המלחמה בעכברת נפתחת: חברת מקורות מזרימה מים לנחלים המזוהמים

המים מוזרמים לנחלי הצפון שבהם התגלה חיידק הלפטוספירוזיס בהמשך לישיבת החירום שהתקיימה במשרד הבריאות. זאת בנוסף למניעת גישת הבקר למקורות המים וחיסון עדרים שנפגעו. עד כה התגלו 42 חולים בעכברת ושישה נחלים נסגרו

20/08/2018
נלחמים בעכברת - מקורות החלה להזרים מים נקיים לנחלים מזוהמים (צילום: אורי וזנה, רשות הטבע והגנים, עריכה: תומר לוי)

חברת מקורות החלה היום (שני) להזרים מים לנחלי הצפון שבהם התגלה חיידק הלפטוספירוזיס, הגורם למחלת העכברת. זאת בהתאם להנחיית רשות המים ובהמשך להחלטות שהתקבלו אתמול בישיבת חירום בנושא המשבר שנגרם עקב התפרצות המחלה. אחד המסייעים המרכזיים למחלה הוא מיעוט המים בנחלים בעקבות חמש שנות הבצורת האחרונות, שהביא לעלייה בריכוז המזהמים במים.

עד כה התגלו 42 מקרים של חולים בעכברת, שבעקבותיהם נסגרו שישה נחלים בדרום רמת הגולן. הנחלים המהווים מוקדי חשיפה אפשריים למחלה הם זאכי, יהודיה, נהר הירדן באזור פארק הירדן בלבד, שפך נחל דליות באזור המג'רסה ונחל ג'ילבון.

עוד בנושא העכברת:
בצל התפרצות העכברת: ירידה בכמות המטיילים בשמורות הטבע בצפון
וטרינר מומחה מזהיר: "לא עושים די כדי למנוע את המוות הראשון מעכברת"
"נוצרה פאניקה": יותר מהעכברת, השמועות מחסלות את התיירות בצפון

עוד באותו נושא

התפרצות העכברת: נציגי המועצות האזוריות מזהירים מירידה בהיקף התיירות

לכתבה המלאה
אחד מהצעדים שנקבעו למיגור המחלה. הזרמת המים לנחלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מקורות)
הזרמת המים לנחלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מקורות)

בנוסף להזרמת המים, משרד הבריאות קבע שורת צעדים כדי להביא למיגור המחלה, בהם הסדרת מקורות השתייה ושטחי המרעה של הבקר, גידור מעיינות כדי למנוע גישה של בקר למקורות המים, הסדרה של נושא הבקר וחזירי הבר החופשיים שמעבירים את המחלה, חיסון עדרים נגועים ופעילות לשיפור רמת התברואה על ידי הרשויות המקומיות.

אתמול קיימו ראשי מערכת הבריאות ונציגי מועצות אזוריות בגליל ובגולן פגישת חירום בירושלים בעקבות הנזקים הכבדים לענף התיירות נוכח הבהלה מהמחלה. הפגישה התקיימה במשרדו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והשתתפו בה גם מנכ"לי משרד האוצר, הבריאות והתיירות לצד רשות הטבע והגנים וראשי מועצות.

מיעוט המים הביא לעלייה בכמות המזהמים. הזרמת המים לנחלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מקורות)
הזרמת המים לנחלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מקורות)

ליצמן אמר בפגישה כי 42 החולים בעכברת "זה לא מעט אבל תחת שליטה" והוסיף: "אני דורש מכל הגורמים הרלוונטיים שיתנו יד ויחד נעשה את מה שצריך לעשות". מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר בדיון כי "העניינים בשליטה ואנו עוקבים באופן יומי גם אחרי מקורות המים ואחרי דפוסי התחלואה. תקשיבו רק להנחיות שלנו, כי יש הרבה מאוד דברים לא מבוססים, שקריים ומוטים".

נציגי המועצות האזוריות מסרו כי בימים האחרונים נרשמה ירידה של 30% בתפוסת אתרי התיירות בגליל. על פי הערכות ראשוניות, הנזק הכספי שנגרם לענף התיירות בצפון עולה על 20 מיליון שקלים. ראש המועצה האזורית הגליל העליון גיורא זלץ מסר בסיום הפגישה כי נציגי מועצות העלו בקשה לפיצוי תיירנים על נזקים שנגרמו להם. "בנחלי הגליל הבדיקות לא מצאו כל מניעה לרחוץ", הבהיר.

נזק כספי של מיליוני שקלים לענף התיירות. מטיילים בנהר הירדן(צילום: מערכת וואלה! NEWS, קיאקי מעין הגושרים)
בהלה בציבור. בריכת המשושים בעקבות החשש מעכברת(צילום: מערכת וואלה! NEWS, חיים שפיר)
"המצב תחת שליטה". ליצמן(צילום: אבי כהן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully