30 יריות והקלטת המצוקה: הפיגוע בחוות גלעד - שלב אחר שלב

רזיאל שבח נסע לביתו שבשומרון. בכביש 60, דקות אחדות מהבית, נורה צרור יריות - כזה שמאפיין חוליית מחבלים. הוא סוטה שמאלה ופוגע בגדר הביטחון. שם, הוא מצליח להקליט הודעה לחבריו - והכוחות מגיעים. בבית החולים, נקבע מותו

אמרי לוי סדן
צילום: ניב אהרונסון, עריכת וידאו: ניר חן

הפיגוע בשומרון | כל העדכונים

- רזיאל שבח, אב לשישה מחוות גלעד נרצח בסמוך לביתו
- שבח נורה למוות ממארב בעת שנהג ברכבו
- כוחות צה"ל הציבו מחסומים באזור ופתחו במצוד אחר היורה או היורים
- הלווייתו תיערך היום בשעה 13:00 בחוות גלעד

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה

השעה הייתה בערך 20:00 בערך כשרזיאל שבח היה מאות מטרים בלבד משער הכניסה לחוות גלעד שבשומרון. אך מכביש 60, שבו נוסע מדי יום, הגיחו לפתע קולות הירי. לפי ההערכות, היה זה צרור של כ-30 יריות - כזה שמאפיין חוליית מחבלים ולא מפגע בודד. עדיין לא ברור אם מדובר היה במארב בצד הדרך או ברכב חולף. עד עתה, נערכות סריקות נרחבות אחרי המחבלים.

שבח, רב, מוהל ואב לשישה בן 35, סוטה שמאלה לנתיב הנגדי ומתנגש בגדר הביטחון הסמוכה. בעשור האחרון הוא מתנדב ככונן מד"א ובקבוצת אנשי הרפואה של השומרון, ובתושייה, בעודו פותח את הדלת ומנסה להימלט מהמכונית, הוא לוקח את הטלפון ומקליט הודעה לחבריו בתפוצות הווטסאפ שנועדות להקפצות לאירועים מהסוג שנקלע אליו בדיוק. "ירו בי, ירו בי. אני ליד חוות גלעד", הוא אומר בקול ברור וחזק על אף שהוא פצוע ירי בפלג גופו העליון.

עוד בוואלה! NEWS:
פיגוע ירי בשומרון: בן 35 נרצח בכביש 60 ליד חוות גלעד; מצוד אחר חשודים
"ירו בי!": הנרצח מהפיגוע הקליט הודעה לחבריו מהצוות הרפואי
בג"ץ: המדינה לא תוכל להחזיק בגופות מחבלים - אלא אם תחוקק חוק

(צילום: עיבוד תמונה)

בזמן הזה, המחבל או המחבלים מספיקים להימלט לכיוון העיר שכם, מצפון-מערב לזירה. כוחות הרפואה ומד"א מגיעים אל רזיאל תוך דקות בודדות ומפנים אותו לבית החולים מאיר בכפר סבא. בדרך לשם, הוא מאבד דופק ונשימה, ועם הגעתם לבית החולים - נקבע מותו. הלווייתו של שבח תיערך היום בשעה 13:00 בחוות גלעד. אלמנתו של רזיאל, יעל, ביקשה מהציבור להגיע.

"החלטנו יחד עם המשפחה לקבור את רזיאל בעלי היקר והאהוב ביישוב חוות גלעד במקום בו פעל. רזיאל ביקש שאם יקרה לו משהו הוא ייקבר בחוות גלעד. אנחנו מכבדים את בקשתו ואנחנו נקבור אותו ביישו שהוא כל כך אהב ופעל בו. אני קוראת ומבקשת מכל עם ישראל להגיע ללוות את רזיאל היקר בחוות גלעד שבשומרון. זו בקשתי".

שבח עם משפחתו (צילום: באדיבות המשפחה)

בעקבות הרצח יוקם בית הקברות של חוות גלעד, ששבח יהיה ההרוג הראשון שייקבר בו. שבח התגורר עם משפחתו במאחז חוות גלעד, שבסמוך אליו רוסס רכבו, היה מתנדב במחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון, כונן במד"א ומוהל. העביר שיעורים לילדים בהתנחלות, שבה התגורר בעשור האחרון.

לבני הזוג שבח שישה ילדים: רננה בת העשר היא הבכורה, ובניהו בן שמונת החודשים הוא הצעיר ביותר. ביניהם נמצאים נעמי, מרים, מלכה ועובדיה. בשעות אלו, נמצאת המשפחה בכפר סבא אצל סבם מצד אמם, רפאל קובי. בשיחה עם וואלה! NEWS סיפר: "יעל ורזיאל הכירו בהתנדבות משותפת בארגון קו לחיים. רפאל גדל במשפחה מסורתית בחולון. הם עברו מספר דירות עד שהגיעו לפני כשמונה שנים לחוות גלעד".

לדבריו, אתמול המשפחה הבינה את מצבו של רזיאל רק עם הגעתם לבית החולים. "קיבלתי הודעה שיש פיגוע בחוות גלעד. חשבתי שזו פציעה. הגענו לבית החולים ושם הבנו את המצב. קיבלנו רבע שעה אחרי זה את הבשורה המרה", סיפר. "שעה אחרי שהגענו מבית החולים הגיעו אלינו הילדים, הנכדים. הסבירו לגדולים. הם לא מעכלים עדיין. מנחם אותם שהוא מסתכל עליהם מגן עדן".

כשנשאל לגבי עונש מוות למחבלים אמר, "באופן אישי אני לא בעד עונש מוות למחבלים, מוות זו בחירה שרק אלוהים יכול לתת, העונש של המחבל צריך להיכלל במסגרת החוק. הבת שלי חזקה, לא מדברת על המחבל, שקועה באבל הכבד, ובחיזוק המשפחה".

זירת פיגוע הירי, אתמול (צילום: מד"א)

כוחות צבא ומשטרה חנו מוקדם בבוקר משני צדדיו של ציר 60, כמה מאות מטרים מחוות גלעד, המקום שבו נרצח שבח. הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיע הבוקר לזירת הפיגוע ותודרך על ידי המפקדים במקום.

הרמטכ"ל אמר הבוקר כי "העיסוק העיקרי כרגע הוא לאתר את החוליה, לעצור אותה ולמנוע אירועים נוספים וזאת לצד היערכות להמשך הפעילות במרחב יהודה ושומרון גם במהלך הימים הקרובים". כוחות הביטחון עדיין לא לכדו את האחראי למעשה והמצוד אחריהם ממשיך גם בשעות אלו.

תושבי חוות גלעד העלו כבר בסמוך לאחר הפיגוע טענות על התנהלות כוחות הביטחון בגזרה. בין היתר נטען כי למקרה קדם אירוע דומה שאירע בשבוע שעבר, וכי הצבא לא מטיל ליקוי על הכניסות והיציאות משכם, מקום מפלטם של כמה מחבלים.

השר בנט בביקור בבית האבלים (צילום: מערכת וואלה! NEWS, הלל מאיר/TPS)
הרמטכ"ל בזירת הפיגוע, הבוקר (צילום: דובר צה"ל)
כלי רכבו של שבח שנפגע מהירי, אתמול (צילום: תצפית TPS, מאור לביא, TPS)
זירת הפיגוע, אתמול (צילום: מד"א)
כוחות צה"ל בזירת הפיגוע, הבוקר (צילום: ניב אהרונסון)
זירת הפיגוע, הבוקר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully