אלשיך בטקס הפרידה: "העיכוב באישור מינוי אדרי לא קשור לעדותי"

בכירי המשטרה התכנסו בבסיס הארגון בבית שמש לטקס הפרידה הרשמי מאלשיך, שאמר כי "יעזור לכל מי שייבחר להיכנס לתפקיד". הדיון בוועדת גולדברג מתארך, ככל הנראה, עקב מחלוקות על מינויו של אדרי. ארדן: "צר לי שקצין מצטיין צריך לעבור מסע הכפשות ושקרים"

29/11/2018
רוני כנפו

לאחר שלוש שנות שירות במשטרה, המפכ"ל רוני אלשיך הגיע הערב (חמישי) למכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש, לטקס הפרידה הרשמי לרגל סיום תפקידו. לאירוע הגיע השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, צמרת המשטרה וכן קרובי משפחתו. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מהאירוע.

בפתח האירוע נפגש אלשיך עם הקצינים הבכירים, ואף התייחס לעיכובים במינוי מחליפו משה אדרי. "הדבר לא קשור בעדותי בוועדת גולדברג", אמר. "אני מתפלל שהעיכוב ייגמר ועזור לכל מי שייבחר להיכנס לתפקיד". גם השר ארדן מתח ביקורת, וקרא לוועדה לאשר את המינוי. "אני סמוך ובטוח שאדרי הוא האדם המתאים והראוי להוביל את משטרת ישראל בשנים הבאות", אמר. "צר לי שקצין מצטיין צריך לעבור מסע הכפשות ושקרים כפי שעבר אדרי בשבועות האחרונים. כנראה שאת התרבות הרעה הזו עדיין לא עקרו ממשטרת ישראל. מקווה שגולדברג תאשר את מועמדותו של צ'יקו במהרה".

לקריאה נוספת:
פרידה מהמגזר הערבי ומסיבה צנועה: השבוע האחרון של השוטר מס' 1
הוועדה למינוי בכירים: מינוי אדרי למפכ"ל - רק אחרי פוליגרף
המפכ"ל הבא: השר ארדן הכריז על ניצב משה אדרי כמועמד לתפקיד

חיבוק מהשר. אלשיך וארדן(צילום: ראובן קסטרו)
המינוי עדיין מתעכב. אדרי, ארדן ואלשיך(צילום: ראובן קסטרו)

במהלך נאום הפרידה שלו, שטח אלשיך את הישגיו כמפכ"ל בנוגע לצמיחת הארגון בתקופת כהונתו, בהם העלייה בגיוס למשטרה והצמיחה באמון הציבור. הוא גם התייחס לטיפול המשטרה בשחיתות ציבורית: "יש מי שערכים מאיימים עליו. יש לא מעט בעלי עניין שלא מעוניינים במשטרה חזקה, אך אין כמוני מאושר באדם, לראות עד כמה הדבר לא מאיים עליה".

אלשיך הודה לקצינים הבכירים בעבר ובהווה שהגיעו לאירוע, ושיתף בנוגע לתכניותיו העתידיות: "קודם כל חופש, לישון ולקום ביקיצה טבעית".

בניגוד לאירוע הפרישה מהמפכ"ל הקודם יוחנן דנינו, שעורר ביקורת נוקבת בשל עלותו, אלשיך דרש כי אירוע הפרידה ממנו יתבסס על משאבי המשטרה ואנשיה. בהתאם לכך, האירוע לא יכלול הופעות אמנים ולא שירותי הסעדה חיצוניים. הוועדה המייעצת למינוי בכירים, בראשות השופט אליעזר גולדברג, מתכנסת הערב כדי לדון בתוצאות הבדיקה שעבר אדרי. אם הוועדה אכן תאשר את המינוי, אזי ביום ראשון יובא המינוי לאישור שרי הממשלה. לפי שעה, אישור מינוי אדרי מתעכב, והדיונים צפויים להימשך בשעות הקרובות.

עוד באותו נושא

ריקודים, סלפי וקביים: כהונתו של אלשיך דרך עדשת המצלמה

לכתבה המלאה
"ישנם לא מעט בעלי עניין שלא מעוניינים במשטרה חזקה". אלשיך(צילום: ראובן קסטרו)

האירוע בבית שמש יסכם את סיבוב הפרידה שערך השבוע המפכ"ל אלשיך מהמשטרה כולה. הוא החל בסיור פרידה במנהלת המגזר הערבי של המשטרה שאותה הוא הקים, ובראשה עומד הניצב המוסלמי הראשון במשטרת ישראל ג'מאל חכרוש. הוא גם נפגש עם בני נוער ערבים ונכבדי המגזר הערבי בצפון. בהמשך השבוע קיים אלשיך סיורי פרידה מיחידות משטרה, בהן אגף התנועה של המשטרה, שבתקופתו של אלשיך עבר שדרוג וכמות השוטרים בו הוכפלה.

כהונתו של אלשיך תסתיים באופן רשמי ביום ראשון הקרוב, אולם הליך מינויו של מחליפו, ניצב בדימוס משה אדרי טרם הסתיים. אתמול ביצע אדרי בדיקת פוליגרף תעסוקתית, זאת לאחר שהוועדה למינויים בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג קבעה כי עליו לבצע בדיקה שכזו בדומה ליתר המועמדים לתפקיד.

כהונה מלאת מכשולים

הכהונה של רוני אלשיך כמפכ"ל הייתה גדושה באירועים ובסערות של ממש. אלשיך, שהוצנח מהשב"כ לשורות המשטרה, נכנס לתפקידו עם רגל שבורה ומדדה על קביים, כאשר ממלא מקומו בנצי סאו התמודד בהצלחה עם טרור הסכינאות. המפכ"ל קיבל משטרה במשבר, כאשר ניצבים רבים מצאו את עצמם בחדרי החקירות של מח"ש לאחר שנחשדו בביצוע עבירות של קשרים פסולים עם פקודות, עבירות מין וחשד לעבירות טוהר מידות. כך, נדרש אלשיך להתמודד עם מגוון ההיבטים של המצב המשמעתי במשטרה, ובין היתר חייב פוליגרף לקצונה הבכירה, אך מנגד הוא גם הורה על הפסקת הטיפול בתלונות אנונימיות שהגיעו לידיו.

בהמשך הכהונה נדרש אלשיך לפתיחת החקירות בעניינו של ראש הממשלה בתיקים 1000, 2000 ו-4000, וכן חקירת פרשת הצוללות (תיק 3000). ארבעת התיקים עומדים בפני סיום - אבל המפכ"ל הבא הוא זה שיחתום על סיכומי תיקי החקירה בסופו של יום.

המפכ"ל המיועד. אדרי בטקס(צילום: ראובן קסטרו)

אירועים נוספים שהעסיקו את צמרת המשטרה בתקופה זו הם הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב, אז נמתחה ביקורת על תפקודו של אלשיך; האירוע באום אל-חירן שנותר שנוי במחלוקת עד היום; גם פרשת הצבת המגנומטרים סביב הר הבית בעקבות רצח שני השוטרים לא הוסיפה למצב המתוח שהתפתח מההתחלה בין צמרת המשטרה לדרג המדיני. בתקופת אלשיך נרשם שבר בין הדרגים הללו, כאשר ראש הממשלה וחברי הכנסת בכירים בליכוד הרבו לתקוף את אלשיך באופן אישי וגם את המשטרה. תחילה נעשה ניסיון לחוקק חוק המעביר את חשב המשטרה לאחריות המשרד לביטחון פנים, חוק שלא צלח; אחר כך הוטחה ביקורת בשל משכורת המפכ"ל, והדברים הגיעו עד כדי ביקורת על כך שהשוטרים מקבלים מנות מזון בעת המשמרת שלהם. מנגד, זכתה המשטרה לשבחים על ההיערכות שלה בחילוץ תלמידי המכינה הקדם צבאית שנלכדו באסון השיטפון.


(עדכון ראשון: 19:11)

אלשיך בטקס, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
הלוי(צילום: ראובן קסטרו)
אלשיך עם גנץ(צילום: ראובן קסטרו)
אלשיך עם מנדלבליט(צילום: ראובן קסטרו)
אלשיך עם איזנקוט(צילום: ראובן קסטרו)
בא לברך. אלשיך עם אביו(צילום: ראובן קסטרו)
אלשיך, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully