השר המרגל: פרשת גונן שגב

איראנים בקמפיין סאטירי ברשתות החברתיות: "שחררו את גונן שגב"

לאחר מעצר השר לשעבר החלו תומכי המשטר לצייץ בטוויטר "שחררו את המרגל שלנו, שחררו את האנושיות שלכם", זאת כבדיחה על הקמפיינים שמנהלים מתנגדי המשטר. הם אף השתמשו בהשטאטג שתורגם לעברית בתיקון האוטומטי כ"חינם גונן שגב" וגרר בדיחות עדתיות בצד הישראלי

19/06/2018

"משטר ישראלי נכבד, ככה מסרנו לכם את גונן? תנחומינו לצדק ולאנושיות"

תמונות של גונן שגב עם גוף שדוף והכיתוב: "משטר הישראלי הנכבד, ככה מסרנו לכם את גונן? תנחומינו לצדק ולאנושיות". טוויטר, צילום מסך
תמונות של גונן שגב עם גוף שדוף והכיתוב: "משטר הישראלי הנכבד, ככה מסרנו לכם את גונן? תנחומינו לצדק ולאנושיות"(צילום: צילום מסך, טוויטר)

מעצר השר לשעבר גונן שגב בגין ריגול עבור איראן הפתיע אזרחים בישראל וגם באיראן. איראינים יצאו אמש (שני) בקמפיין ציוצים בטוויטר הקורא "לשחרר את גונן שגב" #FREEGONENSEGEV מהכלא הישראלי. הקמפיין שבתחילה נראה רציני התברר כסאטירה של תומכי המשטר שחיקו התבטאויות של מתנגדי משטר למעצרי "מרגלים עבור ישראל באיראן". תומכי המשטר אף קראו לקהילה הבינלאומית "להתערב, להראות צדק, חמלה ואנושיות".

בין הציוצים הבולטים בפרסית היו: "משטר ישראלי הנכבד, ככה מסרנו לכם את גונן? תנחומינו לצדק ולאנושיות"; בתקווה שבישראל לא יהיה שום אסיר פוליטי ואף אב לא יקרע מחיק ילדיו בגלל מאסר בכלא. שחררו את המרגל שלנו, שחררו את האנושיות שלכם"; "עם כל המידע שיש לנו על המרכזים הצבאיים ברמת הגולן, בטח נתניהו גם מרגל עבורנו"; עוד הוסיפו כי "לגונן שגב יש ילדה צעירה, למה צריך להפריד בין ילד חסר ישע לאביו".

עוד בוואלה! NEWS:
התשובה של צה"ל להצתות בעוטף עזה: גיוס כבאים למילואים
שב"כ על החלטת ביהמ"ש: "עומדים מאחורי ממצאי חקירת הרצח בדומא"
הלכה לעולמה "דנקה", ניצולת השואה מהסרט רשימת שינדלר

עוד בוואלה!

תחרות המסעדות הגדולה של ישראל יוצאת לדרך, וגם אתם יכולים לזכות!

בשיתוף ZAP REST

"בתקווה שבישראל לא יהיה שום אסיר פוליטי ואף אב לא יקרע מחיק ילדיו בגלל מאסר בכלא. שחררו את המרגל שלנו, שחררו את האנושיות שלכם"

"בתקווה שבישראל לא יהיה שום אסיר פוליטי ואף אב לא יקרע מחיק ילדיו בגלל מאסר בכלא. שחררו את המרגל שלנו, שחררו את האנושיות שלכם."(צילום: צילום מסך, טוויטר)

לאחר שבאיראן ראו כי הקמפיין תפס תאוצה החליטו לתרגם אותו גם לעברית, ההאשטג הקורא לשחרור גונן שגב תורגם, בתיקון האוטומטי ל-#חינם_גונן שגב וגרר שלל בדיחות בקרב ישראלים בז'אנר "פרסים קמצנים".

מתנגד במשטר מאיראן ארטה מירזהאי אמר כי "מדובר בתומכי משטר קיצוניים שהחלו לצייץ את ההאשטג הזה". לדבריו, "הוא החל בצורה סאטירית ומהרגע שהתייחסו להאשטג הזה בישראל, כמות הציוצים רק הלכה וגדלה. מדובר במיעוט קיצוני התומך בשלטון חכמי ההלכה ובמנהיג העליון עלי חאמנאי".

עוד הוסיף מירזהאי כי "כאשר הרפובליקה האסלאמית עוצרת מישהו מסיבות פוליטיות או דתיות העם האיראני ובמיוחד האופוזיציונרים מצייצים ומשתמשים בהאשטג הקורא לשחרר אותו". "כאשר התפרסמה הידיעה על מעצרו של גונן שגב בחשד לריגול עבור המשטר האיראני, החלו תומכי המשטר לצייץ ולצחוק שעכשיו אנחנו חייבים לצייץ גם עבור גונן שגב".

"המסמכים חושפים: לגונן שגב כרטיס זיהוי של משמרות המהפכה"

המסמכים חושפים לגונן שגב כרטיס זיהוי של משמרות המהפכה(צילום: צילום מסך, טוויטר)

ד"ר תמר עילם גינדין, בלשנית וחוקרת איראן מהמרכז האקדמי שלם וממרכז אזרי, בעלת הפודקאסטים "אירניום מועשר ואיראן בקטן" אמרה כי "מדובר בקמפיין סאטירי שקורא לשחרר את רונן, הניסוחים של 'גונן שגב הוא אב ובעל שמשפחתו מודאגת ממצבו הקשה ולכן אנחנו מבקשים מהקהילה הבינלאומית להתערב' הם חיקוי לקמפיינים של מתנגדי משטר כשנעצר באיראן פעילי איכות סביבה, בעלי אזרחות כפולה או מרגלים עבור ישראלים". לטענת גינדין, רוב הציוצים היו העתקים מדויקים של טקסטים שכותבים מתנגדי משטר וכעת הלבישו אותם כפארודיה על גונן שגב. ד"ר גינדין אף הוסיף כי "היו ציוצים פחות סאטיריים ועדיין ציניים דוגמת 'אנחנו דורשם שישראל תראה את כל המסמכים שמוכיחים שגונן שגב ריגל או שתתנצל ותשחרר אותו לאלתר'".

כמה איראנים הרגישו שהידיעה שיש מרגל עבור איראן היא מעין "פיצוי על הכבוד האבוד של גניבת הארכיונים בידי המוסד", הוסיפה. היו ציוצים יותר פוליטיים כגון: "כל הכבוד לגונן שגב, העם האיראני מתנגד למשטר הציוני השקרי, אנחנו מודים לך על תמיכתך בעם הפלסטיני המדוכא". מהצד השני התפרסמו ציוצים שצחקו על הצעתו של נתניהו ללמד את האיראנים כיצד להתפיל מים, "אם הוא כבר שלח את שר האנרגיה לתת להם מידע אז מדוע הוא עוצר אותו". לדברי גינדין, "הישראלים הפכו את זה לבדיחה, היו ציוצים כמו 'גונן שגב לחינם נולד' וכל מיני בדיחות על פרסים קמצנים, למה גונן שגב נסע לאיראן בחינם ואני לא".

"לגונן שגב יש ילדה צעירה, למה צריך להפריד בין ילד חסר ישע לאביו"

"לגונן שגב יש ילדה צעירה, למה צריך להפריד בין ילד חסר ישע לאביו"(צילום: צילום מסך, טוויטר)

"ראו את הפרצוף העצוב הזה! את הפרח בידו! הוא מתאים להיות מרגל? לא!"

תרגום: ראו נא את הפרצוף העצוב הזה! את הפרח בידו! הוא מתאים להיות מרגל? לא! בטח היו בעיות איתו בתפילות יום שישי בירושלים(צילום: צילום מסך, טוויטר)
  • גונן שגב
  • איראן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully