פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תקיפה בפטיש, אלימות בלשכה: 159 מקרי אלימות כלפי עובדים סוציאליים ב-2018

   ברקע שביתת העובדים הסוציאליים במחאה על תקיפה אלימה כלפי עובדת סוציאלית בבית דגן, הגיעו לידי וואלה! NEWS נתוני משרד הרווחה על מקרי האלימות כלפי העו"סים מתחילת השנה. ב-12 מקרים נפגעו עובדים פיזית ונרשמו כ-70 מקרי איומים. מחר ייערכו הפגנות בתל אביב ובירושלים

   תקיפה בפטיש, אלימות בלשכה: 159 מקרי אלימות כלפי עובדים סוציאליים ב-2018
   עריכה: ניב מעוז

   בצל שביתת העו"סים בעקבות מקרה האלימות ביום חמישי האחרון נגד עובדת סוציאלית בבית דגן, הגיעו לידי וואלה! NEWS נתוני האלימות של משרד הרווחה כלפי עובדים סוציאליים לשנת 2018: מתחילת חודש ינואר דווחו 159 מקרי אלימות נגד עובדים סוציאליים - והשנה עוד לא נגמרה. 109 אירועים גררו בעקבותיהם תלונה במשטרה.

   אירועי האלימות שהתרחשו השנה מפולחים בנתונים לפי הרקע: 33 אירועים התרחשו כאשר עובדים סוציאליים הפעילו את חוק הנוער. 13 מקרי אלימות התרחשו בעת דחיית סיוע חומרי, 17 במקרים של סדרי דין-אישות, 12 במקרים של התערבות טיפולית, 11 אירועים במקרים של חילוקי דעות ביחס לתוכנית טיפול, שמונה אירועי אלימות במקרים של סיוע שלא במסגרת השירות למחלקה, שמונה אירועי אלימות במקרים של התערבות במסגרת החוק, 14 אירועי אלימות במקרים של תלונה על טיב השירות ומקרה אלימות אחד במקרים של סידור בקהילה. ב-42 לא תואר הרקע והם נרשמו תחת ההגדרה "אחר". בנוסף, מרבית אירועי האלימות התרחשו באזור תל אביב (58 מקרים), בחיפה נרשמו 48 מקרים, בירושלים 37 מקרים, ובמחוז הדרום 16. לשם השוואה, בשנת 2016 נרשמו 180 מקרי אלימות כלפי עובדים סוציאליים, בהם איומים, ירי ושיימיניג ברשתות החברתיות.

   עוד עולה מהנתונים כי 70 מאירועי התקיפה היו איומים מילוליים נגד עובדים סוציאלים, 48 מתוכם הפרעות סדר, 12 מקרים של פגיעה פיזית בעובד, תשעה מקרים של פגיעה מילולית בעובד, חמישה מקרי פגיעה ברכוש פרטי, שלושה פגיעה ברכוש המחלקה, ארבע מקרי שיימינג ופרסום פרטים אישיים ברשת, מקרה אחד הוגדר כהכפשה ומקרה נוסף כפגיעה עצמית. חמישה מקרים הוגדרו "אחר".

   מוקדם יותר היום פתחו העובדים הסוציאליים בעיצומים במחאה על מקרי התקיפה, ומחר בשעה 11:00 יתקיימו הפגנות בתל אביב בירושלים. עם זאת, יבים במשרד האוצר הורה לשלטון המקומי שא לאפשר תשלום שכר על יום השביתה שהכריזו עליו העובדים הסוציאלים בטענה כי מדובר בשביתה לא חוקית.

   עוד בוואלה! NEWS:
   בשולי הטקסים: נתניהו ופוטין נפגשו לראשונה מאז הפלת המטוס בסוריה
   "משלבת בין מסורת והייטק": כך הפכה טל אוחנה לאישה החזקה בנגב
   פרשת ההתעללות במרכז: תקפו מינית - ועודדו מכות בין 11 ילדיהם

   תקיפת העובדים הסוציאליים בבית דגן - 11/11/18 (מערכת וואלה! NEWS , איגוד העובדים)
   רסיסי הזגוגיות המנופצות בבית דגן, שם תקפה מטופלת של הרווחה עובדת סוציאלית (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)

   רק בשבוע האחרון נרשם אירוע אלים, כאשר ביום חמישי תקפה מטופלת של משרד הרווחה עובדת סוציאלית בבית דגן באמצעות פטיש.

   המקרה המדובר התרחש בזמן שהעובדת הסוציאלית נכנסה לרכבה. בתה של התוקפת נלקחה ממנה עקב הפרעת אישיות קשה ממנה היא סובלת, וזו ניפצה את רכבה של העובדת עם פטיש וניסתה לחנוק אותה. ברגע של היסח דעת הצליחה העובדת הסוציאלית להימלט, ובהמשך התוקפת נעצרה.

   עובדים סוציאלים אחרים מעידים על חוויות דומות: הם מתארים כיצד לקוחות כועסים מגיעים אל הלשכה כאשר הם לא מרוצים משירות שניתן להם, מקללים, תוקפים ומאיימים באלימות. עו"סית שהותקפה בלשכת הרווחה באופקים מתארת כיצד הותקפה על ידי לקוח שאיננו מטופל שלה כלל: "ישבנו במשרד של מנהלת המחלקה לגבי התייעצות, נכנס פונה מוכר במחלקה, כועס מאוד על זה שהוא קיבל דוח שלא התאים למה שהוא רצה. העו"סית השאירה לו בתא שלה מכתב לבקשתו, התוכן לא היה מספיק טוב עבורו. הוא נכנס מאוד כועס למשרד של המנהלת, ובאיזה שלב התחיל לאבד את זה, לצעוק עליי, לתקוף אותי, להגיד שהכל בגללי. אני לא מכירה את האדם הזה, לא ראיתי אותו לפני".

   תקיפת העובדים הסוציאליים בבית דגן - 11/11/18 (מערכת וואלה! NEWS , איגוד העובדים)
   הרכב המנופץ של העובדת הסוציאלית בבית דגן (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)
   אלימות נגד עובדות סוציאליות (מערכת וואלה! NEWS , איגוד העובדים)
   הרס משרדם של עובדים סוציאליים בפתח תקווה במאי האחרון (צילום: התאחדות העובדים)

   לדבריה, "הוא היה עם קביים והוא הרים קב אחד לעברי, ברחתי לחדר של המזכירה. ניסיתי לסגור את הדלת, הוא דחף את הדלת וניסה להכות בי שוב עם הקב שלו, קילל, ממש צעק והשתולל. נאלצתי לסגור את הדלת ממש חזק כדי להדוף אותו, להישען על הדלת ולראות שהוא לא פתח אותה. לקח כמה דקות עד שפינו אותו החוצה, החוויה הייתה מאוד קשה. הוא אדם יחסית מבוגר ממני, אני לא יכולה לעשות לו שום דבר בחזרה, אני לא יכולה להרביץ לו כדי להגן על עצמי. לא היה לי עניין מולו והוא בכל זאת תקף, אני אישה ועובדת סוציאלית וזה הכי נוח באותו הרגע".

   מקרה נוסף אירע במאי האחרון בלשכת הרווחה בפתח תקווה, אז הגיע מטופל אל הלשכה והשחית אותה. צילומי ההשחתה מראים כיצד הוא הפך את שולחן העו"סית, ניפץ את העציצים בכל הלשכה והשחית את הציוד המשרדי. "צעיר שהגיע אל הלשכה ביקש סיוע בדיור. בדקו אם אפשר לעזור לו ואמרו לו שזה במחלקה אחרת ואין אפשרות לעזור לו, כיוון שמדובר במשד השיכון. הוא חזר ופנה וניסו לסייע לו מתוך רצון טוב. הוא התעצבן, הרים את הקול, שבר את המדפסת, זרק את העציצים, חבט במאבטח שנזקק לטיפול רפואי. היינו צריכות לברוח". סיפרה אחת העובדות, והוסיפה כי התוקף אף השליך לעבר העובדות אבן.

   שר הרווחה ביטל מיקור החוץ במעונות נוער "תקווה לצעירים" (גדעון צנטנר , צילום: גדעון צנטנר)
   "תומכים מקיר לקיר". השר כץ (צילום: גדעון צנטנר)

   שר העבודה והרווחה חיים כץ שוחח היום עם העובדת הסוציאלית שהותקפה בפטיש ואמר כי הזדעזע מהמקרה וחיזק את ידה. "אני והמשרד תומכים בך מקיר לקיר ובטוחים במקצועיות שלך. נחזק אותך וכל מה שאת צריכה תקבלי", אמר. משרד הרווחה העמיד לטובת העובדים ברשויות המקומיות אמצעי מיגון פיזיים, לחצני מצוקה,סדנאות להתמודדות במצבי משבר ולחץ ותמיכה לעובד שנפגע.

   בעקבות המקרים הקשים יתקיימו מחר שתי הפגנות בהשתתפות אלפי עובדים סוציאליים מרחבי הארץ בתל אביב ובירושלים, תחת הכותרת "עו"סות סוף לאלימות". ההפגנה בתל אביב תתקיים בשעה 11:00 בקרית הממשלה ואילו בירושלים היא תתקיים בצומת הכניסה לעיר מתחת לגשר המיתרים.

   תקיפת העובדים הסוציאליים בבית דגן - 11/11/18 (מערכת וואלה! NEWS , איגוד העובדים)
   תקיפת העובדים הסוציאליים בבית דגן - 11/11/18 (מערכת וואלה! NEWS , איגוד העובדים)
   תקיפת העובדים הסוציאליים בבית דגן - 11/11/18 (מערכת וואלה! NEWS , איגוד העובדים)
   העובדת שנפגה ביום חמישי (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)