הסלמה בצפון

מל"ט איראני הופל בצפון; מטוס שתקף בסוריה התרסק בישראל, טייס נפצע קשה

כלי הטיס הופל באזור בית שאן על ידי מסוק קרב. בתגובה הותקף מטה השליטה שלו בעומק סוריה ואש נ"מ נורתה לעבר מטוס צה"ל, שנפל בקיבוץ הרדוף. שני הטייסים פונו לרמב"ם. צה"ל: "איראן משחקת באש". במתקפה נוספת בסוריה, הותקפו 12 מטרות, בהן מחסנים איראניים

10/02/2018
אתר רשמי

הסלמה בצפון - כל העדכונים

- מל"ט איראני חדר לישראל משטח סוריה, ויורט
- בתגובה, תקפו מטוסי חיל האוויר את המטה שממנו הופעל המל"ט
- במהלך התקיפה, נפתחה אש נ"מ לעבר כלי הטיס
- אחד המטוסים נפגע, ככל הנראה, והטייסים נטשו
- שניהם נפצעו, אחד מהם באורח קשה והשני באורח קל
- צה"ל תקף בסוריה בשעות הבוקר בגל נוסף, והפציץ 12 מטרות שונות, בהן מחסנים איראניים ומערכות נ"מ סוריות
- נתניהו מקיים דיון ביטחוני בקריה

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הברכיים - בלי לצאת מהבית

מוגש מטעם אפוסתרפיה

מסוק קרב יירט הלילה (שבת) מל"ט איראני שחדר לשטח ישראל מסוריה, ובתגובה לחדירה תקף חיל האוויר את האתר שממנו הופעל המל"ט - כך נמסר מדובר צה"ל. במהלך התקיפה בסוריה, באזור תדמור, נפתחה אש נ"מ לעבר כלי הטיס ומטוס F-16 החל בנטישה, ככל הנראה כתוצאה מהירי. הוא התרסק בקיבוץ הרדוף שבעמק יזרעאל והטייסים נפצעו, אחד מהם במצב קשה השני קל. הם פונו לבית החולים רמב"ם בחיפה.

בגל תקיפות נוסף בסוריה, בתגובה לתקרית החריגה, הופצצו 12 מטרות שונות, בהן מחסנים איראניים. לפי צה"ל, הייתה זו מתקפה רחבת היקף נגד מערך ההגנה האווירי הסורי והופצצו מערכות SA-5 ו-SA-17. עשרים טילי נ"מ נורו לעבר מטוסי חיל האוויר במהלך גל התקיפה הבוקר, מה שגרם להפעלת אזעקות ביישובי הצפון. שרידי מטוס הקרב נפלו ברדיוס של כשמונה ק"מ.

"צה"ל פועל בנחישות כנגד ניסיון ההתקפה האיראנית, הסורית והפרת הריבונות הישראלית, ונמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש", נמסר. "איראן משחקת באש וגוררת את האזור להרפתקה שהיא לא יודעת איך תסתיים". דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר לוואלה! NEWS כי האחריות לאירוע היא של איראן וסוריה נכנסה לתמונה כששיגרה 20 טילים לעבר כלי הטיס.

בכוחות המשטר הכחישו כי המל"ט חדר לשטחה של ישראל וטענו כי הוא עסק בפעולות מודיעין אחרי לוחמי דאעש ברחבי המדבר הסורי. הם איימו "השלכות חמורות" לתקיפות.

עוד בוואלה! NEWS:
מסתובבים עם אלות ומשנים מסלולי ריצה: כך משפיעה הכלבת על החיים
המספרים, הסכנות והפתרון: משבר הכלבת של ישראל
השליח גרינבלט: "שיתוף פעולה של ישראל וקטאר יסייע לתושבי עזה"

אחד הטייס צונח לאחר הפלת המטוס(צילום: עיבוד תמונה)

בעקבות ההסלמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצויות ביטחוניות ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בהתפתחויות. הוא אמור להגיע לקריה בתל אביב לצורך דיונים עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי מערכת הביטחון. גורם מדיני אמר כי "אנו רואים את האירועים בחומרה". השרים הונחו שלא להתבטא בנושא.

שרידי המטוס(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רמי שלוש, ?הארץ?)

בסוריה דווח כי התקיפות היו באזור דמשק ובאזור תדמור שבמחוז חומס. לפי התקשורת הממלכתית של משטרו של בשאר אסד, "נפתחה אש לעבר תוקפנות ישראלית חדשה". לפי הארגון הסורי לזכויות אדם, הותקפו מטרות מדרום-מערב לדמשק ובמזרח מחוז חומס. אחת המטרות הייתה בסיס T4 שבאזור חומס, שמשמש את הקואליציה התומכת במשטר - כולל את רוסיה.

שרידי המטוס באלוני אבא(צילום: שלומי גבאי)
שרידים של אחד מטילי הנ"מ ששוגר מסוריה בעיר אירביד, סוריה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, טוויטר)
עשן מיתמר מאזור ההתרסקות בקיבוץ הרדוף, הבוקר(צילום: מערכת וואלה!)

מרשות שדות התעופה נמסר כי המרחב האווירי מצפון לשפיים נסגר לכל הטיסות בשל פעילות חיל האוויר. הפעילות בנתב"ג נמשכת כסדרה אחרי עיכובים קלים בהמראות.

פינוי הטייסים לאחר נטישת המטוס, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שי וקנין, TPS)

התקרית התחילה בסביבות השעה 4:30, אז נשמעו אזעקות ברמת הגולן ובעמק בית שאן בעקבות ירי הנ"מ הסורי. תושבים בכפר רופין, שבו נמצאו שרידים מהמל"ט האיראני, הונחו להישאר בבתים ונאסר עליהם לצאת לשטחים שממזרח ומדרום לקיבוץ.

בעקבות הפלת המטוס פרצה אש בשטח פתוח בהרדוף, אך לא היו נפגעים ולא נגרם נזק ליישוב. בשל פעילות של המשטרה באזור, צירי הגישה אל הקיבוץ יישארו חסומים ביממה הקרובה.

דימי אפרצב ראש מועצת קצרין העביר מסר מרגיע לתושבים: "השגרה נמשכת, חמ"ל נפתח במועצה, נשמעים להנחיות פיקוד העורף".

בירדן דווח כי שרידים מאחד מטילי הנ"מ ששיגר צבא סוריה נחתו בעיר איבריד. עוד נמסר כי לא היו נפגעים. שרידים של הטילים נפלו גם בלבנון.

שמי הצפון, הבוקר(צילום: צילום מסך)

קב"ט קיבוץ הרדוף, שאול פינקרפלד, סיפר כי "מעט אחרי שש נשמעו פיצוצים. התעוררנו והבנו שיש מטוס או חלקי מטוס שעולים באש סמוך לשער הקיבוץ. אין הוראות מיוחדות לתושבים אבל כעת אי אפשר להיכנס או לצאת מהיישוב, ולא נאמר לנו לכמה זמן".

דוד גלזנר, מנהל מרכז הצפרות בכפר רופין, סיפר על ההתרחשויות. "בשעה 4:25 הייתה אזעקה בכל האזור. חשבנו שמדובר בתקלה. לאט לאט זה התחיל להתברר. אמרו לנו לא לצאת מהקיבוץ, אבל לא הייתה הנחיה להכנס למרחבים מוגנים".

אירועים בצפון, פברואר 2018(צילום: עיבוד תמונה)

בתקופה האחרונה החריפה המתיחות בצפון, ברקע החשש של ישראל מהתבססות איראנית בסוריה והקמת מפעל לייצור טילים מדויקים בלבנון. נתניהו גם שוחח על כך עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והבהיר בפניו כי ישראל תעשה כל שדרוש כדי להגן על עצמה.

ביום שלישי, הזהיר נתניהו במהלך סיור של הקבינט בגבול "שלא לבחון את נחישותה" של ישראל, ויום למחרת דווח על תקיפה של חיל האוויר באזור דמשק. בחמישי נפתחה אש משטח סוריה לעבר מל"ט של צה"ל ורסיסים נפלו בשטח רמת הגולן.

(עדכון ראשון: 05:45)

זירת התרסקות המטוס(צילום: רויטרס)
זירת נפילת המטוס בצפון, 10 בפברואר 2018(צילום: רויטרס)
שוטרים חוסמים את הכניסה להרדוף, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)
שוטרים חוסמים את הכניסה להרדוף, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)
מקום התרסקות המטוס הישראלי בעמק יזרעאל(צילום: מערכת וואלה!)
הרדוף, הבוקר(צילום: מערכת וואלה!)
שוטרים בזירת האירוע(צילום: מערכת וואלה!)
צוותי החירום בזירת האירוע(צילום: מערכת וואלה!)
זירת נטישת מטוס F-16 בקיבוץ הרדוף שבגליל התחתון לאחר חדירת מל"ט איראני לשטח ישראל, 11 בפברואר 2018(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אמיר כעביה)
זירת נפילת מטוס F-16 בקיבוץ הרדוף שבגליל התחתון, 10 בפברואר 2018(צילום: שלומי גבאי, שלומי גבאי)
אזור התרסקות המטוס(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)
הגעת שני הטייסים שנטשו את מטוסם במהלך התקיפות בסוריה, לבית החולים רמבם, 10 בפברואר 2018(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שי וקנין, TPS)
פינוי הטייסים הפצועים לרמב"ם(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שי וקנין, TPS)
סקרנים באזור ההתרסקות של המטוס(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)
בצפון ממשיכים בשגרה. מטיילים בנחל תבור, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מזי מגאנג'י מוסקוביץ, רשות הטבע והגנים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully