פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רוחאני: "רבים איבדו אמון באיראן בעקבות הסנקציות האמריקניות"

   על רקע המשבר הכלכלי בארצו והסנקציות שהטילה ארצות הברית, נשיא איראן ציין כי רבים איבדו אמון ברפובליקה האסלאמית, אך הוסיף כי טהראן תתגבר על המכשולים הכלכליים. "נביס את אנשי הבית הלבן האנטי איראניים", אמר

   רוחאני: "רבים איבדו אמון באיראן בעקבות הסנקציות האמריקניות"
   צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

   נשיא איראן חסן רוחאני אמר הבוקר (שלישי) כי "רבים איבדו אמון" ברפובליקה האסלאמית, לנוכח הסנקציות שהטילה עליה ארצות הברית. "אנחנו נביס את אנשי הבית הלבן האנטי-איראניים", אמר רוחאני בנאום ששודר בטלוויזיה האיראנית והוסיף כי טהראן תתגבר על הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה. "אנחנו לא מפחדים מאמריקה או מבעיות כלכלכיות, נתגבר על הצרות".

   רוחאני אמר את הדברים על רקע המצב הכלכלי הקשה באיראן, בין השאר בעקבות הסנקציות שהטילה ארצות הברית עם פרישתה מהסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות ב-2015.

   לאחרונה ננקטו צעדים ברפובליקה האסלאמית כדי להתמודד עם המשבר שנוצר. האחרון שבהם היה לפני יומיים, עם הדחת שר האוצר האיראני מסעוד כרבסיאן. לפי התקשורת באיראן, 137 מחוקקים הצביעו בעד הדחתו של שר האוצר, בעוד ש-121 אחרים תמכו בהישארותו בתפקיד.

   לקריאה נוספת:
   איראן מאיימת: יש לנו שליטה מלאה על המפרץ הפרסי
   תבנה מחדש את צבא סוריה: איראן חתמה על הסכם עם משטר אסד

   נשיא איראן חסן רוחאני, 6 באוגוסט 2018 (AP)
   נשיא איראן חסן רוחאני (צילום: AP)

   מהלך זה נוסף לשורת שינויים שמבצעים בפרלמנט בניסיון לשפר את המצב הכלכלי הקשה, בהם הדחת שר עבודה והחלפת נגיד הבנק המרכזי במדינה. מנגד, גורמים אמריקניים אמרו כי וושינגטון פועלת לצמצום יצוא הנפט מאיראן לאפס עד לנובמבר, אז ייכנס לתוקף סבב עיצומים נוסף על הרפובליקה האסלאמית.

   בדצמבר החלו הפגנות בשל המשבר הכלכלי, ואלו התפשטו ל-80 ערים ועיירות והסתיימו עם 25 הרוגים. מאז נמשכו הפגנות ספורדיות של נהגי משאיות, חקלאים וסוחרים בטהראן, ולעתים הן הובילו לעימותים אלימים עם כוחות הביטחון.

   מסוקים אמריקניים חגים מעל כלי שיט של משמרות המהפכה של איראן, הסמוכה לנושאת המטוסים ג'ורג' וו בוש, במצרי הורמוז, מרץ 2017 (רויטרס)
   כלי שיט איראני ליד נושאת מטוסים אמריקנית במצרי הורמוז, 2017 (צילום: רויטרס)

   במקביל גוברת גם המתיחות הביטחונית באזור מול ארצות הבריות ובעלות בריתה. "איראן מחזיקה בשליטה מלאה על המפרץ הפרסי ועל מצרי הורמוז", הצהיר אתמול מפקד הצי במשמרות המהפכה, גנרל עלי רזא טנגסירי, שצוטט על ידי סוכנות הידיעות תסנים. גורמים איראניים איימו בעבר לחסום את מצרי הורמוז, נתיב אסטרטגי לאספקת נפט, בתגובה לפעולה צבאית אמריקנית.

   "אנחנו יכולים להבטיח את ביטחון המפרץ הפרסי ואין צורך בנוכחות זרים כמו ארצות הברית ומדינות אחרות שביתן לא שם", אמר הגנרל הבכיר. הוא הוסיף: "כל נושאות המטוסים והספינות הצבאיות והלא צבאיות יהיו תחת שליטה ויש פיקוח מלא על המפרץ הפרסי. הנוכחות שלנו באזור היא פיזית וקבועה, לאורך הלילה והיום".