פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "עיר תת-קרקעית": איראן חשפה מפעל סודי לייצור טילים בליסטיים

   כחלק מהאירועים לציון 40 שנה למהפכה האסלאמית, הכריזו משמרות המהפכה על ייצור טיל קרקע-קרקע חדש, המסוגל להגיע לטווח של אלף קילומטר. הם חשפו מפעל שפועל מתחת לאדמה לייצור טילים

   משמרות המהפכה של איראן חשפו הערב (חמישי) טיל בליסטי חדש, כחלק מהאירועים לציון 40 שנה למהפכה האסלאמית. בסוכנות הידיעות פארס, המקורב לכוח, דווח כי הטקס של טיל הקרקע-קרקע החדש, שמגיע לטווח של אלף ק"מ, נערך במפעל לייצור טילים תת-קרקעי, שתואר כ"עיר תת-קרקעית". בדיווח נאמר כי הטיל, ששמו "דזפול", הוא גרסה משודרגת של הטיל זולפקיר שמגיע לטווח של 700 ק"מ עם ראש קרב של 450 ק"ג.

   טווח הטילים הנוכחי של איראן הוא של כ-2,000 ק"מ, מספיק כדי לפגוע במטרות בישראל ובבסיסים של ארצות הברית באזור. פיתוח תכנית הטילים היה אחת הסיבות שבעקבותיהן פרש נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מהסכם הגרעין בשנה שעברה, אולם טהראן דוחה על הסף כל משא ומתן על הארסנל שלה.

   איראן מרבה לשחרר הצהרות על פיתוחים טכנולוגיים שעשתה בכוחות עצמה בשל הסנקציות המוטלות עליה מאז המהפכה ב-1979, כך שלא ניתן לאמת אותן באופן עצמאי.

   עוד בנושא:
   איראן: נכשל ניסיון לשגר לוויין לחלל
   איראן: אין לנו כוונה להגדיל את טווח הטילים - אלא רק לדייק אותם

   דזפול, טיל קרקע-קרקע של איראן, 7 בפברואר 2019 (אתר רשמי)
   מגיע עד אלף ק"מ. הטיל החדש שהוצג הערב (צילום מסוכנות הידיעות פארס)

   בשבועות האחרונים ניסתה איראן לשגר לוויינים לחלל, בפעם הראשונה לפני כשלושה שבועות, אז הודיע שר התקשורת האיראני ג'וואד אזארי ג'הרומי על כישלונו של ניסיון השיגור, ובפעם השנייה מוקדם יותר השבוע על פי תצלומי לוויין שפורסמו על ידי DigitalGlobe. בתמונות שצולמו מנמל החלל אימאם חומייני נראה הלוויין נוכח במקום ולמחרת אין זכר לקיומו, מלבד סימני בעירה. מומחים שניתחו את התצלומים העריכו כי השיגור נכשל. ניסיונות שיגור אלה התקיימו בצל הזהרותיה של ארצות הברית מפני הפרת החלטת מועצת הביטחון האוסרת על החלטת מועצת הביטחון באו"ם לערוך ניסויים בטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי קרב גרעיניים.