אביב כוכבי נכנס לתפקידו כרמטכ"ל: "נוטל את התפקיד ביראת קודש"

כוכבי קיבל מרעייתו יעל ומראש הממשלה נתניהו את דרגת הרב-אלוף, ואיחל "בהצלחה לכולנו". איזנקוט: "חותם דרך שהייתה לשליחות חיי". לאחר מכן ביקר כוכבי בכותל המערבי ובבית הנשיא, ואת יומו הראשון חתם בטקס משמר הכבוד בקריה. נתניהו לכוכבי: "אנחנו סומכים עליך"

עריכה: ניב מעוז

רמטכ"ל חדש - עדכונים אחרונים

- אלוף אביב כוכבי קיבל מנתניהו ומרעייתו את דרגת הרב-אלוף
- איזנקוט: "חותם דרך שהייתה לשליחות חיי"
- כוכבי: "נוטל את התפקיד ביראת כבוד"
- נתניהו: "איראן משקרת על הלווין 'התמים'"
- ריבלין: "הרמטכ"לים שלנו הם הרמטכ"לים של צבא העם"

בטקס מצומצם בבסיס מחנה מטכ"ל בקריה שבתל אביב, במעמד ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, עלה היום (שלישי) אביב כוכבי לדרגת רב-אלוף ויהפוך לרמטכ"ל ה-22 של צה"ל. את דרגות הרב-אלוף קיבל כוכבי מנתניהו ומרעייתו יעל. מיד לאחר מכן מסר הרמטכ"ל יוצא גדי איזנקוט את נס צה"ל לכוכבי והעביר באופן רשמי את הפיקוד על הצבא לידיו.

עם העברת התפקיד אמר איזנקוט כי "הוא "חותם דרך שהייתה לשליחות חיי. את הצבא אני עוזב היום לאחר שזכיתי לעמוד בראשו. כחייל בן 18 הנחתי ידיי על התנ"ך, ונשבעתי אמונים למדינת ישראל ולצה"ל. ברגע ההוא, אל חובותיי האישיות נוספה חובה המשותפת לכולנו - החובה לקחת חלק בהגנה על ביתנו. לאורך שירותי ראיתי בחובה זו אחריות למלא משימות רבות".

עוד בוואלה! NEWS:
כל האמת בפרצוף: הרמטכ"ל שלא יפחד לשנות סדרי עולם
המחדל בנחל, חשיפת הכוח המיוחד: הצרות של כוכבי ביחידות המובחרות
סוף כהונת איזנקוט: הרמטכ"ל שהנחית פטיש על הראש של איראן

עוד באותו נושא

"איש של אנשים": פרידה מהרמטכ"ל גדי איזנקוט בקריה

לכתבה המלאה
רמטכ"ל חדש לצה"ל. כוכבי עם רעייתו ונתניהו (צילום: ראובן קסטרו)
הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור בכותל, היום (צילום: דובר צה"ל)

כוכבי הודה לאיזנקוט, ואמר כי הוא "נוטל את התפקיד ביראת קודש". הוא הוסיף כי "הבית הלאומי שהוקם כאן הוא יצירה מופלאה שאין שני לה בתולדות העמים, אך הוא נטוע באזור שמנסה לדחות את שורשיו הטבעיים. להגנתו נדרשת ראייה מפוכחת, כוח צבאי ישיר, נכונות להפעלתו, שיקול דעת ונחישות. ברוח זו נפעל". את דבריו חתם כוכביו בשתי מילים: "בהצלחה לכולנו".

נתניהו החל את דברי בדברי תודה לאיזנקוט "מעומק הלב", ואמר כי "התמודדנו עם אתגרים גדולים. מולנו עומד גורם אחד מרכזי - איראן ושלוחות הטרור שלה. פעלנו באחריות ובשיקול דעת לסכל את ההתעצמות של מבקשי נפשנו. עשינו זאת באמצעות בלימת הסכם הגרעין עם איראן, וחידוש הסנקציות עליה. היינו צריכים לנקב את השקרים של איראן, היא משקרת כל הזמן".

יום חילופי הרמטכ"ל. כוכבי, נתניהו ואיזנקוט (צילום: ראובן קסטרו)
הרמטכ"ל היוצא והרמטכ"ל הנכנס בכותל (צילום: דובר צה"ל)

נתניהו התייחס לשיגור הלוויין האיראני הלילה, ואמר כי "איראן משקרת על שיגור הלווין 'התמים'", ואמר כי הוא "מייעץ לאיראנים לצאת מסוריה כי נמשיך במדיניות התקיפה שלנו". לאחר מכן ביקר כוכבי בכותל המערבי ובהיכל הזיכרון. את יומו המשיך הרמטכ"ל הטרי אביב כוכבי לבית הנשיא ראובן ריבלין וקיים עמו שיחה וטקס קצר.

הנשיא ריבלין אמר לרמטכ"ל כי "הרמטכ"לים שלנו הם הרמטכ"לים של כל צה"ל. הם הרמטכ"לים של צבא העם, ולא רמטכ"לים של ימין או רמטכ"לים של שמאל. ברוך אתה גדי בצאתך, וברוך אתה בבואך אביב יקירנו", אמר ריבלין, שחיבק את שני המפקדים. לכוכבי אמר כי "אני בטוחה שתיטיב לנווט את צה"ל אל עבר אתגרי המחר, באותה נחישות שאפיינה אותך עד כה".

איזנקוט ונחמה ריבלין, בבית הנשיא (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, מארק ניימן)
חילופי רמטכ"לים. כוכבי ואיזנקוט (צילום: ראובן קסטרו)

את הביקור בבית הנשיא חתמו האורחים בארוחת צהריים צמחונית, שכן גם הנשיא וגם הרמטכ"ל החדש נמנעים מבשר.

יומו של כוכבי ממשיך עם משמר כבוד שיקבל אותו במעמד פורום המטה הכללי וראש הממשלה. לאחר סקירת משמר הכבוד הוא עלה אל לשכתו בקומה ה-14 בבניין צה"ל, לראשונה בתפקידו החדש, והרים כוסית עם שאר חברי המטכ"ל בנוסף לברכות קצרות. המטה הכללי בראשותו ירד אל רחבת בסיס מחנה מטכ"ל, שם הם ייפרדו מהרמטכ"ל היוצא איזנקוט בהצדעה, שאמר כי "בשבועות האחרונים שאלו אותי אם אני לא מתרגש - היום התרגשתי מאוד". נתניהו אמר בהרמת הכוסית כי "קיבלנו את ההחלטות הענייניות שמטרתן להבטיח את קיום המדינה. אנחנו נדרשים לשפר כל הזמן" לרמטכ"ל כוכבי אמר נתניהו: "אנחנו סומכים עליך".

עריכה: שניר דבוש

איזנקוט ייצא לחופשת פרישה ממושכת אחרי 40 שנות שירות בצה"ל, בעוד שהרמטכ"ל הנכנס יעלה לדיון ראשון עם המטה הכללי שבו יציג את הקווים הכלליים לכהונתו ואת ה"אני מאמין" שלו. במקביל, תופץ לכלל המפקדים וחיילי צה"ל פקודת יום.

כוכבי מתקבל על ידי חברי המטכ"ל, היום (צילום: ראובן קסטרו)
משמר כבוד לרמטכ"ל (צילום: ראובן קסטרו)
רמטכ"ל נכנס. כוכבי (צילום: ראובן קסטרו)

כוכבי התכונן היטב לתפקיד ושרטט בקווים כלליים את האופן שבו הוא רואה את צה"ל פועל במהלך כהונתו. עם זאת, מכיסא הרמטכ"ל, תחת האילוצים והאתגרים, המציאות לעיתים נראית אחרת.

נתניהו אמר בטקס הפרידה לאיזנקוט ביום ראשון האחרון כי התפקיד לא מאפשר רגע אחד של חסד, ומהר מאוד הוא יידרש לקבל החלטות. הוא במיוחד יצטרך להיערך לסדרת דיונים שמתקיימת ביום חמישי בלשכת שר הביטחון, הכוללים בעיקר סקירות מודיעיניות, דיון ואישור של המבצעים המיוחדים וכן אישור היערכויות

ביום שישי הקרוב יהיה זה המבחן הראשון של כוכבי, אלא אם יתחוללו תרחישים חריגים: הפגנת המונים ברצועת עזה בצל החלטת הדרג המדיני לעכב את העברת מיליוני הדולרים מקטאר לחמאס ברצועת עזה.

(עדכון ראשון 06:24)

חיבוק פרידה. איזנקוט וכוכבי (צילום: ראובן קסטרו)
כוכבי (צילום: ראובן קסטרו)
גנץ בטקס החלפת הרמטכ"לים (צילום: ראובן קסטרו)
כוכבי ואביו (צילום: ראובן קסטרו)
הרמטכ"ל היוצא, הרמטכ"ל הנכנס (צילום: ראובן קסטרו)
טעות של נתניהו: הדרגות הונחו הפוך (צילום: צילום מסך)
משמר כבוד לרמטכ"ל (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully