מחאת הצמיגים: "6 פלסטינים נהרגו מאש צה"ל, בהם נער בן 14"

הפלסטינים מדווחים על כאלף פצועים במהלך העימותים בעזה. כוחות הביטחון סיכלו ניסיון של כמה עשרות מפגינים לחצות את הגדר. צה"ל: בוצעו ניסיונות לפגוע בגדר בחסות העשן. סינוואר: אם נתפוצץ, אז מול הכיבוש

צילום: שי מכלוף, אמיר בוחבוט, רויטרס ודו"צ, עריכה: ניב מעוז

"יום שישי של הצמיגים" - עדכונים אחרונים

- בגבול רצועת עזה נאספו 20 אלף מפגינים שמבעירים צמיגים
- הפלסטינים: 6 בני אדם, בהם בן 14, נהרגו בעימותים; כאלף נפצעו, כמה עשרות מהם מאש צה"ל
- צה"ל: בוצעו ניסיונות פיגוע בהם זריקת מטענים וחבלה בגדר בחסות העשן
- מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר אמר בהפגנה כי "אם נתפוצץ, נתפוצץ מול הכיבוש הישראלי"
- עשרות מפגינים ניסו לחצות את גדר המערכת וברחו חזרה לאחר שצה"ל הגיב בירי חי

(תוכן מקודם)

פיתוח מהפכני לטיפולי אנטי אייג'ינג בבית יחולל שינוי בעור הפנים שלך

בשיתוף נומייר פלוס
לכתבה המלאה

שישה פלסטינים, בהם נער בן 14, נהרגו היום (שישי) בהפגנות בגבול רצועת עזה - כך דיווחו משרד הבריאות הפלסטיני. בנוסף דווח כי במהלך העימותים נפצעו כ-1,070מפגינים, בהם 40 מירי חי של צה"ל. בנוסף דווח כי חמישה מהפצועים במצב קשה ופלסטינים נוספים נפגעו מגז מדמיע.

מצה"ל נמסר כי במהלך ההפגנות שהחלו משעות הבוקר המאוחרות, התאספו כ-20 אלף מפגינים סמוך לגדר. עשרות פלסטינים ניסו לחצות את גדר המערכת וברחו חזרה לאחר שצה"ל עשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי.

מדובר צה"ל נמסר כי הפרות הסדר התקיימו בחמישה מוקדים לאורך הרצועה. בשעה האחרונה אירעו מספר ניסיונות לפגיעה ולחציית הגדר בחסות העשן הנגרם מהבערת הצמיגים. כמו כן בוצעו כמה ניסיונות פיגוע בהם זריקת מטענים, בקבוקי תבערה וחבלה בגדר.

צה"ל מנע את החדירות ומשתמש באמצעים לפיזור הפגנות, ביניהם תותחי מים לכיבוי שריפות, מאווררי ענק לפיזור העשן, ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.

עוד בנושא:
תיעוד: החשוד שחוסל ברצועה מתקרב לגדר בכוונה לבצע פיגוע
חשש מפיגועים ומחדירת אלפי פלסטינים: בצה"ל נערכים לחידוש המחאה האלימה
אלפי צמיגים, מסכות ופחים: כך נערכים הפלסטינים להפגנות הבאות

מפגינים בגבול הרצועה, הבוקר (צילום: רויטרס)

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר הגיע לאחד ממוקדי ההפגנות באזור הגדר, ממזרח לחאן יונס ואמר כי "אם נתפוצץ, נתפוצץ אל מול הכיבוש הישראלי". עוד הוסיף סינוואר כי "עזה לא תגווע מרעב, הולכים בדרכו של יאסר ערפאת, יצאנו היום כדי להגיד לעולם שעזה חופשית, נצא גם בימים הבאים ונפתיע את עמנו, שיחכו לנהירה שלנו".

גורמי צבא בפיקוד דרום העריכו כי חמאס נערך עם אלפי צמיגים בקרבת הגבול. לדברי הגורמים, הארגון הבעיר בכמה מוקדים מספר מצומצם של צמיגים בשל כיוון הרוח, שסוחבת את העשן לכיוון עזה. להערכתם, ברגע שכיוון הרוח ישתנה יציתו המפגינים כמויות גדולות של צמיגים. בכיר חמאס בעזה מחמוד א-זהאר ביקר בשטח ההפגנה ואיים כי אם צה"ל יתקוף בעומק רצועת עזה, חמאס ישיב אש לעומק ישראל.

גבול הרצועה, היום (צילום: ראובן קסטרו)

כוחות כיבוי אש, תחת אבטחת כוחות צה"ל, הציבו כבאיות ומפוחים בקרבת גבול רצועת עזה, כחלק מההתמודדות עם הפגנות הפלסטינים באזור. כלים הנדסיים של חיל ההנדסה משפרים את המיגון באזור הגבול, על מנת למנוע חצייה של מפגינים פלסטינים לשטח ישראל במרחב קרני. ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל אלוף אהרון חליוה ומפקד פיקוד העורף אלוף תמיר ידעי הגיעו למרחב אוגדת עזה על מנת לעקוב אחר פעילות הכוחות.

אתמול פרסם האיחוד האירופי הצהרה לקראת ההפגנות וקרא לישראל ולפלסטינים "לנהוג באחריות ובאיפוק כדי להימנע מחזרה על אירועי השבוע שעבר". עוד קרא האיחוד "להימנע מכל פעולה שיכולה להוביל להסלמה או לאובדן של חיים".

"בעוד אנו מכירים בזכותם של הפלסטינים להפגנה לא אלימה, האיחוד האירופי מצפה ממנהיגי ההפגנות ברצועה להימנע מלעודד אלימות ולהבטיח שכל ההפגנות והאספות יהיה שקטות ולא ינוצלו לצרכים אחרים", נמסר. עוד מסר האיחוד כי הוא "מצפה מישראל לכבד את הזכות הבסיסית להפגנה לא אלימה ולהגיב במידתיות מבחינת השימוש בכוח כשהיא מגינה על צרכיה הביטחוניים הלגיטימיים".

(צילום: רויטרס)
מפגינים שורפים את תמונתו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן
פצוע מפונה מההפגנה, היום (צילום: רויטרס)
גבול הרצועה, היום (צילום: רויטרס)
מפגינים שורפים את דגל ארצות הברית, היום בגבול הרצועה (צילום: רויטרס)

מחלקת המדינה של ארצות הברית מסרה הלילה כי על "מארגני ההפגנה להנהיג את תושבי עזה לנהוג בדרכי שלום בהפגנה ולהימנע מכל צורה של אלימות". עוד נכתב כי "על המפגינים להישאר במרחק של כ-500 מטרים מהגדר". "מנהיגי רצועת עזה צריכים לדעת כי מפגינים, ביניהם גם ילדים, שישלחו לגבול גדר הרצועה יכולים להיפצע או להיהרג", מסרה ארצות הברית. ההודעה נסגרה בקריאה לשני הצדדים למצוא "פתרונות לבעיה ההומניטארית" ברצועת עזה.

היום הצטרפה לקריאות נציבות זכויות האדם של האו"ם, שקראה גם היא להימנע משימוש בכוח מופרז נגד המפגינים.

ברצועה נערכו השבוע להפגנה שקודמה ברשתות החברתיות תחת הכותרת וההאשטג "יום שישי של הצמיגים". לצד כרזות שקראו לצעירים תושבי הרצועה להשתתף בהפגנה פורסמו הנחיות לגבי ציוד הדרוש למפגינים וכן כיצד יש לנהוג מול כוחות חיילי צה"ל המוצבים בצדה השני של הגדר.
בשבוע שעבר נהרגו 20 פלסטינים מירי צה"ל בהפגנות שכונו "צעדת השיבה".

גבול הרצועה, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)

בין היתר נקראו המפגינים להביא עמם דליים ופחים למילוי חול לצורך התגוננות מכדורי הצלפים, מראות וסמני לייזר לסינוורם, מסכות מנתחים ומשקפי שמש כדי להסתיר את פניהם וכן קש, עשבים וצמיגים המיועדים להבערה לצורך יצירת מסך עשן מול החיילים. בימים האחרונים אספו צעירים ברצועה אלפי צמיגים שנועדו לפיזור במוקדי ההפגנות לאורך הגדר, כך שברור מהיכן קיבלה ההפגנה הקרובה את שמה.

נושא נוסף שנכלל בהנחיות שפורסמו למפגינים הוא הסתרת זהותם של המשתתפים בהפגנה מול כוחות צה"ל. זאת, במטרה לטשטש את השתייכותם של פעילי ארגוני טרור המגיעים אל קרבת הגדר. על פי נתונים שהפיץ צה"ל בתחילת השבוע, 11 מתוך 18 ההרוגים בהפגנה בשבוע שעבר זוהו כפעילים בחמאס ובארגונים נוספים - ונראה שבכוונת המפגינים להקשות על תהליך הזיהוי מחרתיים.

הכנות להפגנות בעזה, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)

בהנחיות שהופצו נכתב כי צה"ל משתמש באמצעים טכנולוגיים כדי לצלם את המפגינים ולאתר את תמונותיהם בפייסבוק על מנת לזהותם. לצורך הסתרת השתייכותם הפוליטית והארגונית נקראו המפגינים להסתיר את פניהם באמצעות כאפייה או כיסוי פנים אחר, וכן להימנע מללבוש בגדים דומים לאלה שעמם הם נראים בתמונת הפרופיל שלהם ברשת או כאלה שעליהם מתנוסס כיתוב שיאפשר לזהותם.

(עדכון ראשון: 08:20)

ההפגנות, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)
גבול הרצועה, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)
ירי גז מדמיע לעבר מפגינים, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
עזה, היום (צילום: רויטרס)
מפגין בסמוך לגבול, היום (צילום: רויטרס)
תחילת ההפגנות, הבוקר (צילום: ראובן קסטרו)
הפגנות בגבול הרצועה (צילום: ראובן קסטרו)
פלסטינית עם מסיכה נגד גז מדמיע (צילום: רויטרס)
עזה, היום (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully