הקברניט עטור השבחים מהמטוס שנחטף לאנטבה הלך לעולמו בגיל 95

במהלך הימים מורטי העצבים בקיץ 1976, מחטיפת הנוסעים על ידי מחבלים גרמנים ופלסטינים ועד שחרורם, עמד הקברניט מישל בקוס לצד השבויים הישראלים. על תפקודו יוצא הדופן והאצילי זכה בצרפת מולדתו באות אביר לגיון הכבוד, ובישראל העניק לו ראש הממשלה רבין אות הוקרה

27/03/2019
צילום: מתוך הטוויטר של NTV UGANDA, עריכה: טל רזניק

(בווידאו: לראשונה מאז מבצע אנטבה נחת מטוס אל על בשדה התעופה בו התקיים המבצע לשחרור חטופי הטיסה בשנת 1976)

מישל בקוס, קברניט מטוס "אייר פראנס" שנחטף ב-1976 על ידי קבוצת טרוריסטים לאנטבה, הלך אתמול (שלישי) לעולמו בצרפת בגיל 95. בקוס בלט בימים בהם הוחזקו החטופים בנמל התעופה באוגנדה, בזכות עמידתו לצד השבויים הישראלים שהופרדו משאר נוסעי המטוס החטוף.

בקוס היה הקברניט הראשי של הטיסה מתל אביב לפריז ב-27 ביוני 1976. מחבלים גרמנים ופלסטינים שעלו על המטוס בעת שחנה באתונה, חטפו אותו ללוב ומשם לנמל התעופה באנטבה, אוגנדה. יומיים אחרי החטיפה הפרידו המחבלים בין הנוסעים הישראלים לשאר הנוסעים ושיחררו את חברי צוות האוויר. בקוס התעקש להישאר עם הנוסעים ולא עזב אותם. במהלך הימים מורטי העצבים, עד ששוחררו במבצע של כוחות צה"ל, שימש בקוס כאיש הקשר בין החוטפים לחטופים. הוא שוחרר יחד עם שאר השבויים במהלך מבצע החילוץ.

על תפקודו יוצא הדופן והאצילי הוענק לבקוס בצרפת אות אביר לגיון הכבוד, ובישראל העניק לו ראש הממשלה, יצחק רבין, אות הוקרה.

לקריאה נוספת בנושא
"יש לי חדשות רעות": שיחות מבצע אנטבה נחשפות
"הסתכנתם בלי לדעת": שיחות פרס ורבין עם שבויי אנטבה נחשפות
"אין מבצע בלתי אפשרי": כך שינה פרס את פניה של מערכת הביטחון

מישל בקוס, עם שחרור המטוס החטוף 1976(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

לפני כמה שנים נמצאה בארכיון צה"ל במשרד הביטחון הקלטה נדירה, בה שומעים את ראש הממשלה רבין ושר הביטחון, שמעון פרס, משוחחים עם השבויים בעת שובם לישראל ב-4 ביולי 1976. ההקלטה נעשתה ממש ליד כבש מטוס ההרקולס שהשיב את השבויים ארצה.

ראשון היורדים מהמטוס היה הקברניט בקוס. בישראל ידעו כבר על מעשיו יוצאי הדופן בעת ימי השבי ושני המנהיגים הישראלים מיהרו לגשת אליו ולהודות לו. "הנוסעים מעריכים מאוד את הדרך שבה דאגתם להם בתנאים הקשים האלה, ואנחנו מעריכים זאת מאוד ואנחנו מאחלים לכם כל טוב", אמר לו ראש הממשלה רבין.

15 ימים אחרי ששוחרר מהשבי כבר ביקש בקוס לשוב לעבודתו והטיסה הראשונה שלו הייתה לתל אביב. הוא המשיך לטוס שש שנים נוספות, עד שיצא לפנסיה. לאורך השנים המשיך בקוס לבקר בישראל, השתתף באזכרות לזכר יוני נתניהו שנהרג במבצע החילוץ ושמר על קשר עם סורין הרשקו, הצנחן שנפצע קשה בעת פעולת החילוץ.

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: הסוד לשיפור כעת במבצע

מוגש מטעם "גברא"
שמעון פרס ויצחק רבין מקבלים את פני החטופים עם שובם לישראל, 1976(צילום: משרד הביטחון)
קבלת הפנים לחטופים ממבצע אנטבה, 1976(צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הבטחון, צלמי במחנה, אבי שמחוני ומיקי צרפתי, במחנה)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully