המוסד פרץ את כספות הארכיון האיראני: "הדלת נפתחת - והתחושה אלוהית"

במבצע מורכב וחשאי הגיעו סוכני הביון אל המחסן בטהראן, שם נמצאו הררי מסמכי הגרעין הסודיים. אז, הם נדרשו לפצח את מנגנוני הפתיחה המוצפנים של הדלתות. "ההישג הוא ההיערכות לכספות", מסביר לוואלה! NEWS גורם שאימן אנשי ביטחון בפריצות. כך נפרצו הכספות, שלב אחר שלב

02/05/2018
צילום: שלומי גבאי, עריכת וידאו: ניר חן

(ריאיון עם ראש המל"ל לשעבר על חשיפת מסמכי איראן, במהדורת וואלה! NEWS)

"כשהדלת נפתחת אתה בתחושה מדהימה, אלוהית, שגברת על המחסום ופרצת אותו", כך תיאר בשיחה עם וואלה! NEWS גורם הבקי בענף המנעולנות והפריצה לכספות, ושבעבר אימן אנשי ביטחון בתחום התמחותו, את ההצלחה שבהתגברות על מחסום - כמו זה שעמד בפני אנשי המוסד שפרצו לכספות "הארכיון האטומי" במחסן בטהראן, בתחילת השנה. "יש שתי דרכים לפתוח כספות כאלה: אחת רועשת, השנייה שקטה. בשיטה הראשונה לוקח כשש דקות לפרוץ את המנגנון. בשיטה השקטה זה לוקח כ-40 דקות. לכל כספת יש את נקודת החולשה שלה ואנחנו יודעים להתגבר עליהן", הוסיף הגורם, שעבד בעבר בחברת דלתות ביטחון ומוכר כבכיר בתחום התמחותו.

"בדרך כלל כספות כמו אלו שהיו במחסן באיראן, לפי מה שראיתי בתמונות, הן כספות משולבות מנגנון מכני וקומבינציה", הוסיף. "מדובר בשני מוטות בריחים שביניהן זכוכית. אם אתה עובד באופן רועש ואתה יודע איפה כבל החיבור, אתה קודח קודם עם מקדח ארבע ואחר כך עם מקדח שש בין המוטות הישר אל הכבל ואז מושך. אם אתה עובד בשיטה השקטה זה דומה לסרטים. אתה יושב עם אוזניות ומתקדם עם סיבוב הקומבינציה עד שאתה מאתר את קומבינציית הפתיחה".

לקריאה נוספת:
חיל אוויר מיושן וחשש מביטול הסכם הגרעין: המלכוד של איראן
צרפת הגיבה לנתניהו: המידע ידוע משנת 2002, יכול לשמש בסיס לפיקוח
מסמכי איראן: "המוסד פשט על המבנה בינואר - ונמלט באותו לילה"

נתניהו מציג את המידע שנלקח מהכספות בטהראן, שלשום(צילום: ראובן קסטרו)

לדברי הגורם, "כדי לפתוח כספת כזו צריך מנעולן מקצועי מאוד ובעל ניסיון שהתאמן הרבה מאוד על איך לפצח כספת כזו. מדובר בכספות מדגמים ישנים. יש יחידות ביטחון שיש להן אנשים ייעודיים שעברו הכשרות ויש להם את המיומנות לפרוץ מערכות כאלה, הן בדרך שקטה והן בדרך רועשת. בזמנו הדרכתי חברה כאלה. הם למדו על המנגנונים ואיך מתגברים עליהם. ההישג פה הוא לא איך פתחו את הכספות, אלא איך הגיעו אליהן ואיך נערכו לכך מבעוד מועד. זה מבצע מודיעיני מרשים".

עוד באותו נושא

האיראנים זיהו פריצה - אך המידע הועבר: כך התנהל מבצע המוסד

לכתבה המלאה

הכנה של שנתיים - ביצוע בלילה אחד

על פי פרטים שפורסמו אתמול על אודות המבצע החשאי שהביא את המוסד להחזיק בתכולת הארכיון המפרט את תכניות הגרעין הישנות של המשטר באיראן, תפיסת המסמכים התרחשה במהלך לילה אחד בחודש ינואר האחרון. המחסן שבו אוחסן המידע הנרחב אותר עוד בפברואר 2016 ומאז היה תחת מעקב של גורמי הביון בישראל. אנשי המוסד שלקחו חלק במבצע הגיעו עד לכספות הפנימיות במקום, שבהן הונחו מסמכים מסווגים המכילים חומר רגיש על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית.

בנאומו שלשום בבסיס הקריה בתל אביב חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו את היקף המסמכים הרב, שהכיל לדבריו 55 אלף עמודי מסמכים וכן כמות דומה של קבצי מחשב ובהם "מידע מפליל ותכניות מרשיעות", שמהם עלה לטענתו כי איראן שיקרה לעולם לגבי כוונותיה להמשיך ולפתח תכנית נשק גרעיני. במצגת שליוותה את הנאום פירט נתניהו את עיקרי פרויקט "עמאד" האיראני שחושף לדבריו כי איראן "שיקרה במצח נחושה". בתקופה הקרובה צפויים להגיע לישראל נציגי גופי ביטחון ממדינות באירופה, על מנת ללמוד על תוכן המסמכים. זאת, לקראת סוף השבוע הבא שבו אמור נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכריע על הישארות ארצו בהסכם הגרעין עם איראן שנחתם לפני שלוש שנים.

"איראן שיקרה". נתניהו לצד המצגת שליוותה את נאומו, שלשום(צילום: ראובן קסטרו)
נתניהו לצד המצגת שליוותה את נאומו(צילום: ראובן קסטרו)
נתניהו לצד ארונות קלסרים ודיסקים שנועדו להמחיש את היקף המידע שהושג(צילום: ראובן קסטרו)
  • איראן
  • כספות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully