גן סגור: הסייעות בבת ים שובתות במחאה על שינוי בהסכם העסקתן

בעקבות קיצוצים שמובילים משרדי הפנים והאוצר בשכר הסייעות, הוחלט לתקן את הסכם ההעסקה שנחתם עמן לפני 20 שנה. השובתות טוענות כי התיקון יוביל להרעה בתנאי העסקתן, אך מנגד נטען כי נהגו לדווח על שעות שלא ביצעו בפועל. גני הילדים בבת ים צפויים להיות מושבתים

שביתה בגני הילדים בבת ים (צילום: ShutterStock)

50 גנים בבת ים לא נפתחו היום (ראשון) בעקבות קיצוצים שמובילים משרדי הפנים והאוצר בשכר הסייעות. כמאה סייעות הודיעו הבוקר למעסיקיהם בעירייה כי לא יגיעו לעבודתן במחאה על תיקון הסכם העסקה שנחתם עמן לפני 20 שנה. גננות נוספות צפויות להודיע על חופשת מחלה ביום רביעי לאור המצב מול העירייה.

נכון להיום, על פי ההסכם שקיים עם סייעות ברחבי הארץ, עבודתן מתחילה בשעה 7:30 ומסתיימת ב-14:00. עם זאת, רבות מהן מעידות כי הן נשארות בגנים עד שעה מאוחרת יותר, במטרה לבצע סידורים ולהכין את הגן ליום המחרת, ולכן מקבלות תוספת של שעה כדי להשלים את עבודתן ל-100% שכר. במשרדי האוצר והפנים גילו את ההסכם שקיים משנות ה-90 וטענו כי מדובר בטעות. בתגובה הודיעו לגננות כי אם לא יצטרפו לעבוד בצהרונים עד השעה 16:00 - שכרן יקוזז.

עוד בוואלה! NEWS:
עצים קורסים בעקבות הרוח, שלג כבד בחרמון | התחזית המלאה
בתגובה לשיגור הבלונים: צה"ל תקף עמדות ברצועת עזה
בעלה של הפלסטינית שנרצחה מזריקת אבנים: "מקווה שתהיה האחרונה"

עוד באותו נושא

מתמקדים במגזר הערבי: 20 מיליון שקל תוספת למאבק באלימות בנשים

לכתבה המלאה
העירייה מצויה בגרעון של 91 מיליון שקלים. ראש העיר צביקה ברוט (צילום: (צילום: מטה צביקה ברוט))

בתוך כך, הסייעות שלא מוכנות לוותר הודיעו הבוקר כי הן לא מרגישות טוב ולא הגיעו לעבודה. ביום רביעי אותה קבוצה צפויה לחזור לעבודה ואז קבוצה אחרת של סייעות תודיע שאינה מגיעה. על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך אין אפשרות לקיים פעילות בגן ללא נוכחות של סייעת וכתוצאה מכך ניסו בעירייה למצוא פתרונות. אפשרות אחת שהוצעה הייתה כי ההורים יחליפו את הסייעות, אך הדבר לא צלח. בינתיים גני הילדים בבת ים צפויים להיות מושבתים השבוע.

לטענת הסייעות תיקון ההסכם נעשה מאחר והעיר מצויה בגרעון כלכלי, שעל פי נתוני משרד הפנים נאמד בכ-91 מיליון שקלים. בת ים, לצד 32 ערים נוספות בהן טבריה, באר יעקב וקריית שמונה, נמצאות בתוכנית הבראה ומלוות על ידי חשב מלווה, שצפוי להביא את העיריות לפיטורים וקיצוצים משמעותיים. לדברי העירייה, קיצוץ שכר הסייעות אינו קשור להליך ההבראה, אלא למהלך הארצי בהובלת משרדי האוצר והפנים משנת 2015.

"הרעת תנאים פר אקסלנס"

"באופן שרירותי, הודיעו לנו אחרי חנוכה כי הולכים לפגוע לנו באחוזי המשרה. ההחלטה נעשתה כבר בקדנציה הקודמת בעירייה, אז יצאה סוג של תכנית הבראה לעיר ובמסגרתה החליטו שהסייעות יעבדו עד השעה 16:00", סיפרה אחת הסייעות. "מדובר על עובדות שהחלו ב-1992 ועבדו על פי הסכם מסוים במשך 20 שנה. אם הן לא יסכימו, יפחיתו להן את אחוזי המשרה ל-83% - דבר שיבוא לידי ביטוי הן בשכרן והן בכל הנלווים כמו קופות גמל".

"כרגע מכריחים אותנו ללכת לעבוד בצהרונים עד השעה 16:00 - זאת הרעה בתנאים", הוסיפה הסייעת. לדבריה, "נפלנו בין הכיסאות. ההסכם נחתם בקדנציה הקודמת, אבל הסתירו אותו כדי שלא יצוץ בתקופת הבחירות המקומיות. מבחינת ראש העיר החדש צביקה ברוט, הוא נפל למים סוערים. אני יודעת לומר שזה כן בידיים שלו לעצור את הגזרה הזו".

סייעת נוספת סיפרה כי "זה נחת עלינו כרעם ביום בהיר, אף על פי שיודעים על זה מלפני חצי שנה. בידיעה שלא הותירו בידינו ברירה לעשות משהו ואין מרווח של זמן שנוכל לפעול כראוי, לא הותירו לנו ברירה". היא הוסיפה כי "מכתבים שבהם קוראים לנו לשימוע על כך שלכאורה עבדנו על המערכת במשך 20 שנה היו צריכים לצאת בשבוע שעבר, אבל יצאו השבוע. זאת נקודת אל חזור ומדובר באזלת יד. הרבה סייעות יעזבו את התחום הזה, אף אחת לא תעבוד בין 7:00-15:30 בשביל 3,000 שקלים. זאת עבודה סיזיפית, אלא אם כן נעבוד עד 16:00 ואז ישאירו את השכר המקורי. העלאת השכר היא לא אופציה בכלל. זו הרעת תנאים פר אקסלנס, אין דרך אחרת".

ראש העיר צביקה ברוט התייחס לסוגיה וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "ועד העובדים הורה הבוקר ל-65 סייעות של גני ילדים להיעדר במפתיע מעבודתן, מבלי לתת התראה להורים, ולהודיע כי הן חולות - זאת במסגרת המשא ומתן שלהן מול משרדי הפנים והאוצר. עיריית בת ים התארגנה במהירות והצליחה לגייס מחליפות לחלק מהגנים". ברוט הדגיש כי הוא "תומך במאבק הסייעות מול הממשלה, אבל מתנגד לפגיעה בילדים ובהורים. צריך לנהל את המשא ומתן מול הממשלה במהירות על מנת להגיע לפתרון ולהימנע משביתת פתע, או כל צעד אחר שאינו תורם למאבק ורק מזיק למשפחות רבות בעיר".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "הטענה כי המשרד קיצץ בשכר הסייעות היא טענה משוללת כל יסוד. במסגרת בדיקה כללית שעורך החשב המלווה בעיריית בת ים, השרויה במשבר תקציבי, נמצא כי העירייה פעלה בניגוד לתקנות והמנהל התקין: למרות שמסגרת העסקת הסייעות עומדת על 83%, הסייעות דיווחו על 100% העסקה, כלומר דיווחו על שעות שלא ביצעו בפועל. החשב המלווה אינו יכול לאשר דיווח אשר אינו תואם את המציאות, גם אם הנוהל הפסול נמשך שנים ארוכות, והנושא הופנה לבדיקת והכרעת הממונה על השכר באוצר. למרות זאת, ועל מנת שלא לפגוע בשכר הסייעות הוצע להן לבצע את מלוא המשרה בפועל, ואף שעות נוספות ביום שישי על מנת להגדיל את שכרן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully