נתניהו: אין מקום לשום נוכחות איראנית באף חלק של סוריה

ראש הממשלה הצהיר כי ישראל לא תסכים למתווה של השארות כוחות טהראן בחלקה הצפוני של סוריה. נתניהו הודיע כי בשבוע הבא יטוס לפגישות באירופה לדיון עם מרקל, מקרון ומיי על בלימת התפשטות טהראן באזור

28/05/2018
עריכה: יאיר דניאל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי "אין מקום לשום נוכחות איראנית באף חלק של סוריה. זו לא רק עמדתנו אלא גם עמדתם של מדינות נוספות במזרח התיכון וגם מחוץ למזרח התיכון". נתניהו אמר את הדברים בישיבת סיעת הליכוד בכנסת והוסיף כי "בשבוע הבא אצא לאירופה להיפגש עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. אדון איתם על בלימת התפשטות איראן במזרח התיכון. היו ימים שהתמודדנו לבד במערכה הזו. היום זה השתנה לטובה".

מוקדם יותר היום אמר שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב כי רק לכוחותיה של ממשלת סוריה צריכה להיות נוכחות בגבולה הדרומי של המדינה, סמוך לגבול ירדן וישראל.

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן ייפגש ביום חמישי הקרוב עם שר ההגנה של רוסיה סרגיי שויגו לאחר שהוזמן על ידו להגיע למוסקבה. לשר יצטרפו ראש אמ"ן אלוף תמיר היימן, ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון זהר פלטי, ונציגים נוספים ממערכת הביטחון.

עוד בוואלה! NEWS:
אבו מאזן שוחרר מבית החולים אחרי תשעה ימים: "אחזור לעבודה מחר"
היועמ"ש מזהיר: "מערכת אכיפת החוק נמצאת תחת מתקפה"
"יכול להגיע לעומק השטח": חדירת רחפן הנפץ מעזה - פרטים חדשים

עוד באותו נושא

רוסיה: רק לכוחות ממשלת סוריה צריכה להיות נוכחות בגבולה הדרומי

לכתבה המלאה
"היו ימים שהתמודדנו לבד במערכה הזו". נתניהו, אתמול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, קובי גדעון / לע"מ)

בתוך כך, ירדן אמרה היום כי היא דנה בהתפתחויות בדרום סוריה עם ארצות הברית ועם רוסיה, וכי שלושתן הסכימו על הצורך לשמור על "האזור הבטוח". גורם בכיר, שביקש לשמור על עילום שם, אמר לרויטרס כי שלוש המדינות "רואות עין בעין" את הצורך לשמור על ההסכם כדי "להאיץ את המגעים לפתרון פוליטי" בסוריה".

אתמול שלח נתניהו איום מפורש לאיראן ואמר כי "אנו פועלים כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני. במקביל אנו פועלים נגד התבססות צבאית איראנית בסוריה נגדנו, וכן אנחנו גם פועלים נגד העברת נשק קטלני מסוריה ללבנון או ייצורו בלבנון. כל הנשק הזה מיועד נגד מדינת ישראל וזכותנו, מתוקף הזכות להגנה עצמית, למנוע את ייצורו או העברתו".

בסיס איראני בסוריה שתקיפתו ייוחסה לישראל, בחודש שעבר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, טוויטר)

ההתייחסות המפורשת של נתניהו לייצור טילים בלבנון היא מסר לביירות, שכן עד כה כל הפעולות המיוחסות לצה"ל בשבועות האחרונים בוצעו בשטח סוריה, ולא בשטח לבנון. נתניהו אמר את הדברים בישיבת הממשלה והוסיף כי "המשטר בטהראן הוא הגורם המרכזי שמערער את היציבות במזרח התיכון. המערכה נגד התוקפנות שלו לא הסתיימה, אנחנו עדיין בתוכה".

ראש הממשלה הוסיף כי "בסוף השבוע שוחחתי עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. אמרתי לו שאני מעריך מאוד את העמדה הנחושה שהממשל האמריקני מגלה נגד הסכם הגרעין עם איראן, ונגד התוקפנות האיראנית באזורנו".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully