החברים ששהו עם רון אליהו עובד בגיבוש לצנחנים והיו עדים לאסון. בני המשפחה שמעו מהם את שהתרחש באותו ערב.

בשבועות שקדמו לאסון, רון אליהו עובד ואביו נהגו להתאמן יחד, הוא לקראת שירותו הצבאי והאב לקראת מרתון קופנהגן, שיערך בחודש מאי הקרוב. למרות האימונים המפרכים, חשב לבטל את השתתפותו, אולם אחד מחבריו הקרובים הציע לו, למרות הכל, להתמודד בתחרות, ולרוץ לזכר הבן שנהרג. "הוא הציע שארוץ לזכר רון אליהו עובד, עם תמונה שלו. החלטתי שאמשיך את הפרויקט הזה ואשתתף בכל זאת".

רון אליהו עובד בן 18 מקיבוץ פלמחים נהרג לפני כעשרה ימים במהלך גיבוש צנחנים-דובדבן שנערך סמוך לקיבוץ שומריה שבנגב. בתאונה הידרדר אוטובוס הסעות שהיה ריק מנוסעים, פגע באוהל צבאי ודרס קבוצת בני נוער שהשתתפה בגיבוש. בתאונה נפצעו עוד חמישה בני נוער באורח קל, כולם שוחררו לביתם סמוך לאירוע. רון אליהו עובד הותיר אחריו זוג הורים ושתי אחיות.

מדובר צה"ל נמסר כי "בנושא נפתחה חקירת מצ"ח ובסיומה יעברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית. צה"ל משתתף בצער משפחת עובד וימשיך ללוותה".

(עדכון ראשון: 15:40)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully