לכל מקום בעולם: הכלבניות של צה"ל שאיתרו נעדרים בברזיל

למשלחת הישראלית לזירת אסון הסכר בברזיל הצטרפו שלושה כלבי לברדור של יחידת עוקץ. הלוחמות סיפרו על שעות של פעילות בבוץ הטובעני, על המראות הקשים שאליהם נחשפו בשטח ועל תגובות המקומיים שהניעו אותם להמשיך למרות הקושי: "אמרו לנו 'תודה שבאתם. אנחנו זקוקים לכם'"

צילום: יוסי שלי, שגריר ישראל בברזיל, עריכה: טל רזניק

כלבי החילוץ וההצלה של יחידת עוקץ היו בעיצומה של משימת איתור נעדר ביער בישראל כשקיבלו את ההודעה שעליהם "להתקפל" ולהגיע למחנה פיקוד העורף ברמלה. באותן השעות נערכו כוחות מגוונים להצטרף למשלחת החילוץ הישראלית לברזיל כדי לסייע באיתור נעדרים באסון הסכר, שבו נהרגו מאות אזרחים.

"זה לא משנה איפה היעד, אנחנו מוכנות להגיע לכל מקום בעולם כדי לחלץ", סיפרה רס"ל נ', לוחמת בקבע שמשרתת ביחידה ומפקדת על כלב מסוג לברדור למשימות חילוץ והצלה. "זו המשימה שאליה הוכשרנו. זו משימה ראשונה שלי בחו"ל וקיים חשש טבעי ממה שיהיה".

עוד באותו הנושא:
אסון הסכר בברזיל: 58 גופות חולצו; המשלחת מישראל נחתה
אופסים הסיכויים למצוא ניצולים מקריסת הסכר בברזיל; ישראל שלחה סיוע
ברזיל: חיפושים אחר 200 נעדרים בקריסת סכר בדרום-מזרח המדינה

עוד באותו נושא

"אין בניינים. אין כבישים. אין משרדים. יש נהר של בוץ"

לכתבה המלאה
הוקפצו עם המשלחת הישראלית. כלבי יחידת עוקץ בברזיל (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

בהתאם להערכת המצב, ובאישור מפקד פיקוד העורף אלוף תמיר ידעי, הוחלט כי למשלחת יצטרפו מיחידת עוקץ שלושה כלבי לברדור שמתמחים באיתור חללים, שלוש לוחמות, שני מדריכי כלבים מומחים שרס"ל נ' היא אחת מהם, ומפקד פלוגה. הכלבים, כמו הלוחמים, קיבלו חיסונים מחשש להידבקות במחלות. יותר מ-12 שעות טיסה חלפו לפני שהמשלחת נחתה בברזיל והתקבלה על ידי שגריר ישראל בברזיל יוסי שלי, שהוביל אותה לאזור האסון.

"שומרים על כללי בטיחות ברורים"

כלב הלברדור משרת ביחידת עוקץ בפיקודו של סא"ל ג' למשימת איתור חומרי נפץ, אך גם מאומן לאיתור חללים והצלת נעדרים. מומחי כלבים מגדירים אותו ככלב ידידותי ורגיש, נוח לאילוף ובעל חוש ריח גבוה במיוחד.

"נחתנו, והמשימה הראשונה הייתה להתרגל אל השטח, להבין איפה אנחנו נמצאים", אמרה רס"ל נ'. "אנחנו מתחילים ללכת בשטח וכמו שקשה לנו, קשה לכלבים. מזג אוויר מאוד מורכב, יורד פה הרבה גשם".

בוץ ותנאי שטח לא פשוטים. כלבי עוקץ בפעולה (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
בוץ ותנאי שטח לא פשוטים. כלבי עוקץ בפעולה (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

היא סיפרה על "שעות רצופות עם מעברים בבוץ, חלקו טובעני" ועל כך ש"הכלבים צריכים לאתר ולסמן מקומות כדי שיבואו לחלץ משם נעדרים. מה שהיה מדהים על ההתחלה הוא שכל מי שפגשנו אמר לנו: 'תודה שבאתם. אנחנו זקוקים לכם'. זה היה מאוד מרגש".

ביום ראשון עסקו הכוחות במיפוי הקרקע ולמחרת כבר יצאו עם כלבי יחידת עוקץ, למרות החשש מתנאי השטח. "מדובר במרחבים עצומים וצריך לעבוד חכם כדי להיות ממוקד", סיפרה רס"ל נ'. "הכלבים סורקים את השטח ואנחנו גם צריכים לשמור על כללי בטיחות מאוד ברורים. אנחנו קשורים והכלבים קשורים עם רצועות ארוכות. אני לא אסכן את הכלב יותר ממה שאני אסכן את עצמי".

השינויים לא השפיעו לרעה על המוטיבציה של הכלבים (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
יותר ממחצית מהנעדרים אותרו על ידם (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
"השטח היה מאוד בוצי, היו אזורים שהמים זרמו בהם, בפאתי יער. ביום השני איתרנו עשר גופות. המראות קשים. זה לא פשוט בכלל"

לדבריה, "אנחנו דואגים לכלבים יותר מלעצמנו. מקפידים על מנוחה בתאים מיוחדים, עם מזון ומים, כולל מקלחות בגלל הפעילות בבוץ".

בכל פעם שהכלבים איתרו נעדר, הם התיישבו ובכך סימנו ללוחמת המפעילה את האיתור. לכאורה, מזג האוויר הגשום, הלחות והקרקע השונה מישראל אמורים היו להשפיע לרעה על המוטיבציה ועל היעילות של כלבי עוקץ, אך ההיפך התרחש בפועל: 44 נעדרים אותרו על ידי המשלחת הישראלית - יותר ממחציתם על ידי כלבי יחידת עוקץ. מומחה לכלבים במערכת הביטחון הסביר כי איכות האימונים והרמה המקצועית של המפעילים ריככו את המעבר מישראל לברזיל, אחרת הפעולה הייתה נכשלת, וזאת מפני שלכלב לוקח זמן להסתגל לאווירה החדשה.

כלבי יחידת עוקץ בברזיל (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

"השטח היה מאוד בוצי, היו אזורים שהמים זרמו בהם, בפאתי יער. מדובר בפעילות מאוד קשה", העידה רס"ל נ'. על הלחץ לאתר נעדרים סיפרה: "ביום השני גילינו יעילות כשאיתרנו עשר גופות כשמודיעין השטח של פיקוד העורף סייע לנו, אבל עדיין זו משימה מורכבת. המראות קשים. זה לא פשוט בכלל. הכלב מדלג מקום למקום, מלא מוטיבציה, ואנחנו צריכים לווסת את זה. לתת לו מנוחה כל כמה שעות".

לוחמות יחידת עוקץ וכלביה זכו לשבחים ממפקדי המשלחת, והכלבנים המקומיים שהתרשמו מאוד משיטות ההפעלה היעילות. "אנחנו כל השנה מתאמנים ומתכוננים לרגעים האלה. הרמה המקצועית שלנו הוכחה בשטח. מעבר לתחושת הסיפוק, אנחנו חוזרים עם המון ניסיון ומשמעות לחילוץ והצלה אחרי טיסה ארוכה במקום מרוחק מאוד מישראל".

כלבי יחידת עוקץ בברזיל (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
כלבי יחידת עוקץ בברזיל (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully