"בלב האומה": פסל מירי רגב הוצב בכיכר הבימה בתל אביב

על רקע סערת חוק "נאמנות בתרבות", הציב האמן איתי זלאיט את הפסל בסמוך לתיאטרון הלאומי בתל אביב, המציג את רגב בשמלה ומביטה במראה. "חלק ראו בזה את האמא של שלגיה, שאומרת: 'מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר'", סיפר. רגב: "אכן, הצבתי מראה מול עולם התרבות הישראלי"

08/11/2018
סטילס: ראובן קסטרו, וואלה!NEWS, עריכה: איתי עמרם

פסל בדמות שרת התרבות מירי רגב הוצב הבוקר (חמישי) בכיכר הבימה, על רקע סערת חוק "נאמנות בתרבות". את היצירה, הנקראת גם "לב האומה", הניח האמן איתי זלאיט, שבעבר הציב גם את הפסל המוזהב של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכיכר רבין. פקחים נקראו למקום.

"יש פה מיצב כזה שמורכב מדמות שנראת כמו מירי רגב או שלגיה או דמות מאגדות", הסביר זלאיט הבוקר. "יש מראה גדולה. שם העבודה היא 'בלב האומה' כי מירי רגב היא בלב האומה, חלק מהקונצנזוס הישראלי. היא דמות שהרבה מתחברים אליה ומעריצים אותה". לדבריו, שם המיצג הזכיר לאחדים גם דברים שנויים במחלוקת שרגב אמרה בעבר. "יש כאלה שלקחו את זה למשפט שנאמר בזמנו, שהסודאנים הם סרטן בגוף האדם".

עוד בוואלה! NEWS:
פאנליסט ב-CNN ונגד חקירות טראמפ: היורש של התובע הכללי האמריקני
סערה בצרפת: מקרון שיבח את מנהיג משטר וישי ששיתף פעולה עם הנאצים
פיגוע ירי לעבר אוטובוס סמוך לבית אל: שניים נפצעו קל מרסיסים

עוד באותו נושא

במרכז כיכר רבין: פסל מוזהב של נתניהו הוצב בחשאי

לכתבה המלאה
פסל בדמותה של מירי רגב שהוצב בכיכר 'הבימה' בתל אביב 8 בנובמבר 2018(צילום: ראובן קסטרו)
"עבודה שלקח כמה חודשים לבנות אותה"(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
פסל בדמות מירי רגב שהוצב בכיכר הבימה בתל אביב 8 בנומבר 2018(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

"אני מחכה בעיקר לתגובות של אנשים, וזה מתחיל להגיע. הרבה מתחברים לדמות מהאגדות, חלק ראו דווקא את האמא של שלגיה, האמא המרשעת שמסתכלת על המראה ואומרת 'מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר'. זאת עבודה שלקח כמה חודשים לבנות אותה. לא היה אז שיח עדיין על חוק הנאמנות אבל זה מתחבר גם לזה, ולכל הלך הרוח הזה".

שרת התרבות מירי רגב הגיבה הבוקר למיצב, ואמרה: "תודה לך איתי זלאיט, שהצבת מראה 'בלב האומה' בכיכר הבימה. בשלוש השנים האחרונות אכן עסקתי רבות בהצבתה של מראה מול עולם התרבות הישראלי. מראה שחשפה את הדרתם של ציבורים שלמים ואת 'הפטרונות' של מי שחשבו את עצמם עד כה 'בלב האומה'. ובכן, העם, על כל חלקיו, הוא המראה שלי". לדבריה, "עקרונות הצדק התרבותי הוא מה שמשתקף לנגד עיניי לנוכח אגדת סינדרלה והאמירה האלמותית 'מראה, מראה שמעל הקיר, מה הן העוולות המכוערות ביותר בעיר?'".

על רקע הדוח מעיריית תל אביב(צילום: ראובן קסטרו)
האמן זלאיט יחד עם אביו, ברקע הפסל, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
"הרבה מתחברים לדמות מהאגדות, חלק ראו דווקא את האמא של סינדרלה"(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

הפסל של המוזהב נתניהו של נתניהו, שנעשה כאמור על ידי אותו אמן, הוצב בכיכר רבין בדצמבר 2016, לפני כשנתיים. זלאיט טען אז כי לא מדובר במיצג פוליטי, אלא כזה שנועד לעורר שיח על גבולות חופש הביטוי. זמן קצר לאחר מכן הדביקו פקחי העירייה דרישת פינוי על הפסל וכמה שעות אחר כך הוא הופל על ידי אדם שהיה במקום.

"ההצבה של הפסל באה לבחון את חופש הביטוי ב-2016 - האם זה יסתיים בהסרתו, או אפילו יגרור מאסר ממושך או סנקציות שעלולות להגיע במקרים כאלה", אמר זלאיט בשיחה עם וואלה! NEWS. "אני מבקש לעורר מחשבה ושאלה על ידי פעולה אחת תמציתית, שחושפת פער עצום בין חלקים בעם. חלק גדול יהלל וישמח לנוכח הצבת פסל כזה, וישאב ממנו עוצמה והשראה, וחלק אחר יזדעזע מהמחשבה וירצה לנפץ אותו".

(עדכון ראשון: 7:20)

פסלה של שרת התרבות בכיכר הבימה, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)
פסל בדמות מירי רגב בכיכר הבימה בתל אביב 8 בנובמבר 2018(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
פסל בדמותה של מירי רגב שהוצב בכיכר 'הבימה' בתל אביב 8 בנובמבר 2018(צילום: ראובן קסטרו)
פסל בדמותה של מירי רגב שהוצב בכיכר 'הבימה' בתל אביב 8 בנובמבר 2018(צילום: ראובן קסטרו)
הפסל המוזהב של נתניהו בכיכר רבין, לפני כשנתיים(צילום: מגד גוזני)
האמן איתי זלאיט(צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully