משבר היחסים מעמיק: טראמפ הורה לדיפלומטים לעזוב את ונצואלה

בצל הכרזתו של טראמפ על מנהיג האופוזיציה כנשיאה הלגיטימי של ונצואלה, ממשל ארה"ב הורה לדיפלומטים ואנשי צוות שאינם חיוניים לשגרירות לשוב לארה"ב. למרות שמדורו ציווה על גירוש כלל הדיפלומטים ממדינתו, טראמפ מתכוון להשאיר את השגרירות בקרקאס פתוחה

סוכנויות הידיעות
25/01/2019
צילום: רויטרס, עריכה: איתי עמרם

ממשל ארצות הברית הורה הלילה (שישי) לדיפלומטים ואנשי צוות שאינם חיוניים לשגרירות המדינה בוונצואלה לעזוב את המדינה השסועה. לדברי מחלקת המדינה, ארצות הברית נוקטת בצעדים ביטחוניים בלבד וכי השגרירות בבירה, בקראקס, תישאר פתוחה.

המהלך של ארצות הברית נעשה בצל דחיית ממשלת הנשיא דונלד טראמפ את הצו של נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, שהורה לכלל הדיפלומטים האמריקנים לעזוב את המדינה עד לסוף השבוע. לדברי הממשל האמריקני, הצו של מדורו אינו חוקי משום שארצות הברית אינה מכירה במדורו כמנהיגה הלגיטימי של ונצואלה, ועל כן אין בידיו את הסמכות לגרש דיפלומטים אמריקנים.

לאחר שטראמפ הכריז שלשום כי מנהיג האופוזיציה ומנהיג הפרלמנט בוונצואלה, חואן גוואידו - מי שנשבע אמונים והכריז על עצמו כנשיא בעצמו - הוא הנשיא הזמני והלגיטימי של המדינה, החליט מדורו לנתק את יחסיו עם וושינגטון.

לקריאה נוספת:
בתמיכת טראמפ: מנהיג האופוזיציה בוונצואלה הכריז על עצמו נשיא
עם התקוממות בעם ותמיכה מהשכנות: התסריט שעשוי להציל את ונצואלה
המהנדס שרוצה להציל את ונצואלה מציפורני הרודנות

עוד באותו נושא

המהנדס שרוצה להציל את ונצואלה מציפורני הרודנות

לכתבה המלאה
הורה לנתק את היחסים עם ארצות הברית. נשיא ונצואלה ניקולס מדורו בנאום מארמונו, שלשום(צילום: רויטרס)

מדורו אף הורה לכל הדיפלומטים של ונצואלה בארצות הברית לשוב למדינתם על מנת לסגור את השגרירות, זאת למרות סירוב הממשל האמריקני לעשות כך גם בארצות הברית. מדורו אמר אמש כי אם פקידי ארצות הברית חכמים עליהם לעזוב את קרקאס ולא להתנגד לפקודתו.

בריאיון ראשון מאז הכריז על עצמו כנשיא ונצואלה, גוויאידו אמר כי ישקול להעניק חנינה לנשיא מדורו ולבעלי בריתו במידה ויסייעו להשיב את הדמוקרטיה למדינה. מנהיג האופוזיציה הוסיף כי יעניק חנינה לכל מי שיהיה מוכן לעזור להחזיר לונצואלה סדר חוקתי.

שר החוץ של דרום אפריקה, ג'רי מטיז'ילה, אמר אמש כי שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, ביקש לדון במשבר הפוליטי בוונצואלה במועצת הביטחון באו''ם. המועצה נחשבת לגוף החזק ביותר של האו''ם, ומטיז'ילה הוסיף כי פומפאו ביקש התייעצויות בדלתיים סגורות. לשם הכנסת ונצואלה לסדר היום של מועצת הביטחון, ארצות הברית זקוקה לתמיכתן של לפחות תשע מתוך 15 מדינות המועצה. שגריר רוסיה לאו''ם, ואסילי נבנצ'יה, ציין כי אינו חושב שיש צורך בכך.

היום אמרה רוסיה כי היא תהיה מוכנה במידת הצורך לתווך בין הממשלה לאופוזיציה בוונצואלה, ולשתף פעולה עם כל הכוחות הפוליטיים שהתנהלו באחריות.

(עדכון ראשון: 02:35)

טראמפ הכיר בו כנשיא הזמני של ונצואלה. גוואידו משביע את עצמו, שלשום(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully