מאמצי ליצמן נכשלו: החלה שביתה כללית בבית החולים הדסה

למרות ניסיונו של סגן שר הבריאות להימנע משביתה כללית עם הבטחתו לקלוט את המתמחים שעמדו במחלוקת, הרופאים בבית החולים בירושלים פתחו בשביתה. אילו מחלקות יושבתו, איך יטופלו מקרים דחופים וכיצד יתנהלו חדרי הלידות? כל הפרטים

12/02/2019
צילום: כנס ירושלים ה-16 של העיתון "בשבע", עריכה: תומר לוי

מרכז הרפואי הדסה,שכולל את בית החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, פתח הבוקר (שלישי) בשביתה כללית. לאחר ניסיונו האחרון של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, למנוע את השביתה באחד משני בתי החולים המרכזיים בירושלים, הגיע אתמול להדסה עין כרם ושוחח עם בכירים במרכז הרפואי. לוואלה! NEWS נודע כי ליצמן הבטיח לצוות הרפואי כי יסייע בקליטת המתמחים שעומדים בלב המחלוקת וכי הוא ומשרדו יסייעו בהסדרת תנאי העסקתם של המתמחים - בתנאי שהשביתה היום תבוטל. אולם, הסיבה לכישלון המשא ומתן הוא בעקבות הכוונה לקצץ 15 מיליון שקלים משכר הרופאים.

פעילות בית החולים הדסה הושבתה הבוקר ובית החולים הודיע כי יפעל במתכונת של שבת וחגים. ''אנו עושים הכול על מנת שמטופלים לא ייפגעו מהצעדים הארגוניים שיינקטו" נמסר מוועד הרופאים הבית החולים. על פי החוק, כל מטופל המגיע לחדר מיון זכאי להיבדק על ידי רופא ואם נמצא כי הטיפול במטופל הינו דחוף ואיננו סובל דיחוי, על הרופא לטפל בו.

עוד בוואלה! NEWS:
מסע הצלב האחרון: בוקר היציאה לקרב של אבי גבאי והעבודה
האם נעצרה: נקבע מותו של הילד בן הארבע שטבע בביתו באילת
ברקע המשבר במערכת הבריאות: מדדי שביעות הרצון מבתי החולים נחשפים

עוד באותו נושא

הביקור בהדסה והאיום מהרופאים: ליצמן בניסיון אחרון למנוע שביתה

לכתבה המלאה
בית החולים הדסה יעבוד במתכונת שבת וימי חג(צילום: ראובן קסטרו)

במקרים דחופים של טיפולי חירום, בהם חדרי מיון, חדרי לידה ופגיות, יינתנו במהלך השביתה במתכונת שבת וחג. בית החולים הבהיר כי בימי שביתה מלאה המרכזים לרפואה דחופה עובדים במתכונת מתוגברת, בהתאם למתכונת שבת.

בנוגע לפרוצדורות, ניתוחים וניתוחים קיסריים מתוכננים, יופנו המטופלים לוועדת חריגים מקומית בבית החולים. יתר הטיפולים השוטפים במכונים ומחלקות אשפוז יום לא יינתנו, מלבד למקרים דחופים כאמור. טיפולים כירורגיים באשפוז יום יתנהלו כדין חדרי ניתוח.

בעקבות השביתה יושבת שירות אשפוז יום פסיכיאטרי. ניתוחים לא דחופים הנערכים מחוץ לשעות הפעילות של בית החולים ושירותי רפואה פרטית ישבתו גם הם בעת השביתה הכללית.

ליצמן הבטיח לצוות הרפואי כי יסייע בקליטת מתמחים(צילום: ראובן קסטרו)

אלו הזקוקים לטיפולי הפריה חוץ גופית יוכלו לפנות לוועדת חריגים והועדות להפסקת הריון יפעלו בעת השביתה כבימי שבת.

טיפולים אונקולוגיים במסגרת אשפוז יום אונקולוגי והמטולוגי יינתנו כרגיל. ניתוחים אונקולוגיים יבוצעו באישור ועדת חריגים וטיפולים אונקולוגיים, גם אלו שבמסגרת אשפוז יום, יבוצעו כרגיל בימי שביתה כללית. שירותי הדיאליזה יבוצעו גם הן כרגיל.

באשר לרפואת שיניים, היא תתקיים במתכונת שבת בעוד המרפאות יעניקו שירותי עזרה ראשונה בלבד. לא תתקיים פעילות שאינה דחופה במרפאות ולא יבוצעו ניתוחים שאינם דחופים.

בית החולים הדסה עין כרם(צילום: מערכת וואלה!, נועם מושקוביץ)

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, מבקש מרופאי בית החולים לגלות אחריות לשלומם של מטופליהם ולסיים את השביתה שתוצאותיה תהיינה לבטח הרסניות לבית החולים וישאירו חותם למשך זמן רב. זאת בוודאי לאחר הבטחת סגן שר הבריאות לקליטת המתמחים עד מרץ. כך, לדבריו, מתייתרת השביתה. עוד הוסיף פרופ' רוטשטיין כי יש להגיע להחלטות משותפות באשר לשכר הרופאים האקדמיים הבכירים במשא ומתן ולא בדרך כה פוגענית ומיותרת עבור כולם.

מארגון נשות הדסה נמסר: "ארגון נשות הדסה, ממשלת ישראל ובית החולים הדסה מחויבים להסכם ההבראה שהחל בשנת 2014, זאת על מנת להבטיח את עתידו של בית החולים ואת יכולתו להמשיך ולפעול לטובת תושבי ירושלים, מדינת ישראל וצוות העובדים המסור של בית החולים". עוד הוסיפו כי ''מאז תחילת הסכם ההבראה העביר ארגון נשות הדסה לבית החולים מאות מיליוני שקלים. כמו כן, העביר הארגון לידי המדינה קרקעות ונכסים יקרי ערך. כל זאת כדי להבטיח את עתידו של בית החולים.
בנוסף הנהלת הדסה בראשות פרופ' זאב רוטשטיין עובדת ללא לאות כדי להטמיע את תוכנית ההבראה. אנחנו קוראים לרופאים לעבוד יחד עם ההנהלה על מנת לגשר על ההבדלים, ולהמשיך להבטיח את איכות הטיפול בחולים ואת היציבות העתידית של בית החולים הדסה".

  • שביתה
  • הדסה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully