עובדי הרכבת מאיימים בעיצומים: "ממליצים לא לנסוע ביום ראשון"

אחרי שלא הגיעו להסכמות עם הנהלת רכבת ישראל לגבי סידור העבודה החדש, הודיע ועד העובדים על כוונתו לפתוח בעיצומים בתחילת השבוע הבא. הנהגים יפסיקו את התנועה בקווים כרמיאל-חיפה וראשונים-לוד החל מהשעה 14:00. "ממליצים לציבור לא לנסוע ברכבת בכל הארץ"

06/03/2019
צילום: ליאור רזל, עריכה: איתי עמרם

חשש לשיבושים ברכבת - עדכונים אחרונים

- ועד העובדים מאיים בעיצומים: "ממליצים לא לנסוע בכל הארץ"
- ביום ראשון: יופסקו הקווים כרמיאל-חיפה וראשונים-לוד החל מ-14:00
- השבוע אישר בית הדין לעבודה את סידור העבודה החדש
- 12 נהגים יוקצו לטובת הדרכה; העובדים: "מסוכן בטיחותית"
- הנהלת הרכבת: "קוראים לוועד העובדים להתעשת"

ועד עובדי הרכבת הודיע היום (רביעי) על כוונתו לנקוט עיצומים בתחילת שבוע הבא בגלל אי-ההסכמות עם הנהלת החברה לגבי סידור העבודה החדש. במסגרת העיצומים תופסק ביום ראשון הקרוב תנועת הרכבות בקו כרמיאל-חיפה ובקו ראשונים-לוד החל מהשעה 14:00. "אנו ממליצים לציבור שלא לנסוע כלל בכל קוי הרכבת בכל רחבי הארץ", מסר ועד העובדים.

הוועד אמר כי ההנהלה מנסה בכוחנות להוציא את סידור העובדה ה"מסוכן בטיחותית", כלשונם, ש"מסכן את הנהגים ואת ציבור הנוסעים". לדבריהם, העיצומים יתחילו רק בשעות הצהריים מתוך התחשבות בציבור החיילים, וזאת "ככל שסידור העבודה שהנהלת הרכבת מבקשת להוציא אל הפועל אכן יצא מחר כמתוכנן, ומתוך דאגה לשלומם ולבטיחותם של הנוסעים".

בית הדין האזורי לעבודה אישר ביום ראשון את סידור העבודה החדש, שלפיו יוקצו 12 נהגים לטובת הדרכה, ולפי 22 כפי שרצתה הנהלת הרכבת. בית הדין נדרש לעניין לאחר שהעובדים וההנהלה לא הצליחו להגיע להסכמות מחוץ לכתלי בית המשפט. אף שהוועד הודיע על ניצחון לעובדי הרכבת וההסתדרות, הודיעו שמונה נהגים כי הם חולים באותו הערב. הסידור החדש היה אמור לצאת לפועל מחר, אלא שלטענת ועד העובדים הציגה ההנהלה שינויים קלים שלא נותנים מענה לבעיית הבטיחות שנוצרה וליתירות הנהגים.

עוד בוואלה! NEWS:
הנער שלא התחסן העיד בקונגרס נגד אמו: בגללה אני חשוף למחלות
חיות יותר ומרוצות מחייהן: נתוני הלמ"ס לקראת יום האישה נחשפים
"הייתה ילדה של אושר": משי בת השלוש נחנקה למוות בבית בתל אביב

עוד באותו נושא

חשש לשיבושים ברכבת ישראל: שמונה נהגי קטר הודיעו על "מחלה"

לכתבה המלאה
חשש לשיבושים כבדים ביום ראשון. רכבת ישראל(צילום: אתר רשמי, דוברות רכבת ישראל)

בהחלטה קבעה השופטת אסנת רובוביץ כי "מחומר הראיות שהוצג בפנינו עולה כי שינוי סידור העבודה בא לעולם כדי לתת מענה להתייעלות של המשיבה ורצונה לפתוח קווים חדשים". אחרי החלטת בית המשפט קראה ההנהלה לוועד העובדים ולהסתדרות "לגלות אחריות לעתידה של הרכבת ולשלב ידיים עם ההנהלה לטובת ציבור הנוסעים אזרחי ישראל".

רכבת ישראל הגיבה להודעת השביתה וקראה לראשי ההסתדרות ולוועד העובדים "להתעשת, לנהוג בשיקול דעת ולגלות אחריות כלפיי מחויבותם לאזרחי מדינת ישראל נוסעי הרכבת. הפגיעה המתוכננת בנוסעים, בסטודנטים ובחיילי צה"ל שחוזרים לבסיסם ביום ראשון -היא צעד כוחני, פרוע ונטול שיקול דעת".

הרכבת הוסיפה ואמרה כי "כזכור, בית המשפט אישר להנהלת הרכבת להוסיף כחצי שעת נהיגה ביום לנהגי הקטרים באופן שזמן הנהיגה יעמוד על 3 שעות ו-50 דקות ביום ( במקום 6 שעות מותרות), וזאת תמורת תוספת שכר. מהלך זה הוא קריטי על מנת לעמוד באתגר הרכבת הפועלת ב 180 אחוז תפוסה!
הנהלת הרכבת הכורעת תחת עומס בלתי סביר והנאנקת תחת תוכניות התיעלות הכרחית מצפה מהעובדים להיות שותפים באופן חיובי בתהליכים המשמעותיים הנעשים ברכבת ישראל, ולהימנע מפגיעה במאות אלפי הנוסעים".

ההנהלה והוועד לא מסכימים על סידור העבודה. רכבת ישראל(צילום: ראובן קסטרו)

לפני שבועיים חלו שיבושים בתנועת הרכבת לאחר ש-36 נהגי קטר הודיעו כי חלו ולא התייצבו לעבודתם. בהנהלת הרכבת טענו כי הסיבה לעיצומים היא החלטת החברה להוסיף פחות מחצי שעות נהיגה ביממה. אולם, בוועד העובדים התעקשו כי "לא מדובר על צעד ארגוני". אחרי כמה שעות של שיבושים, הודיעה ההסתדרות על סיום המשבר.

(עדכון ראשון: 17:15)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully