הקרב על הבית: הבחירות לרשויות המקומיות

כמה נשים מתמודדות ומי המבוגר ביותר? כל הנתונים על הבחירות המקומיות

עלייה ניכרת נרשמה השנה במספר הנשים שיתמודדו לבחירות המקומיות. אך עם זאת, מספרן עומד על 58 לעומת 665 גברים. המועמד הצעיר ביותר, בן 27 מסביר "זה לא עניין של גיל" ולעומתו המועמד המבוגר ביותר, בן 82, אומר "הניסיון הוא מה שקובע". המירוץ לבחירות המקומיות

15/10/2018
עריכת וידאו:ניר חן

בעוד כשבועיים שישה וחצי מיליון ישראלים ילכו לקלפיות ויבחרו את נציגיהם שיובילו את הרשויות המקומיות. מתוך 703 נציגים שהגישו את מועמדותם לראשות הערים השונות רק 58 נשים ובגזרת המועצות ישנם 119 גברים ו-14. נשים עם זאת, נרשמה עלייה ניכרת של 750 מתמודדות לתפקידים השונים בעיריות מאז בחירות 2013. עוד עלה מנתוני משרד הפנים כי 703 הגישו את מועמדותם לראשות הערים ברחבי הארץ ובנוסף 3,000 רשימות של מתמודדים.

המועמד הצעיר ביותר שרץ לראשות הרשות המקומית, בן 27, הוא אריה יוסף חשין שרוצה להיות ראש עיריית ביתר עילית. התמודד הצעיר ביותר ברשימה לרשות מקומית, בן 26 בלבד, הוא איוב אבו כף מאל-קסום שבנגב. המועמדים המבוגרים ביותר הם רינה גרינברג, בת 70, המתמודדת לראשות עיריית כרמיאל, אפרים פיינבלום, בן 82, המתמודד לראשות העיר באר שבע וצבי גוב ארי, בן 82 המתמודד לראשות עיריית יבנה.

עוד בוואלה! NEWS
8,000 ק"מ מירושלים: כשמושב החורף האמיתי יתחיל
שוטר טוב ושקט, אפס תלונות עבר: במח"ש חוקרים את הרצח בנתניה
גיוס, גיור ופונדקאות: מושב החורף ייפתח, והוא עשוי להיות הקצר ביותר

המועמד המבוגר ביותר, ראש עיריית יבנה, צבי גוב ארי(צילום: אתר רשמי, מתוך עמוד הפייסבוק צבי גוב ארי)

המועמד צבי גוב ארי, מכהן כראש העיר משנת 1998 והשנה מתמודד מול מאיר שטרית מי שהיה ראש העיר הצעיר ביבנה. לטענתו הגיל האמיתי שלו הוא 79 אבל במשרד הפנים הוא רשום בן 82. "הייתי עולה חדש מעיראק עם תעודות משובשות. לא מעניין אותי הגיל, מצידי שיהיה כתוב 90 - העניין הוא הניסיון", סיפר גוב ארי. גוב ארי הוסיף כי מבחינתו "לנהל עיר זה לא עניין של גן ילדים. הרקע שלי שונה משל כל האחרים וגם כאשר בעבר נבחר צעיר לנהל את עיריית יבנה, הוא השאיר עיר עם שם של עיר אבל לא של תוכן של עיר - לא מוסדות, לא חינוך ולא תרבות".

על הטענה כי בשלב מסוים צריך לפנות את המקום לאנשים חדשים וצעירים אמר כי אלמנט הגיל חשוב כאשר הצעיר מוכשר מספיק כדי לטול על עצמו אחריות גדולה. לדבריו, המקסימום שאדם צריך להיות בתפקיד הוא 25 שנים. "אני חושב שאם מגבילים קדנציות, צריך לעשות את זה בכל המערכות השלטוניות ולא רק בקרב ראשי הערים ובשלטון המקומי", טען גוב ארי. "הניסיון שאתה רוכש יכול להוסיף חלקים וידע נוסף לעתיד טוב יותר למערכת שבה אתה משרת ומוביל. כל עוד בן אדם בריא ומתפקד הוא יכול להמשיך בתפקיד, אם היה מתמודד ראוי יכול להיות שהייתי שוקל לא להמשיך"

עוד באותו נושא

"מפציצים אותנו": כך מגיעים המועמדים בבחירות לטלפון שלכם

לכתבה המלאה

אחת מתוך 14 - המועמדת לראשות עיריית כרמיאל

רינה גרינברג בת ה-70 ממלאת מקום ראש עיריית כרמיאל ומתמודדת בולטת לראשות העיר מטעם סיעת "התחדשות". גרינברג החלה את דרכה כביוכימאית בחברת "סנו" ועברה לעסוק בפוליטיקה המקומית, שם צברה ותק של 25 שנה. במשך שנים הייתה גרינברג סגנית ראש העיר וממלאת מקום ובבחירות האלה החליטה להתמודד על תפקיד ראשת העיר. "אני מרגישה שיש לי עוד מה לתרום והגיל הוא לא פקטור", אמרה גרינברג. "אני לא צריכה לרוץ למרחקים ואני לא צריכה לעשות כושר כל יום, אני צריכה לחשוב טוב עם המוח שלי ושיהיה לי זיכרון טוב. אני מרגישה שאני יכולה לעשות את זה, אחרת לא הייתי יוצאת לאתגר הזה", סיפרה.

גרינברג, שהגיעה לכרמיאל בשנת 1979 ממרכז הארץ, סיפרה כי "העיר הייתה קטנה ולא הייתה פה עבודה, לכן פתחנו עסק פרטי בענף המזון. בהמשך נבחרתי לתפקיד סגנית ראש העיר ומאז אני בעשייה הפוליטית". במשך שנים ליוותה גרינברג את ראש העיר המיתולוגי עדי אלדר שפורש מתפקידו וכעת היא אומרת: "אני יכולה להמשיך ולעשות שינוי, כי מתבקש שינוי כדי לעשות טוב בעיר".

על מספר המתמודדות לראשות העיר מציינת גרינברג כי "אצלנו בעירייה תמיד היו נשים בתפקידי מפתח וברשימה שלי נשים הן הרוב. השתדלתי לבחור נשים דומיננטיות, בעלות השכלה וחשיבה לוגית טובה. אני לא מקטינה את ערכם של הגברים, אבל לפעמים יותר טוב לעבוד גם עם נשים וכל אחת יכולה לתרום את חלקה".

"לפעמים יותר טוב לעבוד עם נשים". רינה גרינברג המועמדת לראשות עיריית כרמיאל.(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ראובן קפוצ?ינסקי)

אפרים פיינבלום בן 82, יזם ואיש עסקים לשעבר, הוא אמן שחמט ושחקן כדורעף לשעבר בנבחרת מוסקבה והשנה מתמודד לראשות עיריית באר שבע. פיינבלום עבד כמהנדס אנרגיה במשך 25 שנים במפעלי ים המלח. לדבריו, הוא הקים את המסוע הארוך ביותר בעולם המשתרך על 18 קילומטרים וחצי מסדום ועד "צפע". בנוסף לכך, הוא זכה פעמיים בפרס "קפלן" להתייעלות והעלאת פריון העבודה, זכה בפרס מפעל חיים ארצי, וכן זכה בתואר יקיר העיר באר שבע.

כמי שמתאמן כל יום בחדר הכושר בביתו, גם לדבריו, הגיל הוא לא פקטור בבחירתו לרוץ לראשות העיר. "אני מתמודד לראשות עיריית באר שבע כי בכל שנה הצעירים עוזבים את העיר כי אין להם תעסוקה ומקומות עבודה", מעיד פיינבלום. "אני רוצה לפתח את התעשייה בעיר ולחזק את הפיתוח של מפעלים קטנים ובינוניים, כדי להגדיל את מקומות העבודה". על התגובות ברחוב להתמודדותו הוא מספר כי "התגובות הן טובות, חוץ משל כמה ילדים כמו ראש העיר המכהן רוביק. הוא לא מבין כלום ולא עשה כלום בעיר חוץ ממזרקות. הייתי חבר מועצה ועשיתי הרבה דברים בעיר, כמו בניית שכונת רמות. לגיל אין משמעות בהתמודדות שלי, הראש שלי עובד כמו בגיל 31".

"הראש שלי עובד כמו בגיל 31". אפריים פיינבלום המתמודד לראשות עיריית באר שבע.(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך פייסבוק (באישור))

רק בן 27 - המתמודד הצעיר ביותר בבחירות 2018

יוסי חשין, בן 27 מביתר עילית, עובד ב"צ'יינג'" וסטודנט למשפטים. למרות גילו וחוסר הניסיון שלו במערכת המוניציפלית, בחר להגיש את מועמדותו וכך הפך למתמודד הצעיר ביותר לראשות עיר בישראל. בביתר עילית הופתעו מאוד מהתמודדותו, אך חשין מאמין שיש לו סיכוי לנצח את ראש העיר המכהן ולהוות אלטרנטיבה לתושבים. "זה לא עניין של גיל, המטרה היא להיות בעמדת השפעה כדי לתת לתושבים דמוקרטיה במיטבה. יש לי ילדה בת תשע ועשיתי הרבה דברים בחיי. אריה דרעי היה שר בממשלה בגילי".

"אני חושב שיש לי סיכויים לנצח את ראש העיר המכהן", מצהיר חשין. "החלטתי להתמודד בביתר עילית כי מי שמרכיב את המועצה הם נציגים סקטוריאליים, אף אחד לא מתמודד על בסיס עזרה לתושבים. אני לעומת זאת מרים את הכפפה בנושא ומתמודד מטעם התושבים". על השאלה האם חוסר הניסיון המוניציפלי שלו לא יהיה לו לרועץ הוא ענה כי "יש לי היכרות טובה עם כל הנציגים כיום במועצה. הגיל הוא לא הפרמטר שבודקים פה בעיר שלנו, לא ראיתי איך היתרון בניסיון מוכיח התנהלות טובה. יש עוד כמה מעלות שצריכים להיות טובים בהם כמו אמינות ואחריות ואת זה יש לי יותר מהמתמודדים האחרים".

"רוצה להיות בעמדת השפעה". יוסי חשין, מתמודד לראשות עיריית ביתר עילית(צילום: באדיבות המצולמים)
  • בחירות מקומיות
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully