מתקפה נגד שקד בכנסת: "שרת המשפטים מתכננת להדיח שופטים"

בדיון חריג שכונס ביוזמת מרצ, סיעות האופוזיציה מתחו ביקורת נגד שקד לאחר שטענה כי "בג"ץ אינו מהווה היום עוד סניף של מרצ". יחימוביץ': "שקד נשאה נאום הסתה נגד בית המשפט". שקד השיבה: "אתם רוצים לכופף את בית המשפט"

צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: תום זואילי

מליאת הכנסת מקיימת היום (שני) דיון בנושא "המתקפה של שרת המשפטים איילת שקד על בג"ץ, והסכנה לדמוקרטיה". מדובר בדיון פגרה מיוחד שיזמה סיעת מרצ על פי דרישתם של למעלה מ-25 חברי כנסת מהאופוזיציה.

בדיון, שבו נוכחים רק שלושה חברי כנסת מהקואליציה, ובודדים נוספים מהאופוזיציה, אמרה יו"ר מרצ תמר זנדברג כי "בג"ץ עומד במוקד מתקפה משולחת רסן וחסרת תקדים שמנסה לקצץ בכנפיו. זה לא במקרה שהמתקפה של שרת המשפטים נגד בית המשפט העליון הגיעה דווקא אפרופו חוק הלאום".

זנדברג פנתה לשקד שנכחה במליאה: "אל תעזו להרים יד על בג"צ ששומר על העקרון הבסיסי הזה שכל בני האדם נולדו שווים. אל תעזו לפגוע בעקרון בזכות שלנו לדרג את האוכלוסיה והאזרחים בישדראל לסוג א' וב'. זה מה שמנסה שרת המשפטים לעשות. אני גאה לומר לך שבג"ץ מעולם לא היה סניף של מרצ, אבל מרצ מתייצבת לצדו בגלל שהיא שומרת על שלטון החוק. מרצ גאה להיות כיפת הברזל של שלטון החוק ושל בג"ץ. בדבר אחד צודקת שקד זה אנחנו - או הם; מרצ - או הבית היהודי".

עוד בוואלה! NEWS:
פנטזיות על רגיעה ומדינה בהכחשה: כשישראל מעוניינת בברית עם חמאס
מקרה התאבדות שני תוך חודשיים בסורוקה: מנהל יחידת לב שם קץ לחייו
"גיבורי-על באמת קיימים": אלפים ליוו למנוחות את ארי פולד

עוד בוואלה!

תסמכו עליו: חומוס סלק משוגע (ומטמטם) של עומר מילר

לכתבה המלאה
"שמרו על שיח מכבד". שרת המשפטים שקד (צילום: מערכת וואלה! NEWS)

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף אף הוא בנאומו וקרא לאופוזיציה לצאת למתקפת נגד. "כל מה שטוב, הגון וישר נמצא תחת מתקפה", אמר. "זו מלחמה על הנשמה. לא ניתן לפגוע במשפחה שלנו. הפוליטיקה הזו שהייתה אמורה לעבוד אצל האזרחים, עובדת רק אצל עצמה. ממשלה וכנסת שפוגעת בחיים המשותפים. את מי בדיוק זה משרת שנהיה מפולגים? מי שמח כשהוא רואה שאנחנו רבים בתוכנו? ח"כ זועבי, נאסרללה והנייה מרוצים מזה. אותם זה משמח. למי טוב בית משפט חלש? למושחתים. למי עוד יותר טוב בית משפט חלש? למשוחתים בכירים. בגלל זה כל כך חשוב להם להחליש את בית המשפט".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה כי "אני מאשימה את שרת המשפטים איילת שקד בכך שנאום השטנה וההסתה שלה נגד בית המשפט העליון, לא נועד רק להפחיד את שופטי העליון ולאנוס אותם לקבל החלטות שיפיסו את דעתה של פוליטיקאית אחת. אני מאשימה אותה בהרבה יותר מזה. אני מאשימה אותה בכך שהיא טומנת במודע את הזרעים שנועדו להכשיר את הקרקע להדחתם של שופטי בית המשפט העליון ולהדחתה של נשיאת בית המשפט העליון. והזרעים האלה, המחושבים היטב, טמונים בכל משפט ומשפט מנאום ההסתה שנשאה נגד בתי המשפט".

שקד: "ברגע הראשון, אני מודה, הגבתי מהבטן"

בתגובה לדברים, שקד נשאה נאום ציני שבמהלכו הביאה תגובות של בכירים בשמאל שלטענתה ביזו את בית המשפט כשפסיקותיו התנגשו עם תפיסת עולמו. "ברגע הראשון, אני מודה, הגבתי מהבטן", פתחה שקד. "אמרתי לעצמי שזו עוד חוליה בשרשרת האינסופית של ניסיונות מצד השמאל להשתיק אותי. אנחנו הרי רגילים לשיטה: 'הסתה', 'סכנה לדמוקרטיה' - החומרים הרגילים בהצגה המייגעת שכבר שנים השמאל מעלה בפני אולמות ריקים. פעם אחר פעם מנסה השמאל לשכנע את הציבור שבעצם לנו, נבחרי הציבור שהרוב בחר בהם, אין שום לגיטימציה לדבר. להיבחר אומנם אין לנו ברירה. מה לעשות שהעם בוחר בנו שוב ושוב, אבל מכאן ועד לקבל זכות להביע עמדות ברורות - הדרך ארוכה. זה שנבחרנו ברוב גדול לא אומר, לפחות מבחינת השמאל, שמותר לנו לדבר".

"ואולי אני מושפעת מאווירת הימים הנוראים והעובדה שאנחנו בעיצומם של עשרת ימי תשובה שבין ראש השנה ליום הכיפורים, עבר בראשי גם הרהור אחר: אולי בעצם השמאל צודק?", תהתה שקד.

"נאום הסתה נגד בית המשפט". יחימוביץ' (צילום: נועם מושקוביץ)

בשלב זה, שקד הביאה מגוון התבטאויות של ראשי השמאל נגד בית המשפט. "מסתבר שלמחנה הנאור מותר לגדף את בית המשפט. בושה וחרפה", טענה. "אתם לא רוצים בית משפט עצמאי, חזק וזקוף, אתם רוצים בית משפט כפוף. אתם מעדיפים אותו אחרי אילוף. כל זמן שהוא מיושר איתכם הוא מקור הצדק; בשניה שהוא מציע דרך מעט שונה אתם מוכנים לשרוף את המועדון. לא פחות. הדמוקרטיה שלנו לא נהרסת. היא הולכת ומשתכללת. היא תוססת והיא נהדרת. העם סוף סוף מצליח להביא את עצמו לידי ביטוי גם במסגרת מערכות הצדק".

"אני מבינה את הכעס שלכם על כך שלא מפנים יהודים מביתם, אבל אתם חייבים להתעשת", המשיכה שקד. "קחו את עצמכם בידיים. יש לנו מדינה לשמור עליה. יש שלטון חוק לשמר. אסור לקבל מצב שבו הביקורת שלכם על בית המשפט מדרדרת למחוזות אליהם הדרדתם לאחרונה. כשרת המשפטים אני קוראת ליושבי הבית משמאל ומימין - שימרו על שיח מכבד. אין לנו מערכת משפט אחרת. מותר כמובן להביע ביקורת על פסיקה. מותר להתווכח על רעיונות, מותר להתווכח על סמכויות. אני עושה זאת מעת לעת, אך צריך לשמור על הגינות ועל שיח מכבד".

סיעתה יזמה דיון דחוף. יו"ר מרצ תמר זנדברג (צילום: ראובן קסטרו)

הדיון היה אמור לעסוק בתחילה ב"כניעה של ראש הממשלה ושר התחבורה לשותפות הקואליציוניות החרדיות שלא לבצע את העבודות בגשר יהודית בשבת" אך הנושא שונה.

במרצ הסבירו כי החתימות נאספו לפני כחודש, והמתקפה של שקד על בג"ץ הפכה לנושא "בהול יותר" יותר מביטול עבודות הגשר בשבת לאור העובדה ששר התחבורה ישראל כץ (ליכוד) אמר כי המשבר נדחה בחצי שנה ובינתיים לא ייערכו עבודות בימי חול כך שלא ייחסמו נתיבי איילון.

לאחרונה אמרה שקד כי בג"ץ מייצג כיום את כלל האוכלוסייה בישראל, וכי הוא "כבר לא סניף של מרצ". לדבריה, "בעבר היו מגזרים שהרגישו שבג"ץ לא מייצג אותם. היום הוא מייצג את כולם. הוא יותר מגוון, יותר שמרן. הדבר היחיד שחסר בו הוא שופט עליון חרדי". שקד אמרה את הדברים בראיון ל'ידיעות אחרונות' והוסיפה כי "לפני הבחירות קראנו לשנות את המדיניות של בתי המשפט - אני מיישמת את הדרישה הזאת בזכות היכולות הפוליטיות הגבוהות שלי".

לפני כשבועיים שקד אף מתחה ביקורת חריפה נגד בית המשפט העליון ואף התריעה מפני מה שכינתה "עמעום דמותו של העם". במהלך נאומה בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין, השרה התייחסה לאפשרות שבית המשפט העליון יפסול חוקי יסוד, זאת משום ששופטי בג"ץ לא פסלו על הסף את העתירות שהוגשו נגד חוק הלאום שאושר לאחרונה בכנסת.

"במידה ובית המשפט יקבל את התזה לפיה ניתן לפסול את חוקי היסוד נוכל סוף סוף לענות על שאלתו של חשין מפסק דין בנק המזרחי - והעם היכן הוא? נענה לו מיד - בשום מקום", אמרה שקד. "אין לעם כל רלוונטיות במבנה החוקתי החדש שמעצב בית המשפט העליון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully