וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל לפולין: יש לתקן את החוק; אין מקום לחנך משפחות ניצולי שואה

27.1.2018 / 21:15

החוק שעבר בפרלמנט הפולני האוסר הטלת אחריות המדינה על רצח יהודים עורר ביקורת בישראל, שגברה לאחר קריאת השגרירות ל"חינוך השואה בישראל". נתניהו: "הוריתי לשגרירה בפולין להביע עמדתי נגד החוק"

צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

החוק שהעביר הפרלמנט בפולין האוסר על הטלת אחריות על המדינה לפשעים שביצעו הנאצים במלחמת העולם השנייה, עורר הערב (שבת) תגובות נזעמות בירושלים. זאת בעוד שבוורשה התעקשו "לחנך" גם את ישראל בעימות בטוויטר בין יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד לבין שגרירות פולין בישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק".

החוק, שעבר ברקע ציון יום השואה הבינלאומי היום, זקוק עוד לאישור הבית העליון בפולין, שנשלט גם הוא על ידי מפלגת השלטון, וכן לאישור הנשיא.

"ישראל מתנגדת להצעת החוק ומבקשת מממשלת פולין לתקנה, לפני המשך קידום החקיקה", נמסר בהודעת משרד החוץ. עוד נמסר כי "שום חוק לא יכול לשנות את האמת ההיסטורית ואין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זכרון יקיריהם שנספו בתופת".

עוד בוואלה! NEWS:
חבר הקונגרס שאיבד רגליו באפגניסטן, התנדב לצה"ל - ומגן על ישראל
גם אתם תישברו בסוף: מה מביא חפים מפשע להודות בעבירות הגרועות ביותר?
מחבלים באמבולנס בלב עיר הבירה: 95 נהרגו בפיגוע באפגניסטן

ראש הממשלה נתניהו במהלך ארוחת הצהריים המשותפת עם שגרירי מדינות נאט"ו בישראל בראשות שגריר יוון בישראל, מלון המלך דוד, ירושלים 9 בינואר 2018. נועם מושקוביץ, מערכת וואלה! NEWS
"אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה". נתניהו/מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס אתמול לחוק הפולני וציטט את נשיא פולין לשעבר אלכסנדר קוושנייבסקי שאמר מעל בימת הכנסת כי, "אי אפשר לזייף את ההיסטוריה, אי אפשר לשכתב אותה, אי אפשר להסתיר את האמת. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים, צריך להוקיע אותם, צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם". ריבלין הוסיף כי "רק 73 שנים חלפו מאז נפתחו שערי הגהינום. ניצולי השואה החיים הולכים ונעלמים מן העולם ועדיין עלינו להאבק על זכרון השואה כפי שהיתה. על העם היהודי, מדינת ישראל והעולם כולו לוודא כי את השואה נכיר על מוראותיה ונוראותיה".

"גם בקרב העם הפולני היו שנתנו יד לפשעים הנאציים. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים", הוסיף הנשיא. "צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם. היו ביניהם גם שהושיטו יד, נאבקו וזכו להכרה כחסידי אומות עולם. ביום השואה הבינלאומי עוד יותר מבכל יום אחר, תעמוד מול עניינו מחויבותינו לזכרון אחינו ואחיותינו שנרצחו מעל כל השיקולים".

יו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד גינה בחשבון הטוויטר שלו את החוק וכתב כי הוא "מנסה להכחיש את מעורבותם של אזרחים פולנים רבים בשואה". לדבריו, "אף חוק פולני לא ישנה את ההיסטוריה, פולין הייתה שותפה לשואה. מאות אלפי יהודים נרצחו על אדמתה מבלי לפגוש קצין גרמני אחד".

שגרירות פולין בישראל הגיבה בחריפות לדבריו של לפיד בטוויטר וכתבה בתגובתה: "טענותיך נטולות התימוכין מראות באיזו דחיפות נדרש חינוך על השואה, גם כאן בישראל. כוונת החוק הפולני היא לא לשכתב את העבר, אלא להגן על האמת מפני השמצות שכאלה". לפי ההערכה בישראל, שגריר פולין יזומן בהמשך לשיחת הבהרה או נזיפה בעקבות חקיקת החוק והציוצים הפוגעניים בטוויטר.

עוד באותו נושא

פולין: חוק חדש אוסר להטיל אחריות על המדינה לפשעי הנאצים

לכתבה המלאה
שלט אשוויץ, העבודה משחררת. AP
נאבקים זה שנים בשימוש במונח "מחנות השמדה פולניים". מחנה אושוויץ שבפולין/AP

לפיד הגיב לדברים וכתב כי "אני בן לניצול שואה. סבתי נרצחה בפולין על ידי גרמנים ופולנים. אני לא זקוק לחינוך בנושא השואה מכם. אנו חיים בכל יום עם תוצאות השואה בזיכרון המשותף שלנו. על השגרירות הפולנית להתנצל באופן מיידי".

על פי החוק החדש בפולין העוברים עליו יעמדו בפני עונש של עד שלוש שנות מאסר בגין רמיזה כי לפולין אחריות לעוולות המלחמה. בין היתר, אוסר החוק לכנות את מחנות ההשמדה שהוקמו בשטחי פולין "פולניים", ואף מגדיר את הכחשת הרצח של מאה אלף פולנים בידי מיליציה אוקראינית בלתי חוקית. פעילות אמנותית או מדעית יוחרגו מהחוק.

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, הראשון משרי הממשלה להגיב להחלטה הפולנית, אמר אתמול "‏דווקא בשבוע שבו זוכרים בכל העולם את זוועות השואה, בה נרצחו שישה מיליון יהודים, מאשר הפרלמנט הפולני חוק חמור שכל מטרתו היא הכחשת חלקה ואחריותה של פולין לטבח הנורא שהתרחש על אדמתה. לא נשכח ולא נסלח".

אולם הפרלמנט בוורשה, פולין. 2012. AP
הפרלמנט הפולני/AP

פולין נאבקת זה שנים נגד השימוש בביטוי "מחנות השמדה פולניים", המרמז כי המדינה המזרח-אירופית נושאת אחריות חלקית להקמת המחנות, שבהם נרצחו מיליוני בני אדם - רובם המוחלט יהודים. "התיקון מצייד את פולין עם הכלים החשובים ביותר שכבר נמצאים מזמן בידיהן של מדינות אחרות", אמר סגן שר המשפטים של פולין, פטריק יאקי.

יו"ר ראש האופוזיצי ח"כ יצחק הרצוג אמר בתגובה לחוק הפולני כי "החוק שעבר בפרלמנט הפולני הוא חמור מוסרית ועניינית. הוא כשלעצמו כולל יסוד עמוק של הכחשת השואה. חוק שאסור היה להביאו לעולם. אני מקווה מאד שהפרלמנט וההנהגה בפולין יתעשתו וכי הוא יבוטל במהרה". עוד אמר הרצוג כי הוא קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו, "לקרוא לשגרירת ישראל בוורשה להתייעצויות בנוגע לחוק שהוא פסול מעיקרו. יש להבהיר את חומרת החוק לממשלת פולין ולפרלמנט הפולני".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה כתב בחשבון הטוויטר כי "ההחלטה של ממשלת פולין מבישה ומסוכנת. הכחשת שואה היא הכשרה של הרגעים האפלים ביותר בהיסטוריה. רק הכרה עמוקה בעוולות העבר היא ערבון לקדושת החיים בעתיד".

טקס הענקת תעודות הצטיינות למצטייני שב"כ. קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית
"עלינו להאבק על זכרון השואה כפי שהיתה". ריבלין/לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון

שר האוצר משה כחלון אמר כי "החלטת הפרלמנט הפולני היא אומללה והזויה. יש אמת היסטורית אחת, חזקה ומוכחת והיא כוללת בתוכה את זוועות הצורר הנאצי ואת המסייעים בידו, בהם גם פולין. אף אחד לא יצליח להכחיש את זכרון השואה, על אחת כמה וכמה ביום השואה הבינלאומי".

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) כתב בחשבון הטוויטר כי "ממשלת פולין מקדמת חוק שיאסור להזכיר את חלקם של אזרחיה בשואה. זו אותה מדינה בה נטבחו עשרות יהודים בקיילצה, שנה אחרי מלחמת העולם השניה. זו אותה מדינה בה בסך הכל לפני חמששנים טען פרופסור נכבד שהשואה התאפשרה רק בזכות שיתוף הפעולה של היהודים וזכה לתשואות מצד מפלגות הימין הקיצוני. זו אותה מדינה בה מעל 60% עדיין מאמינים שהיהודים שולטים על הבנקים בכל העולם וכמעט 25% מאמינים שהיהודים משתמשים בדם נוצרי בתפילותיהם ואחראיים לרציחתו של ישו. זהו חוק איום ונורא שנותן רוח גבית למכחישי השואה. זהו כתם שחור על ספר החוקים הפולני ועל גוש האיחוד האירופי".

גם ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) הגיבה להעברת החוק, ואמרה כי "ראש הממשלה ושר החוץ חייבים להחזיר את השגרירה ל'התייעצות'. התזמון של החלטה, שיש בה משום הכחשת שואה רשמית וניסיון לשכתב את ההיסטוריה, ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה תמוהה. מדינת ישראל לא יכולה להחריש מול מדינה שמקדמת חוקי הכחשת שואה. ראש הממשלה נתניהו צריך להבהיר לידידים בוורשה שלישראל יש אפס סובלנות להכחשת שואה למיניה, על אחת כמה וכמה כשהיא נעשית על ידי מדינה".

מיד ושם נמסר כי "אין ספק שהמושג 'מחנות השמדה פולניים' הוא עיוות היסטורי. מחנות ההשמדה הוקמו בפולין הכבושה על ידי גרמניה הנאצית", אך עם זאת, "הגבלות על התבטאויות של חוקרים ואחרים בנוגע לשותפות של העם הפולני - במישרין ובעקיפין - לפשעים שבוצעו על אדמתם בתקופת השואה, היא עיוות חמור".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד במליאת הכנסת 11 בדצמבר 2017. נועם מושקוביץ, מערכת וואלה! NEWS
"על השגרירות הפולנית להתנצל באופן מיידי". לפיד/מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ

מפלגת השלטון בפולין, "החוק והצדק", עוררה בשנים האחרונות את הדיון סביב סבלם של הפולנים תחת הכיבוש הנאצי, שאף גזר על המסייעים ליהודים גזר דין מוות. זאת, כתגובה לטענות כי חלק מהפולנים ביצעו גם הם פשעים נגד היהודים במהלך המלחמה. המפלגה נאבקת בימים אלו נגד האשמות מהאופוזיציה, לפיהן הקו הלאומני והספקני כלפי האיחוד האירופי שאותו מנהיגה המפלגה מעורר מחדש תנועות ימין קיצוני.

מנהל מרכז הסיכון האוקראיני כתב ברשתות החברתיות ביום חמישי כי אם החוק יעבור, הדבר ככל הנראה יעצור את שיתוף הפעולה בין היסטוריונים בפולין ובאוקראינה. החוק השנוי במחלוקת מוסיף למתיחות בין שתי המדינות בנוגע לעברן, שהתבטאה גם בזימון השגריר הפולני באוקראינה לשיחת נזיפה בנובמבר האחרון, זאת בעקבות הסלמה בוויכוח דיפלומטי על פרטים היסטוריים.

(עדכון ראשון: 17:15)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully