ראשי ועדי הנמלים נקנסו בעשרות אלפים: "נזק של 350 מיליון בשבוע"

נציגי עובדי נמלי חיפה ואשדוד, השובתים למרות החלטת בית הדין לעבודה, לא הגיעו לבית המשפט ונקנסו בכ-80 אלף שקלים כל אחד. אם לא יגיעו לדיון נוסף שנקבע למוצ"ש - יקנסו שוב. סוחרים ויבואנים שוקלים לתבוע את נזקי השביתה מהעובדים והוועדים

צילום: שי מכלוף, עריכת וידאו: ניר חן

(בווידאו: דיווח לאולפן וואלה! NEWS על פרשת השחיתות בנמל אשדוד, מרץ)

עוד בוואלה!

ספר עד הבית: הבילוי שילדי הפריפריה לא מוכנים לוותר עליו

לכתבה המלאה

השביתה בנמל חיפה ובנמל אשדוד נמשכה היום (שישי) ונכנסה ליומה השלישי, ומשטרת ישראל טרם הצליחה לאתר את נציגי העובדים כדי להביאם בפני בית המשפט. הרכב של שלושה שופטים בראשות סגן נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופט אילן איטח, הורה היום למשטרה להמשיך במאמציה ולהביא את נציגי העובדים לדיון נוסף בעתירה נגד ההסתדרות, שאותו דחה למוצאי שבת. התעשיינים ולשכות המסחר מעריכים את נזקי השביתה למשק בעשרות מיליוני שקלים לכל יום.

בתוך כך, קנס בית הדין הארצי לעבודה את נציגי הוועדים בעקבות אי-הופעתם לדיון, ועקב טענת המשטרה כי "נקטו פעולות התחמקות". בית המשפט השית על חמישה נציגי ועדים בנמל אשדוד 50 אלף שקלים קנס לאוצר המדינה וכן 30 אלף שקלים נוספים להוצאות לנמל. כמו כן, נקבע כי אם לא יופיעו לדיון הבא, יקנסו ב-50 אלף שקלים נוספים. עשרה נציגים נוספים מנמל חיפה שלא הגיעו לדיון יקנסו ב-20 אלף שקלים כל אחד.

"מודגשת החומרה היתרה שבהפרה המתמשכת של הצו, החותרת תחת סדרי השלטון והמשפט במדינה, מהווה עבירה פלילית של כל אחד מעובדי הנמלים אשר לא שב לעבודה וגורמת נזקי עתק לצדדים רבים ולמשק בכלל", אמרו השופטים. "על כלל העובדים לשוב לאלתר לעבודה סדירה מלאה ותקינה, ועל ההסתדרות ויושבי ראש הוועדים, וכן כלל חברי הוועדים, לפעול בכל דרך אפשרית שהיא להשבת העבודה בנמלים לסדרה לאלתר".

נמל אשדוד (צילום: לירון מולדובן )

בעקבות השביתות בנמלי הים, בוחן איגוד לשכות המסחר הגשת תביעות לקבלת פיצויים כספיים מוועדי העובדים ואף מהעובדים עצמם, זאת בעקבות הנזקים הגדולים שנגרמו לעסקים. לפי הערכות, הנזק בגין יום שביתה אחד, כאמור, עומד על עשרות מיליוני שקלים - לנוכח העובדה שסחורה לא משוחררת מהנמלים ותוקפם של מוצגי מזון, ציוד רפואי לבתי חולים וסחורות נוספות פג. הנזק המוערך לשבוע הוא כ-350 מיליון שקלים. נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין אמר לוואלה! NEWS כי "תשומת לב הציבור הייתה אולי על נושאים אחרים השבוע אבל הנזק מהשביתה בנמלים הולך ותופח. עכשיו רק בצד הייבוא נגרם נזק של 50 מיליון בשבוע - מוצרי מזון רגישים, תרופות, ציוד רפואי".

"השביתה והעיצומים התכופים גורמים לנו עיכובים גדולים בקבלת סחורות. אם בתהליך רגיל לוקח ארבעה ימי הפלגה מהספק בחו"ל, כרגע אנחנו מדברים על חודש מכיוון שחברות הספנות נאלצות לדחות כל הזמן את ההפלגות או לבטל בגלל שהאוניות תקועות בנמל אשדוד", אמר יבואן של ציוד חשמל ואלקטרוניקה לאיגוד לשכות המסחר. "אנחנו נשארים בלי מלאי והמתחרים שלנו מנצלים את ההזדמנות ומספקים במקומנו סחורה. אנחנו מאבדים לקוחות בגלל זה".

שר התחבורה והמודיעין מסר כי הוא "רואה בחומרה רבה את התנהגות ועדי ועובדי הנמלים שפתחו בשביתה פראית ומסרבים לציית להחלטות בתי המשפט ולחזור לעבודה". לדבריו, "הימים שבהם הוועדים הכוחניים בנמלים סחטו הטבות חריגות ושכר מופרז תוך איומים לפגוע בשירותים חיוניים חלפו ללא שוב. הרפורמה בנמלים נמצאת בעיצומה ותביא בתוך שנים ספורות להקמת נמלים חדשים ולתחרות, ביטול המונופול והוזלת יוקר המחיה לכלל אזרחי ישראל. הנחתי לזרז את העבודות להקמת הנמלים החדשים ולנקוט בכל האמצעים כדי להפסיק את הפגיעה החמורה במשתמשי התובלה הימית ובכלל אזרחי ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully