פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
      הגדרת צליל התרעה

      נושאים חמים

      הדו-קרב המכריע: הסיבוב השני של הבחירות המקומיות יצא לדרך

      שבועיים אחרי הסיבוב הראשון חזרו תושבי 55 מהרשויות המקומיות בישראל לקלפיות, אחרי שהמועמדים המובילים היו עסוקים בכריתת בריתות וסגירת דילים של הרגע האחרון. הקלפיות נפתחו היום ב-13:00 עד 22:00 ולא יחול יום שבתון, כך שאחוז ההצבעה צפוי לרדת. המדריך המלא

      הדו-קרב המכריע: הסיבוב השני של הבחירות המקומיות יצא לדרך
      צילום: רוני כנפו ו-"כאן", עריכה: ירדנה עבודי פוקס

      שבועיים אחרי הסיבוב הראשון של הבחירות המקומיות, תושבי כמה מהערים המרכזיות בישראל הולכים היום (שלישי) לקלפיות בפעם השנייה כדי להכריע בין המועמדים המובילים. בניגוד לסיבוב הראשון של הבחירות המקומיות, לא יחול יום שבתון, והקלפיות נפתחו ב-13:00 וייסגרו ב-22:00. הבחירות מתקיימות גם בשב"ס ובצה"ל והנתונים מתעדכנים און ליין באתר האינטרנט של משרד הפנים.

      הסיבוב השני מתקיים ב-55 ערים ברחבי הארץ שבהן אף אחד מהמועמדים לא זכה ב-40% מהקולות, בהן ירושלים, קריית שמונה, ראשון לציון ורמת גן. בערי השרון - כפר סבא, רעננה והוד השרון - ייבחרו מועמדים חדשים לראשות העיר, שכן בשלושתן פרשו ראשי העיר המכהנים.

      עוד בנושא הסיבוב השני של הבחירות המקומיות:
      הדילים, ההכפשות והקרבות: מסירים את הכפפות לקראת הסיבוב השני
      מרדף אחרי החרדים וביקורי בית: הקרב האחרון על עיריית ירושלים
      "מראשי העיר הטובים בארץ": כחלון מתייצב לצד צור בבחירות בראשל"צ

      עופר ברקוביץ' מצביע בירושלים, נובמבר 2018 (רוני כנפו)
      מועמד עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ', בקלפי. היום (צילום: רוני כנפו)
      משה ליאון מצביע , נובמבר 2018 (ללא שם)
      מועמד עיריית ירושלים, משה ליאון, בקלפי. היום

      אחרי הקמפיין השנוי במחלוקת של ישראל זינגר בו הכפיש את יריבו מעל שלטי חוצות ונקנס פעמיים על ידי ועדת הבחירות, הגיע היום ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר להצביע בבית ספר "מכלל" ברמת גן. הוא סירב לענות לשאלת וואלה! NEWS האם הקמפיין השנוי במחלוקת שלו יביא לנצחונו או הפסדו. ברגע ששאלות אלו נשאלו הדוברת שלו שני מזרחי ניסתה בברוטליות למנוע מכתבת וואלה! NEWS לצלם. היא הוציאה את כל הכתבים החוצה וקראה לאנשי אבטחה להוציא את הצלמים. ביציאתו מהקלפי אמר זינגר, "אני אענה על השאלות רק אחרי הבחירות". הוא סירב להתראיין, נכנס לרכבו ונסע.

      יריבו, כרמל שאמה הכהן, המועמד לראשות עיריית רמת גן, הצביע היום בבית ספר "רמת אפעל" ודיבר על החשש מאחוזי הצבעה נמוכים, "אנחנו ביום של סיבוב שני והמלחמה שלנו היא להוציא אנשים לקלפי", אמר. "רמת גן לא רגילה לסיבוב שני וזו המלחמה האמיתית שלי. אנחנו כבר ניצחנו בסיבוב הראשון ואנחנו במסע של הגברת המודעות לצאת לקלפי". עוד הוסיף, "קבלני קולות, קבלני בניין וספקים גדולים מגיעים במאה אחוז להצביע. השאלה היא האם אלו שלנו יגיעו בהמוניהם גם כן. אם נגיע רק ל-25% הצבעה אנחנו פוגעים בדמוקרטיה".

      על השאלה האם הוא חושש להפסיד שוב פעם לזינגר אמר: "מי שהפסיד פעם אחת לא מפחד, רק מי שעומד מול הבריכה מפחד. זה לא נעים אבל אני בטוח שאם אפסיד שוב זה יהיה לא נעים פחות. בפעם הקודמת הקמפיין הנגטיבי של זינגר הביא לו את הנצחון הפנם קורה בדיוק ההפך".

      בתוך כך, נשיא המדינה ראובן ריבלין הצביע בקלפי בבית הספר "יפה נוף" בירושלים, יחד עם רעייתו נחמה. בסיום ההצבעה, הוא קרא לתושבים לצאת ולממש את זכות הבחירה, "זה סיבוב שני ואין יום שבתון, ובכל זאת תלכו להצביע ולהשפיע", אמר.

      דב צור הגיע להצביע בראשון לציון 13 בנובמבר 2018 (יח"צ , (צילום: מטה דב צור))
      דב צור, מועמד לראשות עיריית ראשון לציון, מצביע בקלפי בעירו. היום (צילום: מטה דב צור)
      כרמל שאמה הכהן מצביע , נובמבר 2018 (ללא שם)
      "רמת גן לא רגילה לסיבוב שני וזו המלחמה האמיתית שלי". המועמד לראשות עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, בקלפי, היום

      המועמד לראשות עיריית בת ים, צביקה ברוט, הגיע להצביע בקלפי בעירו, ובתוך כך, רמז על אודות הקמפיין של יריבו, יוסף בכר: "אנחנו מסכמים היום עשרה חודשים של קמפיין, שבו לא אמרתי מילה אחת רעה על המועמדים האחרים - אבל לצערי הצד השני מעדיף לתקוף אותנו עם השמצות, לכלוכים, ושקרים. רק הלילה השחיתו לנו שלטי בחירות עם סכין".

      עוד הוסיף, "כל זה לא יפחיד את הבת-ימים, ואף אחד לא יאיים עלינו. רק הבת-ימים יחליטו היום מי יוציא את העיר לדרך חדשה". בסיוום דבריו, קרא לציבור לצאת והצביע והביע חשש מאחוזי הצבעה נמוכים.

      צביקה ברוט מצביע בבת ים 13 בנובמבר 2018 (יח"צ , (צילום: מטה צביקה ברוט))
      צביקה ברוט, מועמד לראשות עיריית בת ים, בקלפי בעירו. היום (צילום: מטה צביקה ברוט)
      רז קינסטליך ומשפחתו, מצביע בקלפי בראשון לציון 13 בנובמבר 2018 (יח"צ , (צילום: מטה רז קינסטליך))
      רז קינסטליך, מועמד לראשות עיריית ראשון לציון, מצביע בקלפי בעירו, היום (צילום: מטה רז קינסטליך)

      ההתמודדות בצפת, בהמתמודדים שוקי אוחנה ונחמן גלבך, משפיעה ומושפעת גם מהבחירות בירושלים. "אגודת ישראל" הודיעה "לדגל התור"ה כי אם לא תביע את תמיכתה בגלבך לראשות העיר, האגודה לא תצהיר על תמיכתה במשה ליאון בירושלים. למרות זאת ב"דגל התורה" החליטו כי יתמכו במועמדותו של אוחנה ולא תתמוך בגלבך, המועמד החרדי.

      אוחנה, נציג הליכוד בצפת, זכה לתמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וכן לתמיכתם של שרים וחברי כנסת מהסיעה. השרים אופיר אקוניס ויריב לוין הגיעו לעיר הצפונית כאות תמיכה.

      המועמד לראשות צפת שוקי אוחנה יחד עם שרי הליכוד אופיר אקוניס ויריב לוין 13 בנובמבר 2018 (מערכת וואלה! NEWS , שלום אלבז)
      אקוניס, אוחנה ולוין בצפת, היום (צילום: שלום אלבז)

      בשבועיים האחרונים נמשכו הקמפיינים של המועמדים שהגיעו לדו-קרב הסופי על ראשות העיר, והם היו עסוקים בכריתת בריתות ובסגירת דילים אחרונים על מנת לזכות בתמיכת המפסידים מהסיבוב הראשון. מתמודדי הסיבוב השני יודעים כי בהיעדר יום השבתון מסתמנת ירידה באחוז המצביעים, ורבים ממי שילכו להצביע הם מקורבים, פעילים וקבוצות מאורגנות כך שהתוצאות עלולות שלא לייצג את דעת כלל התושבים בעיר.

      מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן אמר כי "הסיבוב השני אומנם מצומצם יותר, אך הדרמה בשיאה, ואנו צופים לאחוזי הצבעה גבוהים גם בסיבוב הנוכחי. עובדי המשרד השלימו את כל ההכנות במטרה לבצע בחירות חוקיות הוגנות ותקינות כמו בסיבוב הראשון".

      הסיבוב השני של הבחירות המקומיות - הקרבות המרכזיים:

      רשימת היישובים המלאה שבהם מתקיים סיבוב שני:

      1. אבו סנאן - נוהאד משלב מול פאוזי משלב
      2. אום אל-פחם - ח'אלד אגבאריה מול סמיר מחאמיד
      3. אילת - דובי כהן מול מאיר יצחק הלוי
      4. אל-בטוף - עאהד רחאל מול ריאד ח'טיב
      5. אל קסום - גבר אבו כף מול סלאמה אל אטרש
      6. בית ג'ן - זיד יוסף אסעד מול ראדי נגם
      7. בסמת טבעון - מוניר זבידאת מול ראיד זובידאת
      8. בוסתן אל מרג' - עבד אלכרים זועבי מול אסמאעיל זועבי
      9. בת ים - יוסף בכר מול צביקה ברוט
      10. ג'דיידה-מכר - ויסאם עריד מול סוהיל מלחם
      11. ג'ולס - וסאם נבואני מול קאסם הנו
      12. גולן - חיים רוקח מול מיכל רייקין
      13. גוש עציון - משה יוסף סוויל מול שלמה נאמן
      14. גש (גוש חלב) - אליאס אליאס מול עלם עלם
      15. דייר אל-אסד - אחמד דבאח מול חוסין ח'טיב
      16. הוד השרון - אמיר כוכבי מול יפעת קריב
      17. זבולון - איתמר שורקי מול עמוס נצר
      18. זמר - רמי זידאן מול תמים חרזאללה
      19. זרזיר - אמיר מזאריב מול חסן הייב
      20. חוף אשקלון - איתמר מיכאל רביבו מול דודי דוד סעדה
      21. טירת כרמל - אריה טל מול כפיר עובדיה
      22. טמרה - מוסא אבו רומי מול סוהייל דיאב
      23. יבנאל - רוני כהן מול שניר דניאל אריש
      24. יהוד - נווה אפרים - יוסף בן דוד מול יעלה מיכל מקליס
      25. ירושלים - משה ליאון מול עופר ברקוביץ
      26. כאבול - אסעד מורשד מול סאלח ריאן
      27. כעביה-טבאש-חג'אג'רה - חסן כעביה מול ראפע חג'אג'רה
      28. כפר ורדים - דוד איל שמואלי מול עפר כהן
      29. כפר כנא - יוסף עואודה מול עיז אלדין אמארה
      30. כפר סבא - יוסף סדבון מול רפי סער
      31. כפר קרע - חסן עתאמנה מול פראס בדחי
      32. להבים - יוסף ניסן מול כפיר יצחק מימון
      33. לקיה - אחמד אלאסד מול איברהים נאסארה
      34. מגאר - זיאד דגש מול פריד גאנם
      35. מיתר - שמעון פרץ מול שמעון מזוז
      36. מעלות-תרשיחא - שלמה בוחבוט מול ארקדי פומירנץ
      37. משהד - וג'יה סלימאן מול עבד אלפתאח חסן
      38. נחף - עבד אל באסט קיס מול מוחמד זורי
      39. עילוט - אבראהים בו ראס מול חסן עלי
      40. ערערה - מודר יונס מול עוני מרזוק
      41. פרדס חנה-כרכור - אלדד בר כוכבא מול הגר פרי יגור
      42. צפת - נחמן אברהם גלבך מול שוקי יהושע אוחנה
      43. קדימה צורן - יצחק גולברי מול קרן גרין
      44. קלנסווה - עבד אל באסט סלאמה מול אחמד קשקוש
      45. קריית טבעון - עידו גרינבלום מול רות קלנר עקרון
      46. קריית שמונה - אביחי שטרן מול ניסים מלכה
      47. ראש העין - רז שגיא מול שלום בן-משה
      48. ראש פינה - אהרן ברנזון מול מוטי חטיאל
      49. ראשון לציון - דב צור מול רז קינסטליך
      50. רמת גן - ישראל ראול זינגר מול כרמל שאמה הכהן
      51. רמת השרון - אבירם גרובר מול רון גרשון בלקין
      52. רעננה - איתן גינזבורג מול חיים ברוידא
      53. שבלי-אום אל ג'נם - מוניר שיבלי מול נעים שיבלי
      54. שעב - בוקאעי מחמוד מול ח'ולאד עלי
      55. תל שבע - מוסה אלאעסם מול עומאר אבו רקייק

      (עדכון ראשון: 7:00)