האמת, הדקדוק והיהדות היו נר לרגליו: גדולתו של הרב שטיינמן

הרב שטיינמן הובא למנוחות, לאחר שהלך לעולמו בגיל 104. עשרות אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה. מני גירא שוורץ, עורך "בחדרי חרדים", נפרד מהמנהיג החרדי ומנסה להסביר את סוד קסמו

מני גירא שוורץ
12/12/2017
צילום: יותם רונן ו"אנשי הדממה", שלומי גבאי וניב אהרונסון, עריכה: יאיר דניאל

הגדלות של מרן הגראיל שטיינמן זצ"ל - הייתה בהיותו יהודי. בטח תרימו גבה למקרא המשפט הזה, זהו, שכתבתי אותו ברצינות גמורה. שכחנו מה זה להיות יהודים - אפשר לומר גם לימנים, וגם לחרדים. אבל המנהיג הזה, לא רק שלא שכח, כל חייו היו מארג שלם של חתירה אל היעד - והוא לחיות כיהודי. יהודי צריך ללמוד תורה - אז זה מה שעשה ברוב הדקות של מאה שנות חייו. בתורה יש מערכת שלמה של כללים והלכות - אז הוא דקדק ללא התפשרות בכל תג.

את זה אבל ראינו אצל גדולי תורה נוספים. מה שייחד את הרב שטיינמן זצ"ל היה דקדוקו גם בפרקי ה"דרך ארץ" שבתורה; התנהגות, מידות, ישרות, נקיות מאינטרסים, ואמת. נקודת האמת שהייתה כה חזקה אצלו הביאה אותו לא להתפשר, לא לוותר, לא לקחת בחשבון שום אינטרס, כשזו הייתה האמת.

עוד בוואלה! NEWS:
בדרך להנהגה משותפת בזרם הליטאי: אלה יורשי הרב שטיינמן
לא לכתוב עליי בעיתון ולא לשאת הספדים: צוואת הרב שטיינמן נחשפת
סוף "עידן המרנים": מנהיג הציבור הליטאי הרב שטיינמן הלך לעולמו

הרב שטיינמן בשנותיו האחרונות(צילום: מערכת וואלה! NEWS, בעריש פילמר)

הרב לא היסס לעקוץ פוליטיקאי עליו שמע שאינו נוהג ביושר. אבל בחינניות, באמירה שיש בה גם הומור - כדי שהאיש לא יתבייש אבל את המסר יבין היטב. לצד זה שאיחה קרעים היסטוריים ביהדות החרדית; בליטאים פנימה, עם חב"ד, גור ועוד, כשראה התנהגות או הנהגה שאינה פועלת מנקודת האמת, לא היסס לפעול נגדה.

הרב שטיינמן הציב את ההנהגה והדרך שלו על פי נקודת האמת בלבד - גם אם זה עלה לו במחיר אישי כבד, להיאבק בכאלו שבשם הדת והשמרנות פעלו נגדו.

מני גירא שוורץ הוא העורך הראשי של אתר בחדרי חרדים

טוב לדעת (מקודם)

מהפכת טיפולי הפנים: בינה מלאכותית וטכנולוגיית RF במכשיר ביתי

מוגש מטעם בי קיור לייזר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully