"לא הייתי עושה את זה שוב": לוחם מגלן שנפצע בתאונה מדבר לראשונה

ע', לוחם בחטיבת הקומנדו שנפצע קשה בחודש שעבר בעת שקפץ מרכב האמר אל שיחים במהלך אימון, מספר בריאיון מיוחד לוואלה! NEWS על הפגיעה החמורה. "אני זוכר את כל האירוע, ובדיעבד לא הייתי עושה את זה". על השיקום אמר: "תהליך מורכב, אני עובד קשה מאוד"

13/09/2018
צילום: דובר צה"ל, עריכה: מתן חדד

ימים קשים עברו על בני משפחתו של ע', לוחם יחידת "מגלן" שנפצע באורח קשה בחודש שעבר במהלך תאונת אימונים של היחידה בדרום הארץ. אתמול, לאחר שנפצע בתחילת אוגוסט, ולאחר שמצבו הבריאותי השתפר, הוא דיבר לראשונה על התאונה שעבר. ע' אמר כי הוא "זוכר בדיוק מה שאירע בתאונת האימונים", והוסיף: "היום אומר לך בדיעבד שלא הייתי עושה את זה".

"אני נמצא בשיקום בתל השומר", אמר ע'. "עובדים קשה. מדובר בתהליך מורכב. עברתי פציעה קשה מאוד, אני מרוכז בתהליך השיקום". ע' אף לא יודע אם ישוב ללכת בעקבות הפציעה. "זאת שאלה שאף אחד לא יכול לענות עליה, הלוואי שלמישהו תהיה תשובה לשאלה הזאת".

פגיעתו הקשה של ע' אירעה כשתרגל עם חבריו לצוות אימון פריקה בקפיצה מרכב האמר אל שיחים. לאחר שהתבררה חומרת פציעתו של ע', הועלתה דרישה לבחינת דרכי תרגול של לוחמי חטיבת הקומנדו. בבדיקה שנערכה לאחר האירוע, הגדיר מפקד האוגדה את הקפיצה מההאמר כפעולה "פסולה, לא מקצועית, לא ערכית, מסוכנת ושאין בה צורך". בנוסף לכך, הוחלט על הדחתו של מפקד הצוות.

עוד בנושא פציעת הלוחמים ממגלן:
"פעולה פסולה ולא מקצועית": שני מפקדים במגלן הודחו עקב התאונות
לצד הנשיא: כשלוחם מגלן שנפצע קשה קיבל תעודת הצטיינות
הדחת המפקדים אינה תחליף: האופציה הפלילית בחקירת הפציעות במגלן

"בחור מזן מיוחד". ע'(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מכינת תבור)
ע' לצד הנשיא בטקס הענקת פרסי זלמן שז"ר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מארק ניימן/לע"מ)

כשהתעורר ע' הוא החל לנשום באופן עצמאי ולדבר עם הסובבים. לפני חודש פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי הוא החל לעבור תהליך שיקום ארוך, זאת לאחר שעבר סדרת ניתוחים שהתאפשרו כשחל שיפור משמעותי במצבו הבריאותי.

ידיד המשפחה בני בן-מובחר, ראש המועצה האזורית מבואות החרמון שבה גרים ע' ומשפחתו, התייחס אחרי ביקור שקיים בבית החולים לתגובות המשפחה לסערה סביב הדחתו של מפקד הצוות. "להוריו של ע' אין כעס על המפקד, נהפוך הוא, הם מחבקים אותו והוא נמצא בחיק המשפחה", טען בשיחה עם וואלה! NEWS. "הבן שלהם מעריץ אותו, אין שום כעס, המשפחה לא דיברה על הדחת המפקד".

עוד הוסיף בן-מובחר כי כעת בני משפחתו של ע' עוסקים רק בהחלמתו: "הם ממוקדים רק בבריאותו וכל דבר אחר לא מעסיק אותם עכשיו". ראש המועצה העיד על המשפחה שהיא "נדירה וערכית, משפחה שמחוברת למדינה ולאדמה וכך גם חינכו את ילדיהם. הבן הזה הוא בחור מזן מיוחד".

עוד באותו נושא

"מפקד צוות הוא האלוהים": המסורת המסוכנת של יחידת מגלן

לכתבה המלאה
לוחמי מגלן(צילום: דובר צה"ל)

בתחילת החודש פורסמו עיקרי ממצאי חקירת התאונה שערכו בצה"ל, שמהם עלו שורה של ליקויים בפינויו של ע' לטיפול דחוף בבית החולים ברזילי באשקלון, שהיה קרוב יחסית למקום התאונה. "הקפיצה מרכב ההאמר התבררה כמסורת ביחידה. על פי הממצאים, רב"ט ע' היה הלוחם ה?15 שקפץ מהרכב אל מערום השיחים - אחרי מפקד הצוות והסמל. הדבר היה בשעה 18:00, וע' נפצע ונשכב על הקרקע. כעת מתברר שלמרות סמיכותו של בית החולים ברזילי באשקלון לשטח האימונים שבו נפצע ע', חלפו שעתיים עד הגעתו לשם".

גם מפקד מגלן, סגן אלוף ר', התייחס בתחקיר לתרגיל שבמהלכו אירעה התאונה. "נפצע לנו לוחם כתוצאה מהחלטה טיפשית ללא תכלית מקצועית כלשהי", אמר סגן אלוף ר'. "האירוע לא אושר באישורי התכניות המקדימים ולכן מנע את יכולת המפקדים לעצור אותו מבעוד מועד. במידה שהאירוע אכן היה אירוע מקצועי או רלוונטי להכשרת הלוחמים, אין לי ספק שהוא היה מופיע במסגרת אישורי התכניות".

עוד הוסיף מפקד היחידה: "האתוס היחידתי שלנו ראוי שייבנה על המוכנות שלנו למלחמה ועל הצלחות מבצעיות, ולא על אירועי קרקס. מפקד הצוות לא הפעיל שיקול דעת כמצופה ממנו ולא עצר את המסורת המיותרת שמסכנת את לוחמינו. מחובתנו כמפקדים להוביל ולהגדיר בעצמנו את הנורמות, ולא ללכת בתלם".

  • מגלן
  • צה"ל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully