פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שרדה את בריה"מ ופוטין: מתנגדת המשטר ליודמילה אלכסייבה מתה בגיל 91

   פעילת זכויות האדם החלה להיאבק בדיכוי בארצה עוד בשנות ה-50. היא נחקרה על ידי הקג"ב, נמלטה לארה"ב ושבה לרוסיה אחרי נפילת הגוש הקומוניסטי - רק כדי להיאבק בנשיא החדש. היא תקפה את סיפוח קרים וגינתה את רצח מנהיג האופוזיציה נמצוב, אך גם פוטין חלק לה כבוד אחרון

   שרדה את בריה"מ ופוטין: מתנגדת המשטר ליודמילה אלכסייבה מתה בגיל 91
   עריכה: יוסי אלטר

   ליודמילה אלכסייבה, מתנגדת שלטון בתקופת ברית המועצות שהפכה לסמל מחאה גם ברוסיה המודרנית, מתה אתמול (שבת) בגיל 91 אחרי מחלה ארוכה. היא הגנה על זכויות אדם החל משנות ה-50 ועד ימיו של הנשיא הנוכחי ולדימיר פוטין, בקריירה שסימלה את ההיסטוריה הסוערת של ארצה.

   מיכאיל פדוטוב, ראש המועצה לזכויות אדם מטעם הקרמלין, אמר כי היא מתה אתמול בבית חולים במוסקבה. "זאת אבידה עצומה לכל תנועת זכויות האדם ברוסיה", אמר. "היא נאבקה לאחרונה במחלה, אבל התודעה שלה תמיד הייתה חזקה יותר מגופה ויותר מכל מחלה".

   אלכסייבה הייתה יו"ר קבוצת הלסינקי של מוסקבה, אחד מארגוני זכויות האדם הוותיקים ביותר ברוסיה שאותו היא עזרה להקים ב-1976. הארגון ביכה על לכתה של דמות "אגדתית, חכמה ואנושית שנותרה מגנת זכויות אדם עד הרגעים האחרונים של חייה".

   היא למדה ארכיאולוגיה ובסוף שנות ה-50 הפכה דירתה למקום מפגש לאליטה האינטלקטואלית שהתנגדה לדיכוי הסובייטי. הדירה שימשה מקום לאחסון והפצה לחומרים שנאסרו לפרסום על ידי הרשויות הקומוניסטיות. היא הובילה מאבק נגד משפטיהם של מתנגדי המשטר, איבדה את עבודתה כמוציאה לאור של חומרים מדעיים ונחקרה פעמים רבות על ידי הקג"ב. בשל חשש לביטחונה, היא עזבה את ברית המועצות ועברה לארצות הברית ב-1977.

   עוד ידיעות מהעולם
   דיווח: קושנר הציג לבן סלמאן צעדים לבלימת המשבר אחרי רצח חאשוקג'י
   דיווח: איראן הרחיבה את ניסויי הטילים שלה בניגוד להסכם הגרעין

   נשיא רוסיה, ולדימר פוטין מברך את יו"ר קבוצת הלנסקי ופעילת זכויות האדם ליודמילה אלכסייבה במהלך טקס פרסי המדינה לשנת 2017 שנערך בקרמלין, מוסקבה 18 בדצמבר 2017 (AP)
   התביישה בסיפוח קרים. אלכסייבה ופוטין בטקס בקרמלין, בדצמבר שנה שעברה (צילום: אי-פי)

   לאחר נפילת הגוש הקומוניסטי, היא שבה לרוסיה ב-1993 והפכה למבקרת בולטת של פוטין. אלכסייבה התנגדה לסיפוח חצי האי קרים מאוקראינה ב-2014 מאחר שזה המיט "חרפה על ארצי". שנה לאחר מכן, היא גינתה את "הרצח הפוליטי הנורא" של מנהיג האופוזיציה בוריס נמצוב.

   אלכסייבה גם ניסתה לשפוך אור על גורלו של סרגיי מגניצקי, שמת בבית כלא אחרי שהאשים בכירים בעבירות שחיתות, וגינתה את את מאסרו של האוליגרך מיכאיל חודורקובסקי, אחד ממתנגדיו הבולטים של פוטין.

   דובר הקרמלין אמר כי פוטין מסר את תנחומיו למשפחתה. "הוא מעריך מאוד את תרומתה להתפתחותה של החברה האזרחית ברוסיה ויש לו כבוד רב לעמדותיה ביחס לכמה נושאים הנוגעים לחיים במדינה שלנו".