פרידה אחרונה מרונה רמון: "נכנסה ללב של כולנו, איך אפשר אחרת?"

רבים חלפו על פני הארון שיוצב במרכז פרס לשלום ולחדשנות ביפו וחלקו כבוד לרמון. נתניהו: "טרגדיה בממדים תנ"כיים". בהוראות שהותירה למשפחתה בטרם הלכה לעולמה, ביקשה כי גופתה תישרף והסבירה כי ברצונה למנוע מילדיה הלוויה נוספת

19/12/2018
צילום: יותם רונן, עריכה: טל רזניק

בני משפחה, חברים, מנהיגים ואנשי ציבור הגיעו הבוקר (רביעי) למרכז פרס לשלום ולחדשנות ביפו וחלקו כבוד אחרון לרונה רמון. בשעה 16:00 יתקיים טקס אשכבה בהשתתפות משפחה וחברים בלבד, ללא סיקור תקשורתי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו חלף על פני הארון ואמר כי הגדיר את החיים שלה כ"טרגדיה בממדים תנ"כיים, אבל גם כגבורת רוח בממדים תנ"כיים. מה שכבש את הלב אצל רונה היה הדרך שבה היא התייצבה במלוא קומתה, זקופת גו, והמשיכה לפעול, כמנהיגה שנרתמה ורתמה את עצמה להמשיך בעשייה וביצירה".

"הייתה בה אופטימיות, כאם שמכנסת תחת כנפיה לא רק את משפחתה, אלא רבים בעולם", הוסיף נתניהו. "היא נכנסה ללב של כולנו, איך יכול להיות אחרת? ואני אומר בשם כולנו - תמיד נזכור אותך, ותמיד נשאף ללכת בדרכך. היי שלום רונה רמון".

לקריאה נוספת בנושא
ילדי הטייסת של רונה רמון: "למדנו לבחור את החלומות שלנו''
"למנוע עוד הלוויה מהילדים": הבקשה האחרונה של רונה רמון
יו"ר נאס"א ספד לרונה רמון: "נתנה השראה לדור חדש של חוקרים"

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

מוגש מטעם New Feet
ארונה של רמון במרכז פרס לשלום, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)

שר הבינוי והשיכון, חבר הכנסת יואב גלנט הגיע למקום עם רעייתו קלודין כדי לחלוק כבוד לחברתם הקרובה. "אנחנו חברים טובים, הייתי מזכירו הצבאי של אריאל שרון, כששאילן רמון המריא לחלל ונפל. ראיתי מקרוב את ההכנות וההתרגשות לקראת ההמראה לחלל וגם את הטרגדיה הנוראית לאחר ההתרסקות".

גלנט סיפר כיצד ליווה את המשפחה בהלווית בעלה אילן ולאחר מכן עם מותו של בנה אסף. "קלודין ורונה היו חברות טובות במשך שנים. קבוצת חברות שהיתה סביב רונה, טיילה בארץ ובחו"ל, התחברנו מאוד אליה. אירוע ואבל וטרגדיה שרק בסיפורים תנ"כים אתה יכול לשמוע עליהם, הנפילה של אילן, לאחריה הנפילה של אסף ועכשיו מותה הטראגי של רונה. במשרד הבינוי והשיכון היינו פעילים מאוד וחנכנו את הבן הפינה למכינה על שם אסף, אשת היתה אחת מהחברות שהתנדבו במכינה, הרוח החיה במכינה הייתה רונה".

"הכרתי את רונה כשנסענו יחד לאודסה ללוות ילדים יתומים שאין להם אמא מול שאר הילדים שעלו לכיתה א'", ספרה כלת פרס ישראל עדינה בר שלום. "למדנו את הילדים שם באוקראינה לאהוב את ארץ ישראל דרך אנשים מעוררי השראה והיא עמדה שם מול הילדים שאמרו 'מי זאת האישה הזאת', היא נתנה אהבה וחיוב לכל ילד. שם הרגשתי שיש לי זכות ואת הפריבילגיה לעמוד לידה עם ילד נוסף ולחכות איתה ואני עוד גדלתי ילדים. לא ראיתי נתינה כזאת לילדים שלא הכרנו. היתה בה נתינה אין סופית והיתה בה אהבה לכל יצור אנשי זה דבר מדהים. היא רצתה שיתייחסו אליה כאישה בריאה".

המדליסטית האולימפית יעל ארד שהגיע בין ההמונים לחלוק כבוד אחרון לרמון ספרה כי "הגעתי לכאן היום כאזרחית שראתה את העוצמה של האישה הזאת, שממקום הקשה של האובדן היא הצמיחה את זה לעשייה בחברה הישראלית, למען בני נוער, היא הצליחה לקחת את הנוער הלאו דווקא פרביליגי ולהעצים אותו".

ילדים מ"ממועדון הטייסת" ברמלה הגיעו לחלוק כבוד אחרון לרמון. מור תלמידת כיתה ו' סיפרה על הפעילה החברתית כי "הייתה אישה מדהימה, נתנה גאווה גדולנו לכולנו, הגענו לתת לה כבוד אחרון ולהודות לה". מוריאל תלמיד נוסף מרמלה אמר: "בפגישות והשיחות עם רונה ראינו אישה ענקית, ראינו אדם טוב לב, שרק רוצה לעזור ולסייע לעוד ועוד אנשים".

נתניהו בטקס המעבר על פני הארון(צילום: ראובן קסטרו)

גופתה של רמון תישרף ולא תיטמן, כך על פי בקשתה בטרם הלכה לעולמה, שכן היא הותירה טרם מותה הוראות מדויקות למשפחתה בנושא, והסבירה כי ברצונה למנוע הלוויה נוספת מילדיה. אסף, בנה של רמון, קבור בחלקה שיועדה לה, לצדו של בעלה - אילן, בבית העלמין בבית העלמין בנהלל.

רמון הלכה לעולמה שלשום בגיל 54 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. היא הייתה אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון, שנספה באסון מעבורת החלל קולומביה, ואמו של אסף, שהמשיך בדרכו של אביו בחיל האוויר ונהרג בתאונת אימונים. היא הותירה אחריה שלושה ילדים - טל, יפתח ונועה.

התמודדותה של רמון עם המשברים שחוותה בחייה, הפכה אותה לדמות מוערכת בציבור בישראל, וכמקור להשראה. היא זכתה לתארי הוקרה שונים ובחגיגות יום העצמאות ה-68 למדינת ישראל, השיאה רמון משואה בטקס השנתי בהר הרצל. בשנים האחרונות עסקה בפעילות ציבורית חינוכית. בין השאר, היא הקימה את "קרן רמון" השואפת להקנות לצעירים "מצוינות אקדמית, מנהיגות חברתית ותעוזה פורצת דרך".

היא נולדה ב-1964 בקריית אונו, ואת בעלה אילן הכירה במסיבת יום הולדת של חברה. השניים נישאו ב-1986 ונולדו להם ארבעה ילדים. בשנת 1998 עברה המשפחה ליוסטון, כחלק מההכנות לטיסת מעבורת החלל קולומביה, בה נספה בעלה.

(עדכון ראשון 07:59)

רמון, הלכה לעולמה בגיל 54(צילום: אתר רשמי, צילום: תמי בר שי ל-CHICBOX EVERYDAY PHOTOGRAPHY)
רמון עם ילדות "קרן רמון"(צילום: אתר רשמי, באדיבות קרן רמון)
אילן ואסף רמון(צילום: אתר רשמי, באדיבות קרן רמון)
השר גלנט בטקס המעבר על פני הארון, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
אורנה שמעוני אמו של חלל צה"ל עוברת על פני ארונה של רמון, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
ארונה של רמון מוצב במרכז פרס לשלום, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
ח"כ פרץ מנשק את ארונה של רמון, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
ארונה של רמון מוצב במרכז פרס לשלום, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
השר אקוניס ליד ארונה של רמון, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
ראש הממשלה עם חברתה הקרובה של רמון, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
ארונה של רמון מוצב במרכז פרס לשלום, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
הדגל שלקח לחלל אילן רמון אותו העניקה רונה רמון למרכז פרס לשלום, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
חמי פרס מניח זר על ארונה של רמון, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully