עשרות אלפים הפגינו בגבול הרצועה; שלושה פלסטינים נהרגו מירי צה"ל

בשיאן של ההפגנות הגיעו 40 אלף איש לכמה מוקדים לאורך הגבול, כחלק מ"צעדת המיליון" לציון שנה לתהלוכות השיבה, אך אנשי חמאס מנעו מרובם להתקרב לגדר. צה"ל הגיב בירי נגד מפגינים שניסו לחדור לשטח ישראל. מנהיג חמאס הגיע להפגנות. הפלסטינים: שניים נהרגו ו-315 נפצעו

אמיר בוחבוט, יניר יגנה ויפעת רוזנברג
30/03/2019
צילום: שי מכלוף ורויטרס, עריכה: איתי עמרם ותומר לוי

הפגנות בגבול עזה - עדכונים אחרונים

- 40 אלף פלסטינים הפגינו לאורך הגבול
- אנשי חמאס מנעו ממפירי הסדר להתקרב לגדר
- שלושה נערים פלסטינים נהרגו מירי צה"ל; 315 נפצעו
- מטעני חבלה ואבנים יודו לעבר כוחות צה"ל
- דובר צה"ל בערבית: "חישבו לפני שתפעלו באלימות"
- הנייה וסינוואר הגיעו לשטח

כ-40 אלף פלסטינים השתתפו במהלך היום (שבת) בשיאן של "צעדת המיליון" שמוביל חמאס, מתוכם 6,000 שעדיין מפגינים סמוך לגבול. משרד הבריאות הפלסטיני עדכן כי שלושה בני אדם נהרגו מהאש, ו-315 מפגינים פלסטינים נפצעו. ההרוגים הם אדהם נדאל צקר, נער בן 17 שנורה ממזרח לעיר עזה ותאמר אבו אל-ח'יר, בן 17 גם הוא שנורה בחזהו באזור חאן יונס ובלאל מחמוד נג'אר בן 17.

ההפגנות עברו עם פחות אלילמות מזו שאליה התכוננו בצה"ל וכמות האנשים שהגיעו לגדר הייתה יחסית מועטה. רוב המפגינים נשארו במרחק מאות מטרים מגדר המערכת, ואנשי חמאס מנעו מהם להתקרב אליה. בחלק מהמקרים התקרבו המשתתפים לגדר, השליכו אבנים ומטענים לעבר כוחות צה"ל, אך רובם שמרו על מרחק ונשארו במרחב המאהלים בעומק השטח.

בצה"ל, שלא נרשמו נפגעים משורותיו, הגיבו בירי גז מדמיע ובאמצעים לפיזור הפגנות לעבר המתקהלים. בנוסף לכך, התקיימו ניסיונות להפריח בלוני תבערה לעבר יישובי עוטף עזה.

לקריאה נוספת בנושא:
מתיחות בגבול הרצועה: פלסטיני שנורה בהפגנות מת מפצעיו
הרמטכ"ל כוכבי סייר בגבול, המצרים נפגשו עם מארגני ההפגנות בעזה
בצל המתיחות, משפחות בעוטף מתרחקות למרכז: "חוסר הביטחון מחלחל"

עוד באותו נושא

רקטות, חדירות ופיגועים: התרחישים שעלולים להסתבך בצעדת המיליון בעזה

לכתבה המלאה
הפגנות בגבול רצועת עזה, היום(צילום: רויטרס, רויטרס)
כוחות צה"ל נערכים בגבול(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

בצה"ל נערכו בכוחות גדולים לעצרת, המציינת שנה לתהלוכות השיבה לאורך הגבול. דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי קרא לתושבי הרצועה שלא לנקוט באלימות. בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב כי "אם לא תנהגו היום באלימות ובאמצעי טרור, יתבצעו צעדים אזרחיים משמעותיים שיוכלו לשפר תחומים אזרחיים מגוונים ברצועת עזה. תחשבו טוב טוב לפני שאתם מפעילים אלימות וטרור. ישראל נחושה להגן על אזרחיה וריבונותה".

במקביל, הפלסטינים דיווחו כי המשלחת המצרית הפועלת בין השאר לתיווך בין ישראל וחמאס, וכן להשבת היציבות ברצועה, מבקרת במחנות המשמשים לכינוס לקראת צעדות השיבה ברצועה כדי לבחון את המצב בשטח. גם ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה ומנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר הגיעו לשטח.

סינוואר אמר כי "עמנו מדגיש כי הוא ישבור את המצור ואומר היום 'אנחנו רוצים לחיות בכבוד'. הכיבוש נמצא היום במבחן חדש. אנחנו ניצבים בפני שנה חדשה של התהלוכה הזו שלא תהיה כמו השנה שעברה. אנחנו נמצאים על המשמר מול כל הפשעים שיבצע נתניהו ולא נחסוך במאמץ להגן על אנשינו".

ראש הוועדה המארגנת את התהלוכות, חאלד אל-בטש, אמר במהלך המחאה כי "מי שיהמר על חולשתנו, נגיד לו שאנחנו ממשיכים לשנה נוספת של תהלוכות שיבה. אנחנו לא חוגגים שנה - אלא מייסדים שנה חדשה, שתתנגד לעסקת המאה, ותביא לשבירת המצור. העם שלנו יכול לנהל את המערכת, עם מאות אלפי משתתפים בתהלוכות, כפי שהצליח לנהל את ההסלמה בימים האחרונים".

חמאס: "אם ישראל לא תכבד את ההבנות - נשנה את המשוואה"

דובר חמאס פאוזי ברהום התייחס למתיחות, ואמר כי "אם ישראל לא תכבד את ההבנות ואת הפסקת האש, ההתנגדות תשנה את המשוואה". את הדברים אמר פרהוז לרשת אל-מיאדין, והוסיף כי "היום הוא צומת דרכים מול הכיבוש". דובר משרד הפנים הפלסטיני הצהיר כי 8,000 מאנשי המשרד, וכן אנשי שיטור ורווחה התפרסו ברחבי הרצועה כדי לסייע בפעילות.

חבר הלשכה המדינית של חמאס, חליל אל-ליה אישר כי המשלחת המצרית תקבל מחר לוחות זמנים מישראל ליישום הבנות הרגיעה עם עזה. הוא אמר כי "המסר הוא שאנחנו ממשיכים בתהלוכות, עד שהכיבוש יעמוד בדרישות הלגיטימיות שלנו להסרת המצור". מחמוד א-זהר, בכיר בחמאס, אמר כי "לא נוותר על הסרת המצור, על פלסטין או על ירושלים".

במהלך הלילה תקף טנק של צה"ל עמדה צבאית של חמאס בצפון הרצועה. על פי הודעת דובר צה"ל, התקיפה בוצעה בתגובה להשלכת מטענים לעבר גדר המערכת בגבול הרצועה במהלך הערב. הבוקר, משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי צעיר בן 20 שככל הנראה נורה אתמול, מת מפצעיו.

מתוך חשבון הטוויטר של סינוואר:

פלסטינים בגבול רצועת עזה(צילום: רויטרס, רויטרס)

במהומות הלילה השתתפו כ-200 מפרי סדר, שהבעירו צמיגים והשליכו מטענים בכמה מוקדים, רובם בעומק השטח. לוחמי צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי במהלך היום נפצעו עשרה בני אדם בשל ירי סמוך לגדר.

בתוך כך, הנהגות הפלגים בעזה ערכו אמש פגישה בביירות בירת לבנון. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, ומנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה, שהובילו את הפגישה הדגישו: "כל תוקפנות של ישראל נגד צעדות המיליון תזכה לתגובה שתהלום את היקף התוקפנות".

(עדכון ראשון 11:48)

חיילים בגבול, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
הפגנות בגדר(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
הפוסט שפרסם דובר צה"ל בשפה הערבית אביחי אדרעי(צילום: דובר צה"ל, דובר צה"ל)
הנער הפלסטיני שנהרג בגבול, היום(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
פלסטינים בגבול רצועת עזה(צילום: רויטרס, רויטרס)
כוחות צה"ל בגבול הרצועה(צילום: רויטרס, רויטרס)
ההפגנות בגבול עזה(צילום: רויטרס, רויטרס)
הפגנות בגדר(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
כוחות צה"ל בגבול עזה, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
ההפגנות בגבול עזה, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
אלפי פלסטינים מפגינים ברצועת עזה במסגרת צעדות השיבה, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
מפקד פיקוד הדרום אלוף הרצי הלוי עם קצינים נוספים בסיור בשטח(צילום: דובר צה"ל)
אלפי פלסטינים מפגינים ברצועת עזה במסגרת צעדות השיבה, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
ההפגנות בגבול עזה, היום(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully