מצ"ח ומח"ש מתגוששות, ותלונת פלסטיני על תקיפה לא נחקרת חצי שנה

התלונה, שלפיה חיילים תקפו תושב אזור בית לחם עד אובדן הכרה וגנבו ממנו, לא נחקרת חודשים ארוכים בשל הטלת אחריות הדדית בין שני הגופים. בעוד בצבא טוענים כי מדובר בשוטרי מג"ב, במח"ש הודיעו כי החשוד הוא חייל. "לא ייתכן שאירוע חמור כמו זה ייפול בין הכיסאות"

12/05/2018
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
הטלת אחריות הדדית. מח"ש(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

תלונתו של פלסטיני תושב אזור בית לחם על תקיפה לא נחקרת כבר חצי שנה. זאת, לאחר שהמשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) והמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הטילו את האחריות בעניין אחת על השנייה. בעוד בצבא הסבירו כי התיק נסגר והועבר למח"ש, משום שמדובר בתיק הקשור בכוח מג"ב, במח"ש הודיעו השבוע כי החשוד בתקיפה הוא חייל, ולכן התלונה תועבר בחזרה לצבא.

בתלונה שהוגשה בשמו בחודש אוקטובר תיאר המתלונן, תושב מחנה הפליטים דהיישה, כי חודש קודם לכן הגיעו כמה חיילים לדירת אמו ושאלו אותו על אחיו. לדבריו, הכוחות ערכו חיפוש בחדרים וכשהוא ראה שבכיסו של אחד מהם מונח חפץ, הוא שאל לפשר העניין. בתגובה, לדבריו, החייל היכה אותו עד אובדן הכרה.

לאחר שהחיילים עזבו, גילו בני המשפחה כי זהב בשווי אלפי שקלים וכסף מזומן נעלמו. על פי התלונה, הכוחות לא הנפיקו כל אסמכתא לתפיסת כסף כנדרש. "לפיכך הדבר מעלה חשש ממשי כי אין מדובר בתפיסה על פי חוק, אלא שמדובר בביזה", נכתב בתלונה שהוגשה על ידי עו"ד סופיה ברודסקי לפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה להורות על פתיחת חקירת מצ"ח. כמו כן, נטען כי הכוחות שברו ארונות ומיטות בעת החיפוש ללא כל צורך.

עוד בוואלה! NEWS:
לאחר שהורשע במרמה ראש עיריית רמת השרון יודיע: אתמודד בבחירות
ראשי ועדי הנמלים נקנסו בעשרות אלפים: "נזק של 350 מיליון בשבוע"
חיזבאללה מתגאה בהישגי הבחירות: "הפלנו את התכניות שלכם"

עוד בוואלה!

מי שידך בין ירמי לאמדורסקי: כמה אתם מכירים את זמרי ישראל?

בשיתוף FRIENDS

"התייחסות מביכה של הרשויות לתלונות אלימות"

בתשובה שהתקבלה בחודש מרץ מהפרקליטות נמסר כי לפי הממצאים, כוח מג"ב הוא שביצע את הפעולה ולא הצבא, ולכן "הורנו על סגירת תיק החקירה ללא נקיטת אמצעים משפטיים נגד גורם צה"לי כלשהו, והעברנו את התלונה, בצירוף חומר החקירה שנאסף, לטיפול מח"ש". כמה ימים אחרי קבלת התגובה, פנתה עו"ד ברודסקי למח"ש לבדוק איפה עומדת החקירה, אך השבוע קיבלה תשובה כי התלונה הועברה בחזרה לצבא, משום שמבדיקתם עולה שהחשוד הוא חייל ולכן מח"ש אינה יכולה לחקור את המקרה. "לאחר שבחנו את תלונתך בנדון, הגענו לכלל מסקנה כי העובדות והטענות המפורטות בה אינן מתייחסות לנושאים המצויים בתחום טיפולה של המחלקה לחקירות שוטרים", נכתב בתשובה.

מארגון "יש דין" שמייצג את מגיש התלונה נמסר כי "ההתייחסות המביכה של רשויות אכיפת החוק לתלונות חמורות של אלימות וביזה היא דוגמה נוספת לזלזול שמופגן לעתים תכופות כלפי תלונות של פלסטינים. לא ייתכן שאירוע חמור כמו זה ייפול בין הכיסאות ובכלל לא ייחקר, משום שבצבא ובמשטרה אפילו לא מצליחים להסכים בנוגע לזהות הכוחות שהשתתפו באירוע".

מדובר צה"ל נמסר כי "אף שבתלונה שהתקבלה בעניין נטען כי חיילים שהו בביתו של המתלונן ביום האירוע, מחקירת מצ"ח עלה כי על פי התיעוד הקיים בצה"ל הפעילות בוצעה על ידי שוטרי מג"ב. בהתאם, התלונה הועברה על ידי צה"ל לטיפול מח"ש ב-15 במרץ, כפי שנמסר לעורכת דינו של המתלונן באותו היום. חומרי החקירה שנאספו על ידי מצ"ח הועברו אף הם למח"ש. הטענה שהוצגה בתשובת מח"ש מה-26 באפריל לא הייתה מוכרת לצה"ל. היא נבדקת אל מול מח"ש, על מנת להבין מה עומד בבסיסה".

  • מצ"ח
  • מח"ש
  • תקיפה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully