מבצע "מגן צפוני"

אופנועים וכוחות גדולים דרך המנהרה: כך תכנן חיזבאללה פשיטה לישראל

גורמי ביטחון מעריכים כי השיטה הייחודית שנחשפה באחת המנהרות ההתקפיות של הארגון שאותרו בשטח ישראל הכוללת דיפון מבטון - נועדה להרחיב את את המנהרה, ולהעביר בה אופנועים, ציוד וכלים כבדים. את הבנייה חשף צה"ל מוקדם יותר בתיעוד במסגרת מבצע "מגן צפוני"

18/12/2018
צילום: דובר צה"ל, עריכה: תומר לוי

גורמים הבקיאים בהתמודדות עם מנהרות מעריכים היום (שלישי) כי שיטת הפעולה הייחודית שנחשפה באחת המנהרות ההתקפיות של ארגון חיזבאללה לשטח ישראל - נועדה להעביר בתוכה כוחות גדולים עם ציוד וכלים כבדים. לפי ההערכות הגורמים, חיזבאללה חפר את המנהרה בסלע ויצק בטון בדפנות שלה כדי להרחיב את המנהרה, ולהעביר בה אופנועים. דפוסי פעולה אלו מתחברים היטב לאיומי חיזבאללה לבצע פשיטות על השטח הישראלי, ולשם כך הארגון זקוק למספר רב מאוד של לוחמים ואמצעי לחימה שיעברו במהירות. לוחמי הארגון הלבנוני ניסו בעבר להשתמש באופנועים במסגרת פעילות הטרור נגד ישראל, למשל בניסיון החטיפה בע'גר בשנת 2005.

לקריאה נוספת
מבצע מגן צפוני: חיזבאללה ניסה לחסום את תוואי המנהרות בגבול
יוניפי"ל אישר כי נמצאו מנהרות שחצו לישראל: "הפרת החלטת האו"ם"
בנשקים שלופים, בטווח אפס: החיכוך בין כוחות צה"ל לצבא לבנון בגבול

פעולות צה''ל לחשיפת המנהרות במסגרת מבצע ''מגן צפוני''(צילום: AP)

צה"ל חשף מוקדם יותר היום תיעוד מן המנהרה שאותרה במסגרת מבצע "מגן צפוני". התיעוד החדש חושף שיטת פעולה שונה של הארגון מכפי שהוצגה בפתח המבצע, במסגרתה נעשה שימוש בטכניקת בנייה שונה ואף ניסיון למנוע את התקדמות כוחות צה"ל.

בתיעוד נראית צורת בנייה אחרת, הכוללת דיפון מבטון של המנהרה, זאת בניגוד למנהרות אחרות שנחשפו בהן אנשי הארגון הסתפקו בחציבה בקרקע הסלעית בלבד. זאת ועוד, בתיעוד המנהרה נראים אמצעים שהוצבו בה על מנת לחסום את התוואי. בדובר צה"ל טוענים כי הדבר נעשה על ידי פעילי חיזבאללה בימים האחרונים.

עוד באותו נושא

מבצע מגן צפוני: חיזבאללה ניסה לחסום את תוואי המנהרות בגבול

לכתבה המלאה
פעולות צה"ל לאיתור מנהרות במסגרת מבצע "מגן צפוני"(צילום: דובר צה"ל)
מתוך התיעוד(צילום: דובר צה"ל)

עד כה חשפו כוחות צה"ל ארבע מנהרות שנחפרו על ידי אנשי חיזבאללה וחצו את גבול לבנון לשטח ישראל. מצה"ל נמסר כי המנהרות לא מהוות איום על תושבי ישראל ומידע סדור בנושא הפעילות נמסר כל העת לראשי הרשויות בצפון. "מרגע חשיפתן של מנהרות הטרור פועלים לוחמי צה"ל ללמידה שלהן באמצעים שונים הכוללים יכולות צילום ומחקר לצד מלכוד המנהרות", נמסר מדובר צה"ל. "המאמץ לחשיפה ונטרול מנהרות הטרור נמשך כפי שתוכנן". עם זאת, המצבע צפוי להימשך על פי ההערכות כמה שבועות או חודשים נוספים.

מתוך התיעוד(צילום: דובר צה"ל)
פעולות צה"ל לאיתור מנהרות במסגרת מבצע "מגן צפוני"(צילום: דובר צה"ל)
דיפון בטון במנהרה שתועדה(צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully