ארגנטינה, ארה"ב, צרפת: השבוע שבו האנטישמיות חזרה להרים ראש

האירוע שבו הותקף הרב הראשי של הקהילה היהודית בארגנטינה מצטרף לגל תקריות נגד יהודים בעולם. בניו יורק נכתבו כתובות אנטישמיות, ליד שטרסבורג רוססו צלבי קרס על קברים ובאמסטרדם רוססו כתובות נאצה. בשנה החולפת דווח על עליה בתקריות בצל התחזקות הימין הקיצוני

26/02/2019
הרב הראשי של ארגנטינה הותקף באכזריות בביתו - ונפצע קשה (עריכה: שניר דבוש)

האירוע שבו הותקף רב הקהילה היהודית בארגנטינה ורעייתו הוא אירוע אנטישמי שלישי בתוך שבוע. אחרי שנותצו קבריי יהודים בשטרסבורג צרפת, תקריות אנטישמיות נרשמו גם בברוקלין ובאמריקה הלטינית.

על פי המרכז היהודי בארגנטינה AMIA, הרב גבריאל דוידוביץ' הוכה על ידי קבוצת זרים שנכנסו לביתו סביב השעה 2:00 לפנות בוקר. אשתו של הרב דוידוביץ' נקשרה, לאחר שהזרים נכנסו פנימה וגנבו חפצים יקרי ערך וכסף מהבית. לאחר שאותם זרים שדדו את ביתו, הם פנו אל הרב ואמרו לו שהם יודעים שהוא הרב של מרכז AMIA. דוידוביץ' אושפז בבית החולים עם פציעות קשות מהתקיפה. בארגון הקהילה היהודית בארגנטינה AMIA מסרו כי הם עומדים בשעות אלו בקשר עם גורמים בממשל הארגנטינאי וכוחות הביטחון בכדי לחקור את האירוע האלים, ולמצות את הדין עם הפורעים העומדים מאחורי השוד האלים.

עוד בנושא:
אנטישמיות באמסטרדם: אוהדי כדורגל ריססו צלבי קרס וכתובות נאצה
הרב הראשי של ארגנטינה הותקף באכזריות בביתו - ונפצע קשה

עוד באותו נושא

יותר ימין קיצוני ופחות אסלאם: כך נראית האנטישמיות באירופה

לכתבה המלאה
נקשר והותקף בביתו. הרב דוידוביץ'(צילום: אתר רשמי, AMIA PRES)

חורחה מאקרי, בן דודו של נשיא ארגנטינה וראש עיריית וינסנטה לופז שנמצא בארץ במסגרת כנס ראשי ערים של הקונגרס היהודי האמריקני במשרד החוץ אמר לוואלה! NEWS, "שמעתי על המקרה, הייתי בקשר עם גורמים בבואנוס איירס, סיימתי שיחה עם גורמי הביטחון בארגנטינה. השר לביטחון הפנים שוחח עם רב הקהילה כדי לוודא את שלומו, אנחנו לוקחים את זה מאוד ברצינות".

לדבריו, "אנחנו יודעים שבעה אנשים תקפו את הרב דוידוביץ', הם היו מאוד אגרסיביים כלפיו, הם שדדו אותו. הערכה אחת שמדובר בתקיפה פלילית כדי לגנוב ולשדוד אותו וכשגילו את זהותו הם היו יותר אגרסייביים. הערכה השנייה היא שהם ידעו מלכתחילה מי הוא ושהייתה משמעות אנטישמית. בשלב הזה אי אפשר להכריע לגבי אף אחת מההשערות. אנחנו היינו בהלם גמור, בארגנטינה אין קבוצות אנטישמיות או תנועות מסוג זה, הדבר מאוד מפתיע. אני כראש עיר עובד במשותף עם הרבה הקהילה היהודית, יש לנו מחויבות מאוד גדולה לקהילה הזאת, זה מפתיע אבל כרגע אנחנו לא יכולים לקבוע איזו מהערכות הן נכונות".

הרב אליהו המרה, איש הקהילה היהודית בארגנטינה, מקורב לרב דוידוביץ', סיפר כי דווידוביץ' "סובל מקשיי נשימה. הוא נמצא בהכרה מלאה, משוחח עם הסובבים עמו, ואנחנו מצפים להחלמתו. אנחנו לא יודעים להצביע בבירור שמדובר באירוע אנטישמי".

לדבריו, "חשוב לציין כי ארגנטינה היא לא מדינה אנטישמית ואם זה אירוע אנטישמי מדובר במקרה מרכזי ראשון. כמו בכל מקום, יש אירועים אנטישמים. יהודים מסתובבים בבטחה בלבוש יהודי בכל רחבי ארגנטינה". המהרה סיפר כי "הקהילה היהודית מפוחדת. הם לא יודעים מה היו המניעים, אך יודעים שהייתה תקיפה מכוונת, וברור שלא מדובר בעוד שוד".

צלבי קרס בניו יורק, כתובות נאצה בצרפת

לצד האירוע הזה, כמה תקריות אנטישמיות נרשמו גם בברוקלין ובקווינס בשלושת הימים האחרונים. אתמול הודיעה משטרת ניו יורק כי פתחה בחקירה בנוגע לצלבי קרס שצויירו בגני משחקים. שני צלבי קרס התגלו בין ראשון לשני בברוקלין. ביום שישי האחרון, התגלו עשרות צלבי קרס עם הכיתוב "הייל היטלר" בחצר בית ספר בקווינס. לפי הודעת המשטרה, על החקירה הופקדה יחידת פשעי השנאה.

ראש העיר ניו יורק, ביל דה בלאזיו, צייץ כי "המתקפה האנטישמית והשפלה הזו היא מתקפה על כולנו". מושל המדינה, אנדרו קואמו, כינה את המעשה "נתעב", והוסיף כי "תנו לי להיות ברור. בניו יורק יש לנו אפס סובלנות לאנטישמיות, ולשנאה מכל סוג אין כאן מקום. אף תלמיד לא צריך להרגיש מאויים בגלל הדת שלו". חיים דוייטש, חברת מועצת העיר ניו יורק, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "האם צלבי קרס בגני משחקים זו הנורמה החדשה?".

קרן קוסלוביץ', חברת מועצה מקווינס, העלתה לחשבון הטוויטר שלה ציור של צלבי הקרס והכתובות האנטישמיות וצייצה: "אני מבועתת ונגעלת ממה שראיתי היום".

צלבי הקרס שצוירו בברוקלין

הכתובות האנטישמיות שהתגלו בקווינס

ביום שישי האחרון התגלו צלבי קרס וכתובות נאצה על מבנים באמסטרדם, הולנד. על פי החשד, האחראים לריסוס הכתובות האנטישמיות הם אוהדים של קבוצת הכדורגל דן האג ההולנדית שהשחיתו מבנים לקראת משחק בליגה ההולנדית שנערך בראשון, בינה לבין קבוצת הכדורגל אייאקס מאמסטרדם.

ביום שלישי שעבר, כ-80 קברים בבית קברות יהודי במזרח צרפת הושחתו ורוססו בצלבי קרס וסיסמאות אנטישמיות. הנזק התגלה בבית קברות בעיירה קווזנהיים, שבאזור שטרסבורג, על ידי הרשויות. נשיא צרפת עמנואל מקרון ביקר בבית הקברות שחולל, ואמר כי "מי שעשה זאת לא ראוי לרפובליקה הצרפתית וייענש". מקרון המשיך ואמר כי " אנו נפעל בעניין, ניישם את החוק ונעניש את מי שעשה זאת".

אינפו- תקריות אנטישמיות בעולם, 26 בפברואר 2019(צילום: ניב אהרונסון)

רק לפני חודש פרסם משרד התפוצות נתונים על מגמות ותקריות האנטישמיות לשנת 2018, מנתוני המשרד עולה כי בשנה החולפת נרשם מספר שיא שבו נרצחו 13 יהודים, כשאנטי ישראליות מהווה 70% מההסתה, סוגיה שלא מפוקחת על ידי החקיקה באיחוד האירופי, כמו גם הכחשת שואה החוסה בצל חופש הדיבור. אירועים כמו העברת השגרירות וצעדות השיבה העלו את רמות ההסתה ברשתות החברתיות.

על פי הדוח של משרד התפוצות בשנה החולפת נרשם שיא במספר הנרצחים היהודים במתקפות האנטישמיות מאז פיגועי ארגנטינה בשנות ה-90 נגד הקהילה היהודית - 13 נרצחים בשלושה פיגועים אנטישמים. בהם רצח הסטודנט היהודי בלייז ברנשטיין, התגברות מתמשכת בפשעי שנאה בקמפוסים ושיאה בטבח של 11 מתפללים בבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג.

כתובות נאצה על קיר מוזיאון באמסטרדם, השבוע(צילום: אתר רשמי, AP)

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר הבוקר כי הוא שולח בבוקר קשה זה איחולי החלמה לרב דוידוביץ', "בזבל האנושי שמקורו ומניעיו בשנאת יהודים חובה להילחם עד חורמה. הסוכנות היהודית יחד עם הממשלה וארגונים יהודיים נוביל מאמץ בינלאומי למלחמה בנגע הנורא המרים ראש בצורה מדאיגה ביותר".

שר הפנים אריה דרעי אמר בתגובה לאירוע, "האנטישמיות מרימה ראש במדינות אירופה, בארה"ב והלילה הרימה את ראשה האפל בארגנטינה. הקורבן הפעם הרב הראשי של ארגנטינה גבריאל דוידוביץ' שהוכה בביתו ואושפז במצב קשה. אדרוש הבוקר ממשלת ארגנטינה לפעול בכל האמצעים כדי ללכוד את התוקפים ולהגן על יהודי ארגנטינה".

(עדכון ראשון: 11:20)

קברים יהודיים שהושחתו בשטרסבורג בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully