פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   באישור המטה הכללי: מעורבותם של גורמי חינוך חיצוניים בצה"ל תוגבל

   קצין החינוך הראשי תא"ל פייראיזן הציג את מסקנות עבודת המטה לפיהן מפקדים יעבירו שיעורים לחיילים בסדיר, למעט בנושאים ספציפיים של זיכרון השואה ומורשת קרב מפי לוחמי עבר. גורם בכיר בצה"ל אישר כי רבנים שיאושרו יעבירו שיעורים בבתי כנסת צבאיים

   חיילים עומדים במסדר בקריה בתל אביב, אפריל 2017 (רויטרס)
   פעילות חיצונית לחיל החינוך תוגבל. חיילים במסדר (צילום אילוסטרציה: רויטרס)

   מפקדי צה"ל בדרגים השונים יהיו מעתה אלו שיעבירו הרצאות ושיעורים לחיילים בסדיר, למעט שלושה נושאים - כך מסר אתמול (ראשון) קצין חינוך ראשי בצה"ל תת-אלוף צביקה פייראיזן, שחשף את עבודת המטה בנוגע לפעילות גופים חיצוניים במסגרת חינוכיות בצה"ל. ההחלטה על המגבלות החדשות התקבלה באישור פורום המטה הכללי.

   בין הנושאים שיועברו על ידי גורמים חיצוניים יהיו זיכרון השואה והגבורה - שיילמד במוזיאונים ומפי ניצולי שואה - מורשת קרב מפי לוחמי עבר ופרויקט "בחירה בחיים" בתחום אלכוהול, בטיחות בדרכים, משחקים בנשק, סמים ואובדנות.

   בשאר הנושאים לא יועברו תכנים על ידי מכונים חיצוניים כמו בעבר ולפיכך היקף המכוניםש עמם עובד צה"ל יצטמצם מ-97 ל-15 בשלב הראשוני. אותם מכונים שיפעלו במסגרות צה"ל עבור הדרג הזוטר ועד מסגרות מפקדים בכירים, לא יעסקו בפוליטיקה ולא בשסעים ובחיכוכים שיש בחברה הישראלית. הצבא מפריד בין משרתי סדיר לקבע, כשהאחרונים יהיו חשופים לפעילות מכונים חיצוניים.

   עוד בוואלה! NEWS:
   טוהר הבחינות: עובדים במשרד החינוך חשודים בקבלת מיליוני שקלים במרמה
   החיים תחת כיבוש ארדואן: מעשי ביזה נרחבים במעוז הכורדי שנפל
   אין אור בקצה המנהרה: הדילמה הקשה שצה"ל מעמיד בפני חמאס

   צביקה פייראיזן, נכון ל-2017 קצין חינוך ראשי בדרגת תא"ל (מערכת וואלה! NEWS , ויקיפדיה)
   תת-אלוף פייראיזן (צילום: ויקיפדיה)

   עוד הוחלט כי הגופים החיצוניים יעברו בקרת מפקדים ובקרת יחידת מילואים כדי למנוע חריגה בתכנים ואי עמידה בתכניות החינוכיות שאושרו מראש על ידי אגף כוח האדם בצה"ל.
   גורם בכיר בצה"ל אמר היום כי רבנים שמשרתים בצבא, במילואים או כאלה שיאושרו באופן אישי על ידי הרב הצבאי הראשי לצה"ל יוכלו להעביר שיעורים בבתי הכנסת הצבאיים לפי רצון החיילים.

   לסיום הדגיש הגורם הצבאי הבכיר כי לא הרבנות הצבאית הייתה זו שקיבלה את עבודת המטה, ואילו חלק מאלו שהיו אחראים לתקנות החדשות שירתו בעבר ברבנות הצבאית. לפי המדיניות החדשה, מרבית המשימות שעד כה היו מוטלות על מכונים חיצוניים יוטלו מעתה והלאה על המפקדים בעצמם, בדגש על מפקדי החיילים הסדירים.