הוסר החשש לעכברת: נחל זוויתן שבגולן נפתח מחדש למבקרים

בנחל זוויתן התקבלו בדיקות חיוביות בפעם השלישית ברציפות והוא נפתח מחדש למבקרים. שאר הנחלים שנמצאו מזוהמים עדיין סגורים. מאז התפרצות העכברת חלו 42 בני אדם ונגרם נזק כספי משמעותי לענף התיירות בצפון

26/08/2018
צילום: יניב כהן, רט"ג ודליה גולדנברג, משרד החקלאות עריכה: שניר דבוש

שבועיים לאחר שנאסרה אליו הכניסה על רקע התפרצות מחלת העכברת, נחל זוויתן נפתח היום (ראשון) מחדש בעקבות קבלת תוצאות טובות של בדיקות המים בפעם השלישית ברציפות. שאר הנחלים שנסגרו עדיין אינם פתוחים למבקרים עקב היעדר תוצאות המצביעות על שיפור מספק. הנחלים שנסגרו הם זאכי, יהודיה, נהר הירדן באזור פארק הירדן בלבד, שפך נחל דליות באזור המג'רסה ונחל ג'ילבון.

עד כה התגלו 462 חולים חשודים עם תסמיני המחלה, מתוכם 42 חולים מאומתים. משרד הבריאות קבע שורת צעדים כדי להביא למיגור המחלה ובהם הסדרת מקורות השתייה ושטחי המרעה של הבקר, גידור מעיינות כדי למנוע גישה של בקר למקורות מים, חיסון עדרים נגועים ופעילות לשיפור התברואה על ידי הרשויות המקומיות. בנוסף לצעדים אלה, החלה חברת מקורות להזרים מים לנחלים שבהם התגלה חיידק הלפטוספירוזיס, הגורם למחלת העכברת.

עוד בנושא התפרצות העכברת:
"הכול נעצר בגלל תקציב": התכנית שהייתה יכולה לבלום את העכברת
המלחמה בעכברת נפתחת: חברת מקורות מזרימה מים לנחלים המזוהמים
שר הבריאות שהבטיח לפני 50 שנה: "אל דאגה, העכברת תודבר"

תוצאות טובות התקבלו בבדיקות המים בפעם השלישית ברציפות. נחל זוויתן(צילום: זיו ריינשטיין)
הזרמת מים למשושים כחלק מהמלחמה בעכברת, בשבוע שעבר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מקורות)

בעקבות התפרצות העכברת פקד את ענף התיירות משבר שבא לידי ביטוי בירידה משמעותית בכמות המטיילים והנופשים באתרי התיירות בצפון. בפגישת חירום שהתקיימה בשבוע שעבר במשרדו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בירושלים מסרו נציגי המועצות האזוריות כי נרשמה ירידה של 30% בתפוסת אתרי התיירות לגליל.

על פי הערכות ראשוניות, הנזק הכספי שנגרם לענף עולה על 20 מיליון שקלים. לאתרי תיירות המים בגליל העליון בלבד נגרם אובדן הכנסות של כ-10.2 מיליון שקלים. הנתונים מתייחסים לצפי הזמנות לטווח קצר והזמנות שבוטלו עד סוכות. לכל אתר מים שאליו לא הגיעו נופשים יש מעגלים רבים של תושבים שמתפרנסים מהתיירות - לינה, הסעדה, תחנות דלק, מכבסות ובתי עסק נוספים. בשל כך, ביום שלישי האחרון סייר שר החקלאות אורי אריאל בנחלי רמת הגולן וקרא למטיילים לשוב ולבקר בנחלים שאינם חשודים כמזוהמים.

עוד באותו נושא

ללא חשש עכברת: שר החקלאות שכשך רגליו - וקרא למטיילים לחזור לגולן

לכתבה המלאה
קרא למטיילים לחזור לנחלי הצפון. השר אריאל(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יניב כהן רשות הטבע והגנים)
הנחלים האחרים שבהם נמצא חשש לעכברת עדיין סגורים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, חיים שפיר)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully