פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מהפך בקול הרוסי? נתניהו והליכוד עוקפים את ליברמן וישראל ביתנו בסקרים

   חקירות ראש הממשלה הביאו למגמה קבועה של עלייה בתמיכה בו בקרב הציבור הרוסי - על חשבונו של ליברמן. בסקר נרחב שנערך באתר "ניוזרו" הליכוד מובילה בפופולריות, וישראל ביתנו נדחקת למקום השני. מהסקר עולה כי הציבור הרוסי יתמוך בנתניהו גם עם התקדמות החקירות הפליליות

   כינוס הליכוד וישראל ביתנו בבנייני האומה ב 2012 בירושלים במהלך מערכת הבחירות של 2013 (ראובן קסטרו)
   ליברמן נותר במקום השני. בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (צילום: ראובן קסטרו)

   למרות, ואפילו בגלל החקירות הפליליות, ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך להתחזק בקרב ציבור דוברי הרוסית בישראל - ומכרסם בתמיכה של הבייס של חברו לשולחן הממשלה, שר הביטחון אביגדור ליברמן. מסקר עמדות אינטרנטי נרחב שנערך בתחילת החודש בקרב דוברי רוסית עלה כי נתניהו הוא המועמד המועדף לראשות הממשלה עם כ- 36% תמיכה, וכי אם הבחירות היו נערכות היום - הליכוד היה המפלגה הפופולרית ביותר במגזר הרוסי - עם כ-28.5% מהקולות. בעבר, ישראל ביתנו וליברמן היו המפלגה והמועמד המועדפים לראשות הממשלה בקרב ציבור דובר הרוסית, אך מאז שהחלו החקירות חל מהפך ונתניהו עבר לעמדת ההובלה. ליברמן נמצא היום במקום השני אחרי נתניהו בפער גדול - עם 13% בשאלת ההעדפה לראשות הממשלה ופער של 27% לישראל ביתנו בשאלת ההצבעה למפלגות.

   בתחילת החודש פורסם הסקר התקופתי של אתר החדשות "ניוזרו", אתר אקטואליה מוביל בשפה הרוסית, עליו השיבו כ-7,082 בני אדם. ממעקב אחר הלכי דעת הקהל המשתקפים בסקרים של ניוזרו בשנתיים האחרונות, עולה כי התמיכה בנתניהו במגזר הרוסי רק הולכת ומתחזקת. "כמה שיותר מבקרים את נתניהו, ככה עולה התמיכה בו מצד הציבור הרוסי", נכתב בהערה לסקר. קרוב ל-70% מהציבור הרוסי מגדירים עצמם מצביעי ימין ונתניהו נהנה מהערכה גבוהה במיוחד ש-56% מהמשיבים העניקו לו ציון מצוין וטוב על תפקודו. יתרה מכך, עולה מהסקר כי הציבור הרוסי יתמוך בנתניהו גם עם התקדמות החקירות הפליליות: 37.6% אמרו שנתניהו לא צריך להתפטר מתפקידו על רקע החשדות נגדו ו-31% חושבים שהוא צריך להתפטר רק אם יורשע בעבירות פליליות. 9.9% השיבו שהוא צריך להתפטר רק במקרה של הגשת כתב אישום, ו-17.3% אמרו שהוא צריך להתפטר ללא כל קשר לחשדות.

   עוד בוואלה! NEWS
   פרסום ראשון: הצעת החוק של ח"כ זוהר שתמנע כתב אישום נגד נתניהו
   רכבת השיבושים: שוב תקלה בקו מירושלים לנתב"ג; רכבות בוטלו
   "תביאו את הראש של הכלב": המבצע לחיסול העיתונאי באמצעות הסקייפ

   ישראל כץ בועידת ישראל לתעופה, גלבוע 4, איירפורט סיטי, 2 במאי 2018 (ראובן קסטרו)
   מקום שלישי עם 16.6%. שר התחבורה ישראל כץ (צילום: ראובן קסטרו)

   ליברמן, ראש המפלגה היחיד שדובר רוסית, הוביל בעבר בבטחה על פני נתניהו בתוך המגזר. בסקר ניוזרו לפני כשנתיים לדוגמה, ישראל ביתנו גורפה כ-46% מהקולות בציבור הרוסי וליברמן נהנה מ-34% אחוזי תמיכה לראשות הממשלה, כשנתניהו היה במקום השני. בשנתיים האחרונות, בעקביות, חל מהפך, וליברמן הוא המועמד השני המועדף במגזר. לפיד ויש עתיד במקום השלישי עם - 16.4%. שאר המפלגות כמעט ולא קיימות במגזר הרוסי עם פחות מ5% תמיכה: הבית היהודי זוכים ל4% בלבד, המחנה הציוני 1.9%, וכולנו ומרצ 1.5%.

   במידה ונתניהו יתפטר, ליברמן הוא המועמד המועדף על דוברי הרוסית לראשות הממשלה עם 23%, ואחר כך שר התחבורה ישראל כץ עם 16.6%. כץ מוביל מבין השרים בשיעורי הפופולריות שלו ובחלק מהשאלות אפילו עקף את ליברמן: 53.7% מהמשיבים נתנו לו ציון חיובי על תפקודו, אחריו ליברמן עם 47.9% שביעות רצון, ובמקום השלישי שרת המשפטים איילת שקד עם 34%.

   הסקר דירג גם את שביעות הרצון מחברי הכנסת דוברי הרוסית - ונראה כי המרוץ לעיריית ירושלים חיזק את השר זאב אלקין שמוביל עם 34.5% שהעניקו לו ציון חיובי על תפקודו. במקום השני, בפער קטן, ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) עם 34.2% ואחריהם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עם 30.7%. בהמשך הדירוג - שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, הח"כים של ישראל ביתנו רוברט אילטוב ויוליה מלינובסקי, קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), טלי פלוסקוב (כולנו) ובסוף הרשימה הח"כ החדש מהמחנה הציוני רוברט טיבייב.

   הרמטכ"לים נותרים מאחור: 47.4% לא היו רוצים איש צבא בפוליטיקה

   עוד עולה מהסקר כי בניגוד לרצון העז בציבור הכללי לראות רמטכ"לים לשעבר מצטרפים לפוליטיקה, רוב הציבור הרוסי מתלהב פחות מדרגות ומדים. בתשובה לשאלה שביקשה לדרג אלופים במילואים כמו בני גנץ, גבי אשכנזי, משה יעלון ועוד, 47.4% בחרו בתשובה: "אף אחד, גם ככה יש יותר מדי אנשי צבא לשעבר בפוליטיקה". מבין השמות הפוטנציאליים שכן הוצעו, גנץ מוביל עם 18.8%, ואחריו אשכנזי עם 15.8% ויעלון עם 11.3%.

   באופן מסורתי, הקול הרוסי נטה ימינה ומצביע עבור הימין הקלאסי, אך בבחירות 1992 ו-1999 קולות המצביעים הרוסים היו משמעותיים בהובלת מפלגת העבודה בראשות יצחק רבין ואהוד ברק, בהתאמה, לשלטון. שיעור ההצבעה בקרב הישראלים דוברי הרוסית נמוך מהממוצע באוכלוסייה הארצית, ורק כ-60% הגיעו לקלפיות בבחירות האחרונות. בבחירות לכנסת ה-20, לפי ההערכה, ישראל ביתנו והליכוד קיבלו כל אחת חמישה מנדטים מהמצביעים דוברי הרוסית. יש עתיד קיבלה שני מנדטים, המחנה הציוני בין מנדט וחצי לשניים. כולנו ומרצ קיבלו מהעולים מברית המועצות לשעבר בערך חצי מנדט כל אחת.