לא לכתוב עליי בעיתון ולא לשאת הספדים: צוואת הרב שטיינמן נחשפת

מנהיג הציבור החרדי-ליטאי שהלך לעולמו הורה לתלמידיו שלאחר לכתו "לא יבזבזו זמן" על ימי השבעה והשלושים וביקש כי המצבה שתוצב על קברו תהיה "הכי זולה ופשוטה". הרב, שמת בגיל 104, בילה את חייו בדירת שני חדרים וחצי בבני ברק שמעולם לא שופצה

12/12/2017
צלמים זמניים מורשים

הרב אהרון לייב שטיינמן, שהלך לעולמו הבוקר (שני) בגיל 104, הפגין בכל שנות חייו בהנהגה החרדית אורח חיים צנוע במיוחד. הוא התגורר בדירה של שני חדרים וחצי ברחוב חזון איש בבני ברק - דירה שלבקשתו מעולם לא שופצה. חדר השינה היה גם חדר לימוד, חדר אורחים וחדר ישיבות; והמטבח היה בן עשרות שנים.

סדר יומו של הרב שטיינמן החל בשעות הבוקר המוקדמות והסתיים בשעות הלילה המאוחרות, במהלכו עסק בלימוד תורה ובין לבין התפנה לשאלות או לארוחות שכללו בעיקר דייסות, תפוחי אדמה מרוסקים ומזון קל לעיכול. על צניעותו הגשמית והרוחנית חרף היותו ממנהיגיו המרכזיים של הציבור החרדי ניתן ללמוד גם מצוואתו שנחשפה במהלך הלווייתו שהתקיימה היום בעיר מגוריו.

לקריאה נוספת:
מאות אלפי מלווים וחסימות כבישים נרחבות: הרב שטיינמן הובא למנוחות
סוף "עידן המרנים": מנהיג הציבור הליטאי הרב שטיינמן הלך לעולמו
הלך לעולמו מנהיג הזרם החרדי-ליטאי הרב שטיינמן: "איבדתי את אבא שלי"

הרב שטיינמן(צילום: מערכת וואלה! NEWS, בעריש פילמר)

בצוואתו כתב הרב שטיינמן כי הוא מבקש מתלמידיו שלאחר לכתו לא יישאו הספדים, לא יערכו עצרות התעוררות או אבל, לא יכתבו "שום מאמר בעיתונים" ויסתפקו רק בפרסום תמונתו. עוד ביקש הרב "לא להדפיס מודעות על ההלוויה או לא להודיע ברמקול או רדיו" וכתב כי "מספיק שיהיו רק עשרה אנשים בהלוויה". הוא הוסיף כי ברצונו להיות מובא לקבורה בתוך פרק זמן קצר מפטירתו ו"להשתדל שלא לשהות בין מיטה לקבורה". הרב ציין כי "מקומי בבית החיים בין אנשים פשוטים" וביקש שתוצב על קברו מצבה "הכי זולה ופשוטה" שעליה לא ייכתבו "שום תארים" למעט: "פה נקבר אהרון יהודה לייב בן רב נח צבי שטיינמן".

הוא הוסיף קריאה לתלמידיו "שלא לבזבז כסף עבור קניית מקום בבית הקברות שעולה ביוקר. אבל אם רוצים לתת צדקה שיתנו בלי קניית מקום" וכן ביקש שבתום ימי השבעה, השלושים והשנה לזכרו "לא יבזבזו יותר מדי זמן מיוחד עבור זה". הוא הוסיף בקשה "לכל מי שרוצה בטובתי" ללמוד פרקי משניות ולקרוא פרקי תהילים. "אבקש מכל אחד שלא יזכירני בשם צדיק או ירא שמים כדי שלא אתבזה על ידי זה בעולם האמיתי", כתב עוד. "אבקש מאוד מחילה מכל מי שפגעתי בכבודו וכן מי שאני חייב לו כסף ולא ידוע ובמציאות לא יגבה, היינו שיכל לגבות על פי דין, שימחל לי". הרב אף קרא לצאצאיו שלא ללכת אחר ארונו "כמנהג ירושלים" והרב מישקובסקי שהיה עוזרו ביקש להוסיף כי הוא ייעץ "לא לקרוא לילדים על שמי אבל איני אוסר את זה".

עוד בוואלה!

מהשדה לכפית - מה חשוב לדעת על אוכל תינוקות?

בשיתוף גרבר
המטבח בביתו של הרב שטיינמן(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך טוויטר)
ביתו של הרב שטיינמן בבני ברק, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ירח טוקר)
ביתו של הרב שטיינמן, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ירח טוקר)
חדר האמבטיה בביתו של הרב שטיינמן, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ירח טוקר)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully