אלשיך אחרי ההסכם עם ניר חפץ: "עדי מדינה - אחד הכלים החשובים"

מפכ"ל המשטרה הבהיר כי גיוסם של עדי מדינה הוא אמצעי חשוב בקידום חקירות משטרה, זאת על רקע ההסדר שעליו חתם מקורבו של נתניהו. "המבחן שלנו הוא הורדת השחיתות הציבורית, עדי מדינה מסייעים בחיזוק תיקים שנחקרים", אמר

צילום: רוני כנפו, עריכת וידאו: ניר חן

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הדף היום (שלישי) את הטענות נגד גיוס עדי מדינה, זאת על רקע ההסדר שנחתם עם יועץ התקשורת ניר חפץ. "המבחן שלנו הוא להוריד את השחיתות הציבורית", הסביר אלשיך בכנס שדרות. "עדי מדינה זה אחד הכלים החשובים בחקירות שמסייעים לחזק תיקים. עד המדינה מספר את הסיפור המלא ובסיוע עם ראיות זה עוזר. גם בתחום ארגוני הפשיעה יש הצלחות למשטרה בזכות עדי המדינה".

"המשטרה רשאית לאכוף את החוק, והמחוקק מספיק חכם כדי לנסח את הדברים כך שאיננה חייבת אלא רשאית ותפקידה למנוע עבירות", הוסיף. "אם הכנסנו לכלא פי שניים השנה מאשר השנה שעברה לא עשינו שום דבר אם לא הורדנו את הפשיעה. הלקוח שלנו הוא אזרח נורמטיבי שרוצה שסביבו תהיה פחות פשיעה. אנחנו צריכים כמשטרה להוריד את כמות העבירות לכל סוגיהן, כולל אלה שברמת האדם לחברו ברחוב. וחשוב לתפוס כך את התפקיד, כולל בשחיתות הציבורית, כי המבחן שלנו זה להוריד שחיתות ולא להראות שאנו מצליחים להרשיע מישהו".

עוד בוואלה! NEWS:
בין החבר טראמפ לעד חפץ - כאוס משבר הגיוס עדיין מחכה לנתניהו
דרום קוריאה: שליט הצפון מוכן לדון עם ארה"ב על תכנית הגרעין
ח"כ לוי-אבקסיס הכריזה רשמית על הקמת מפלגה חדשה: "תתחילו לפחד"

"כלי חשוב בחקירות". המפכ"ל אלשיך (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

לאחר מכן המפכ"ל הסביר את נחיצותם של עדי המדינה בחקירות המשטרה. "זה מישהו שמספר את הסיפור של התיק, ולא רק רק נותן לשופט מארג ראיות שכל אחת עומדת בפני עצמה", הסביר. "ככל שעדותו יותר פתוחה, יציבה, חזקה, וכמובן יש לה סיוע בראוית חיצוניות - זה מחזק מאד את התיק".

אלשיך אף ציין כי עדי מדינה מסייעים לבניית ההרתעה המשטרתית בנוגע לשחיתות, אם כי מדובר בתוצר לוואי של החקירה, ולא במטרה מרכזית. לדבריו, הנושא הושג הן בתחום הפשיעה והן במגזר הערבי. "אני חושב שזה הישג שמתפתח מאד בעשור האחרון עם חוקרים שיודעים לעשות זאת בצורה טובה. בסופו של דבר היכולות של משטרת ישראל בתחומים השונים לא מוכרות לציבור".

עוד באותו נושא

יותר מפילבר והרו: חפץ הוא "עד הזהב" שחוקרי נתניהו חיכו לו

לכתבה המלאה

"לאף אחד מהחוקרים אין אג'נדה פוליטית"

בהמשך דבריו, מפכ"ל המשטרה התייחס לדברי הביקורת המופנים נגד התנהלות המשטרה בחקירות ראש הממשלה. "המשטרה היא לא פוליטית ולאף אחד מהחוקרים אין אגנדה פוליטית", טען. "אני סומך על היועץ המשפטי לממשלה שהוא מקבל החלטות באופן מקצועי לחלוטין. אני חושב שבסופו של דבר, ככל הנראה אין דיון בעובדות, אלא על הפרשנות. ככל שיסתבר שלא עשינו עבודתנו, דהיינו חקר האמת, אני אראה בזה כשלון אישי".

לאחר שיועצו לשעבר חפץ חתם על הסכם עד המדינה, מסביבת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "כשיש משהו, לא צריך אפילו עד מדינה אחד. וכשאין, גם אלף עדי מדינה לא יעזרו. המרוץ הבלתי פוסק אחרי עדי מדינה הוא ההוכחה הטובה ביותר שאין כלום ולא יהיה כלום".

חפץ (צילום: ראובן קסטרו)

חפץ צפוי להעיד בשלושה תיקים מרכזיים המתנהלים בימים אלה נגד נתניהו: תיק 1270, שבמרכזו היוזמה למנות את השופטת הילה גרסטל לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה, תיק 1000 - "תיק המתנות" - שבמרכזו קבלת טובות הנאה לכאורה מאנשי העסקים ג'יימס פאקר וארנון מילצ'ן, ותיק 4000, שבמרכזו מתן הטבות רגולטריות לכאורה לבעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' בתמורה לסיקור אוהד באתר וואלה! NEWS.

עורך דינו של חפץ, אילן סופר, מסר היום כי הוא "מאמין שבבוא היום, כשהציבור הישראלי יוכל להיחשף לדברים במלואם, כל מי שאכפת לו מהמדינה, מכל קצוות הקשת, יתמוך בהחלטתו". ההסכם עם חפץ אמור להיות הזרוע השנייה של ההסכם שכבר נחתם עם מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. בנוסף אליו גם ארי הרו, ששימש כראש לשכתו של נתניהו, הפך לעד מדינה בתיק 1000 ובתיק 2000.

(עדכון ראשון 13:42)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully