פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בצל חקירות נתניהו: תנ"צ יגאל בן שלום ימונה למפקד להב 433

   השר לביטחון פנים קיבל את המלצת המפכ"ל אלשיך למנות את בן שלום לתפקיד. הקצין הבכיר ששימש במשך כשנתיים כמפקד היחידה הארצית לחקירות בין לאומיות הוא היחיד שלא חקר את ראש הממשלה וימונה לתפקיד במקום ניצב רוני ריטמן שהודיע על פרישתו בשל פרשת ההטרדות המיניות

   בצל חקירות נתניהו: תנ"צ יגאל בן שלום ימונה למפקד להב 433
   צילום: ניב אהרונסון עריכת וידאו:ניר חן

   (בווידאו: דיווח בעקבות פרישת ניצב ריטמן מלהב 433)

   השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, קיבל היום (חמישי) את המלצת מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, למנות לתפקיד ראש להב 433 את תנ"צ יגאל בן שלום. תנ"צ בן שלום הוא הקצין היחיד באגף החקירות שלא לקח חלק בחקירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

   המלצת המפכ"ל גובשה בהתייעצות עם ראש אגף החקירות גדי סיסו. המינוי יתבצע כחלק מסבב המינויים של במשטרה שיחל בתקופה הקרובה, במהלכו יועלה בן שלום לדרגת ניצב.

   עוד בוואלה! NEWS:
   מחאת ההורים השכולים: "הודיעו לנו שלא נוכל להופיע בטקס חגיגות ה-70"
   משטרת איטליה חשפה "כת חולנית" שכפתה על חבריה דיאטה קיצונית
   שכני הנרצחת מפרדס חנה: "אישה שקטה שהסתגרה בביתה"

   מפקד ראש להב 433, תת ניצב יגאל בן שלום (חטיבת דובר המשטרה)
   תנ"צ יגאל בן שלום ימונה למפקד להב 433 (צילום: דוברות משטרת ישראל)

   בן שלום, בן 53, נשוי ואב לשניים, משרת כיום בתפקיד ראש יאחב"ל - היחידה הארצית לחקירות בין לאומיות הכפופה ללהב 433, ובמשך שנתיים אף שימש כסגנו של מפקד היחידה. במהלך שירותו במשטרה, מילא מגוון תפקידים, בפרט בתחום החקירות והמודיעין, בהם ראש מפלג תשאול של היחידה המרכזית במחוז דרום, מפקד היחידה המרכזית של מחוז מרכז ובוגר המכללה לביטחון לאומי.

   במסגרת שירותו הוביל שורה של חקירות מורכבות. בין השאר, בן שלום הצליח להפללת העבריין זאב רוזנשטיין והוביל להסגרתו לידי ארצות הברית. בנוסף הוביל את החקירה בתיק 512 שטלטל את עולם הפשע בשנים האחרונות, וכן את חקירת הרצח הילדה רוז פיזם.

   משרדי להב 433, לוד. ינואר 2017 (טליה קדוש)
   משרדי להב 433 בלוד (צילום: טליה קדוש)

   בן שלום יחליף בתפקיד את ניצב רוני ריטמן, שביקש לסיים את תפקידו כראש להב 433. ריטמן, הודיע למפכ"ל על רצונו לסיים את כהונתו, זאת בעקבות פרשת ההטרדות המיניות בה היה מעורב. לפני כחודשיים ננזף הוא ננזף על ידי המפכ"ל אלשיך בעקבות החלטת בג"ץ, זאת לאחר שהשופטים מתחו ביקורת נגד האחרון, בטענה כי לא נקט אמצעים חריפים דיים נגד ריטמן בעקבות הראיות שעמדו נגדו והאמירות הסקסיסטיות שאמר בחדר החקירות. הם הורו לו להסביר מה היו שיקוליו בהחזרתו לתפקיד של ריטמן ואילו צעדים משמעתיים הוא עומד לנקוט נגדו בנושא, אם בכלל.

   ריטמן הגיש במקביל תלונה למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). בתלונתו דרש לבחון את תפקודו של המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו. במכתב שהועבר על ידי עורכי דינו של ניצב ריטמן - איל כהן, אופיר סטרשנוב וירון לונדון, ליחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים, הפנו עורכי הדין של ריטמן לשורת פרסומים בכלי התקשורת, וטענו כי לפיהם נפל פגם בהתנהלות מח"ש והמפכ"ל לשעבר דנינו, באופן המלמד על קנוניה נגדו.

   מפקד ראש להב 433, תת ניצב יגאל בן שלום (חטיבת דובר המשטרה)

   שמו של ריטמן עלה גם בהקשר של חקירות נתניהו, כשראש הממשלה טען כי היה עליו להשעות עצמו מניהולן. "נחשפנו למכתב מטעמו של ראש היחידה החוקרת ריטמן ליועץ המשפטי לממשלה דאז יהוד ויינשטיין, שבו רמזו עורכי דינו של ריטמן שראש הממשלה שלח את הקצינה שהתלוננה נגדו על הטרדה מינית", טען נתניהו. "באותו רגע ריטמן היה צריך להשעות את עצמו מחקירות ראש הממשלה. כעת אנו מגלים שהחוקרים עצמם האמינו גם בתיאוריית קונספירציה נוספת ולא פחות הזויה - שראש הממשלה הפעיל נגדם חוקרים פרטיים", המשיך. "תחליטו אתם: מה זה אומר על טוהר החקירה ומה זה אומר על טיב ההמלצות".