פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   החרדים הכריעו נגד פרישה מהקואליציה; בכיר בליכוד: "הבחירות על השולחן"

   מועצת גדולי התורה של "אגודת ישראל" החליטה לנסות להגיע להבנות בנוגע לחוק הגיוס, אך לא לפרוש מהקואליציה בגללו. בכיר בליכוד אמר כי האפשרות של הליכה לבחירות עדיין נמצאת על הפרק ו"תלויה גם ביכולת לצלוח את נושא הגיור"

   החרדים הכריעו נגד פרישה מהקואליציה; בכיר בליכוד: "הבחירות על השולחן"
   צילום: אבי כהן

   מועצת גדולי התורה של "אגודת ישראל" התכנסה היום (ראשון) כדי לדון בחוק הגיוס שמשרד הביטחון גיבש במטרה לפטור חרדים שלומדים תורה מגיוס לצה"ל. בסיומה של הישיבה הוחלט כי כל בחור שלומד ישיבה יוכל להמשיך ללמוד, ויתקיימו ניסיונות להגיע להבנות עם נתניהו על נוסח החוק. עם זאת, במידה שהחוק יאושר ללא ההבנות - חברי הסיעה לא יפרשו מהקואליציה.

   החלטת מועצת גדולי התורה התקבלה בצל האפשרות של פירוק הממשלה והליכה לבחירות. בכניסה לאירוע, אמר סגן שר החינוך ח"כ מאיר פרוש כי "בכל מקרה יהיו בחירות ב-2019".

   עוד בוואלה! NEWS:
   אויבת הרבנות: העובדת היהודייה שאחראית על רישום האורחים בבית המלון
   בצל קיצוצי הממשל: התכנית בקונגרס לחיזוק הכלכלה הפלסטינית
   אחרי שבת מתוחה: בלון תבערה נחת בשפלה; צה"ל תקף בצפון עזה

   מאיר פרוש (ראובן קסטרו)
   מחלוקת בתוך הסיעות החרדיות על חוק הגיוס. פרוש (צילום: ראובן קסטרו)

   עם זאת, בכיר בליכוד אמר הערב כי "ראש הממשלה רוצה לשים את נושא הגיוס מאחוריו בלי קשר לבחירות. השאלה אם הולכים לבחירות או לא עדיין נמצאת על השולחן, והיא תלויה ביכולת של הקואליציה לצלוח גם את נושא הגיור, ובעיקר לשמור על משמעת קואליציונית ולמתן את אווירת הבחירות שקיימת בקואליציה".

   בין האדמו"רים קיימים חילוקי דעות, וחלקם סבורים שצריך להגיע להסכמות על החוק החדש בכפוף לשינויים מינוריים. בניגוד אליהם, אדמו"רים אחרים במועצה השמיעו קו מיליטנטי יותר.

   אליעזר מוזס בכינוס של מועצת גדולי התורה בירושלים של אגודת ישראל על חוק הגיוס (אבי כהן)
   אליעזר מוזס, הערב (צילום: אבי כהן)

   אחת מהאפשרויות שנדונה ביממה האחרונה בתוך אגודת ישראל היא להתנגד לנוסח החוק, אך לא לפרוש מהקואליציה במידה ויאושר. במקרה כזה, ראש הממשלה בנימין נתניהו יוכל לאשר את החוק, הכפוף לאישורם של חברי מפלגת ש"ס ו"דגל התורה", ואף בתמיכת של חברי "יש עתיד". עם זאת, הסיעות החרדיות לא רצו להיתפס כמקלות בנושא שנחשב עבורם עקרוני, וכן ונתניהו התנגד לאישור החוק ללא הסכמה גורפת מצד כל החרדים.

   יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר הערב כי "כפי שאמרנו מתחילת הדרך, חוק הגיוס הוא קומבינה אחת גדולה בין לפיד לנתניהו. זה חוק שלא יגייס את החרדים וגם לא מתגמל את החיילים שכן נושאים בנטל ומשרתים". לדבריו, "נושא השוויון בנטל הוא לא אתנן פוליטי. חבל שלפיד נכנע והפך לשכפץ של נתניהו וליברמן".

   חילוקי דעות בתוך המפלגות החרדיות

   במפלגות החרדיות נרשמו בחודשים האחרונים חילוקי דעות על החוק: בעוד שב"אגודת ישראל" התנגדו לו, ב"ש"ס" וב"דגל התורה" דווקא השמיעו עמדה מתונה יותר והביעו תמיכה בנוסח החוק. מדובר בפעם הראשונה שבה נרשמים חילוקי דעות משמעותיים בתוך המפלגת החרדיות על נושא הגיוס, והוויכוח על כך עורר מתיחות גדולה בתוך יהדות התורה וש"ס. במהלך הכינוס של מועצת גדולי התורה, יוצג לאדמו"רים מסמך משפטי שגובש בימים האחרונים על ידי גורמים בתוך אגודת ישראל, שבו יפורטו היתרונות והחסרונות בנוסח החוק.

   החוק המדובר אושר בתום מושב הקיץ של הכנסת בקריאה ראשונה והוא נדון בוועדה המיוחדת בראשותו של יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם כמה פעמים, אך לא קודם בשל חוסר ההסכמות בקואליציה. שר הביטחון ויו"ר "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן הבהיר כי הוא לא יסכים לכל שינוי בחוק שגיבשה הוועדה המקצועית במשרדו.

   (עדכון ראשון: 17:25)

   כינוס של מועצת גדולי התורה בירושלים של אגודת ישראל על חוק הגיוס (אבי כהן)
   במפלגות החרדיות נרשמו חילוקי דעות על החוק. משתתפים בכינוס של מועצת גדולי התורה, היום (צילום: אבי כהן)
   ישראל פרוש ראש עיריית אלעד בכינוס של מועצת גדולי התורה בירושלים של אגודת ישראל על חוק הגיוס (אבי כהן)
   "ש"ס" ו-"דגל התורה" הביעו תמיכה בנוסח החוק. משתתפים בכינוס של מועצת גדולי התורה, היום (צילום: אבי כהן)