במבצע אווירי נרחב: הושלמה פריסת הטילים המתקדמים מארה"ב

לאחר חודש סיים הצבא האמריקני לפרוס את מערכת ההגנה המתקדמת THAAD בארץ בהשתתפות מעל ל-250 אנשי צוות ולוחמי הגנה אווירית אמריקנים. סגן מפקד צבא ארה"ב באירופה: "היכולת לפרוס במהירות כזאת כוחות במוכנות ללחימה לגזרה היא קריטית"

01/04/2019
צילום: דובר צה"ל

הפיקוד האירופי של צבא ארצות הברית (EUCOM) סיים אתמול את הפריסה במסגרת תרגיל ראשון מסוגו של מערכת הגנה אווירית מפני טילים (THAAD) בישראל, כך הודיע הבוקר (שני) צה"ל.

לפני כחודש ימים, במבצע אווירי נרחב, הגיעה מערכת ההגנה האווירית ונפרסה בישראל. יותר מ-250 אנשי צוות ולוחמי הגנ"א אמריקנים הגיעו לפריסתה ולתפעולה. המערכת תורגלה במגוון תרחישים וביכולת ההשתלבות עם מערכות ההגנה האווירית הישראלית.

מצה"ל נמסר כי הצבא פועל בשיתוף פעולה "עם הכוחות האמריקנים כדי להעצים את התיאום ההדדי ואת היכולות המבצעיות להגנת שמי ישראל. הפריסה מהווה צעד נוסף בחיזוק היחסים ארוכים לחיזוק שיתוף הפעולה ההדוק בין המדינות".

עוד בוואלה! NEWS:
טילים מתקדמים בעיתוי רגיש: מה עומד מאחורי הצעד החריג של ארה"ב
הקרב עם אל-קאעדה שחשף את הפעילות האמריקנית הסודית

עוד באותו נושא

לראשונה: ארה"ב פרסה בישראל מערכת הגנה מתקדמת מטילים במסגרת תרגיל

לכתבה המלאה
"יוצא דופן". חייל צבא ארה"ב בטקס עם תת-אלוף כוכב(צילום: דובר צה"ל, U.S. Army Europe)

"שיתוף הפעולה בין מערך ההגנ"א למקבילו האמריקני מדגיש את המקצועיות והעוצמה המבצעית המביאה הגנה טובה יותר לשמי ישראל", אמר מפקד מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, ומפקד המבצע המשותף, תת-אלוף רן כוכב. לדבריו, "המערכת נקלטה כמקבילה למערכת החץ ומביאה עמה יכולת משלימה. תודות לקשר המקצועי ולאימונים המשותפים נהיה מוכנים יותר לשעת פקודה. לוחמי ההגנ"א, בסדיר ובמילואים, מוכנים מבצעית בדריכות להגנת שמי המדינה, בזירות השונות ובפריסה ארצית רחבה".

סגן מפקד צבא ארה"ב באירופה, אלוף אנדרו ג' רולינג אמר כי התרגיל בוצע באופן יוצא דופן על ידי החיילים ממערך ההגנה האווירית. "משרד ההגנה האמריקני הורה בהתראה קצרה לפרוס במהירות את מערכת התאאד במרחק אלפי קילומטרים, בצידה השני של העולם, ולאחר מכן להשתלב באחת ממערכות ההגנה האוויריות המורכבות ביותר, והם סיפקו את הסחורה. היכולת לפרוס במהירות כזאת כוחות במוכנות ללחימה לגזרה היא קריטית על מנת לתמוך בבני הברית שלנו ושותפינו".

ניידת, שניתן לפרוס במהירות בכל העולם. מערכת ההגנה שנפרסה(צילום: דובר צה"ל, U.S. Army Europe)

תרגיל זה בוצע לראשונה בישראל ומטרת הפריסה הייתה תרגול יכולת הפריסה המהירה של מערכות מורכבות ברחבי העולם לצד חיזוק היכולות ושיתוף הפעולה עם מערכות ההגנה האוויריות בחיל האוויר של צה"ל.

מערכת ה-THAAD התווספה אל יכולות ההגנה האוויריות של חיל האוויר הצה"ליות הקיימות נגד טילים בליסטיים ארוכי טווח, ונחשבת לאחת המערכות המתקדמות מסוגה בעולם.

המערכת היא בעלת ניידת, שניתן לפרוס במהירות בכל העולם ושמטרתה יירוט טילים בליסטיים. היכולות הספציפיות של המערכת תלויות במשתנים כמו מיקום, טווח, ומאפייני האיום. למערכת יכולות לפעול בתוך האטמוספירה וגם יכולות לפעול מחוצה לה. ה-THAAD משתמש באנרגיה קינטית כדי ליירט טילים. המערכת מכוונת לעבר חלקים שונים בנתיב הטיל של האויב, וכן לאיומים אחרים.

שימוש באנרגיה קינטית כדי ליירט טילים. מערכת ההגנה שנפרסה(צילום: דובר צה"ל, U.S. Army Europe)
"מערכת נקלטה כמקבילה למערכת החץ ומביאה עמה יכולת משלימה". מערכת ההגנה שנפרסה(צילום: דובר צה"ל, U.S. Army Europe)
הכוחות האמריקנים פורסים את מערכת ההגנה בישראל(צילום: דובר צה"ל, U.S. Army Europe)
"מקצועיות ועוצמה מבצעית להגנה טובה יותר לשמי ישראל". החיילים בתום הפריסה, אתמול(צילום: דובר צה"ל, U.S. Army Europe)
אחת המערכות המתקדמות מסוגה בעולם. מערכת הטילים נפרסת בישראל(צילום: דובר צה"ל, U.S. Army Europe)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully