תיעוד נדיר חושף: כך נמצאה הצוללת אח"י דקר במעמקי הים

במלאת 50 שנה לטביעת הצוללת חושף ארכיון צה"ל שורת הקלטות ומסמכים, בהם סרטון תת-ימי מאיתור הצוללת ב-1999 והקלטה של שר הביטחון דאז, משה דיין, נפגש עם המשפחות השכולות כשבועיים לאחר האסון: "כל המקרה של דקר הוא בשבילנו תעלומה"

  • אח"י דקר
צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, עריכה: יאיר דניאל

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף היום (שני) לראשונה - 19 שנה לאחר מציאתה של הצוללת אח"י דקר ובמלאת 50 שנה לטביעתה - שורת הקלטות נדירות ומסמכים הקשורים בה. ראשית חושף הארכיון סרט נדיר של צילום תת-ימי מרגעי גילוי הצוללת ב-28 במאי 1999. בסרט ניתן לראות את שרידי הצוללת בקרקעית הים ואת אנשי צוות הבקרה, ישראלים ואמריקנים, צופים מבעד מסכים בשרידי הצוללת ובהוצאתה מהמים.

עוד בוואלה! NEWS:
אבו מאזן שוחרר מבית החולים אחרי תשעה ימים: "אחזור לעבודה מחר"
היועמ"ש מזהיר: "מערכת אכיפת החוק נמצאת תחת מתקפה"
"יכול להגיע לעומק השטח": חדירת רחפן הנפץ מעזה - פרטים חדשים

עוד באותו נושא

דאעש חיפשו את נעדרי סולטן יעקוב? "מאמינים שיהודה עדיין חי"

לכתבה המלאה
הצוללת אח"י-דקר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, צלם: גלעד שיקמה)

בנוסף, מפרסם ארכיון צה"ל לראשונה קלטת ובה נשמע שר הביטחון דאז, משה דיין, מסביר למשפחותיהם של אנשי הצוות שהיו על הצוללת כי אלו הוכרזו כנעדרים, ועל המשמעויות של הכרזה זו. בהקלטה ההיסטורית מיום 4 בפברואר 1968, כשבועיים לאחר שנותק הקשר עם הצוות, נשמע דיין מגיב דיין לטענות שצה"ל מסתיר מידע מהמשפחות ומהציבור.

"אין לנו שום דבר שאנחנו יודעים ואתם אינכם יודעים. אין שום דבר שאנחנו מסתירים אותו. כל המקרה של דקר הוא בשבילנו תעלומה שאיננו יודעים עליה שום דבר", אמר דיין. "לפי כל ההנחות שאנחנו יכולים להניח - הצוללת דקר איננה יכולה להיות עכשיו עוד על אנשיה בחיים. אבל אין לנו שמץ של ידיעה עובדתית. לכן הצוללת והחיילים מוגדרים לעת עתה נעדרים ולא אבודים". דיין הדגיש בשיחה כי במערכת הביטחון לא אבדה באותה נקודת זמן התקווה לאיתור צוות הצוללת.

דיין הדגיש כי אנשי הצוות של הצוללת מוגדרים כנעדרים ולא כאבודים. משה דיין (צילום: AP)

מסמך נוסף אשר שלו היום מן הארכיון הוא פקודת היום של מפקד חיל הים דאז, האלוף שלמה אראל, בעקבות אבדן הצוללת אח"י דקר וצוותה, כשישה שבועות לאחר אובדן הצוללת. בפקודה כתב אראל כי "אח"י דקר וצוותה היו בשיא כושרם. יש לנו אמון מלא בניסיון, בתושייה, בידע המקצועי ואומץ הלב של המפקד ואנשי צוותו. אין לנו ספק בכך שמה שאירע לאח"י דקר היה מעל לכוחו של צוות הצוללת למנוע". אראל הספיד את אנשי הצוות, אותם כינה "מבחירי הימאים והצוללנים ופאר הנוער הישראלי", וחתם את הפקודה בהבטחה להמשיך במשימות המוטלות על החיל: "זכר הנופלים לא ימוש מאתנו ויהא נר לרגלנו כאשר פנינו אל העתיד, מלוכדים ומאוחדים למשימה הגדולה והכבדה של הבטחת ריבונות ישראל על פני הימים, חרף כל מחיר וכל קורבן. חזקו ואמצו".

מתוך תיעוד מציאת דק"ר (צילום: צילום מסך, ארכיון משרד הביטחון)
מתוך תיעוד מציאת דק"ר (צילום: צילום מסך, ארכיון משרד הביטחון)
מתוך תיעוד מציאת דק"ר (צילום: צילום מסך, ארכיון משרד הביטחון)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully