"מושחתים, נמאסתם": עשרות אלפים ב"צעדת הבושה" נגד חוק ההמלצות

צעדה במחאה נגד השחיתות ועל רקע חוק ההמלצות התקיימה במרכז תל אביב."ראש הממשלה לא יודע כמה עולה לחם, זו בושה", אמר מני נפתלי. עשרות אלפים הגיעו למחות, ונשאו שלטים נגד ראש הממשלה נתניהו

צילום: ללא קרדיט

מחאה נגד השחיתות - כל העדכונים

- עשרות אלפים הפגינו בתל אביב וקוראים נגד בנימין נתניהו: "הקיסר - לקיסריה"
- גם בחיפה הפגינו מאות אנשים נגד השחיתות השלטונית
- גבאי קרא לחברי הקואליציה להצביע נגד חוק ההמלצות
- עמירם לוין: "ההיסטוריה תזכור את כולכם"

עוד בוואלה!

ספר עד הבית: הבילוי שילדי הפריפריה לא מוכנים לוותר עליו

לכתבה המלאה

עשרות אלפי מפגינים הגיעו הערב (שבת) לצעדת מחאה בתל אביב, תחת השם "צעדת הבושה". הצעדה מתקיימת על רקע חוק ההמלצות שצפוי לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, וימנע מהמשטרה לסכם את חקירותיה בהמלצות להגשת כתבי אישום. בשל ההפגנה נחסמו לתנועה שדרות רוטשילד לכל אורכן וכן רחוב אלנבי, מיהודה הלוי ועד מונטיפיורי. בחיפה התקיימה הפגנה נוספת, שאליה הגיעו מאות מוחים.

מני נפתלי, שלצד אלדד יניב מארגן מדי שבוע את ההפגנה בפתח תקווה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אמר כי "יש לנו ראש ממשלה שלא יודע כמה עולה לחם. בושה". יניב אמר לקראת ההפגנה כי "הצעדה הפכה לתקווה גדולה, זה יהיה אחד הערבים המרגשים". השבוע הוחלט להעביר את ההפגנה מפתח תקווה לשדרות רוטשילד בתל אביב.

עוד בוואלה! NEWS:
לקראת הצבעה על "חוק ההמלצות": בקואליציה נלחמים על כל קול
עימות על חוק ההמלצות בוועדה: "התנהלות בריונית של משפחות פשע"
משלחת באיסלנד וימי מחלה: איפה היו מתנגדי חוק ההמלצות?

ההפגנה בתל אביב, הערב (צילום: ראובן קסטרו)
ההפגנה ממעוף הציפור (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא)

בהפגנה אמר יניב כי "אנחנו מתחילים מאבק בחורף, הוא יהיה מאבק ארוך אבל בסוף הוא יילך הביתה. תתכוננו. אתם תצטרכו להגיע לפה בשבוע הבא. נדבר איתכם באמצעות ווטסאפ, אנחנו לא צריכים את התקשורת".

עוזי ארד, היועץ לביטחון לאומי לשעבר, נשא דברים ואמר כי "לשחיתות הכלכלית יש נזקים – היא פוגעת במשק, ובצמיחה". עוד הוסיף כי "אזרחים נושאים את העול הכלכלי תוך ציפיה שהשלטון ינהג בממלכתיות, ולא ישלח את מקורביו לעשות מיליונים. במדינה מתוקנת השלטון היה מכונן מנגנון למלחמה בשחיתות. אבל ראו איזה פלא, במקום שהדבר ייעשה על ידי השלטונות, נעשה בדיוק ההיפך.

האלוף במיל' עמירם לוין פנה לחברי הכנסת ואמר כי ""ההיסטוריה תזכור את כולכם. השתקנים הפחדנים מהקואליציה, לא תוכלו להגיד שלא ראיתם ולא שמעתם, בשתיקתכם נתתם קולכם לשחיתות. אזרו אומץ ועשו את המעשה היחיד, והצביעו סביב צו מצפונכם – לא לשחיתות, כן לדמוקרטיה. תפסיקו לפחד, תפסיקו להיות כבשים. לא ניתן לכם לכופף את רובי ריבלין, את המפכ"ל ואת המשטרה. התיישרו או הסתלקו".

גם לשם הגיעו מוחים. מפגין נתלה על עץ בת"א (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דנה ירקצי)

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) שהגיעה להפגנה, אמרה כי "ממשלה שאיבדה את הבושה, סופה לאבד את הציבור. אין, ולא יהיה, קונצנזוס לשחיתות בישראל. הציבור יודע גם יודע שכל סיעות הקואליציה נותנות יד להתנהלות עבריינית שמטרה היא הגנה פרסונלית על ראש הממשלה. קואליציית נתניהו מפנה גב לציבור, וניצבת לצד הקלון והשחיתות תוך רמיסה בוטה של שומרי הסף. אני קוראת לציבור להשמיע את זעקתו כדי שתהדהד במסדרונות הממשלה והכנסת".

יו"ר מפלגת המחנה הציוני, אבי גבאי, קרא הערב לראשי הקואליציה להתנגד לחוק ההמלצות. "מחיר השחיתות כבד. הוא פוגע בביטחון שלנו. ראינו את זה בצוללות. הוא פוגע בחינוך של הילדים שלנו. הוא פוגע בבריאות של ההורים שלנו. השחיתות הזאת מתחילה ונגמרת בחוקים האלה שאתם הולכים לחוקק, זוהי שעת המבחן שלכם". עוד הוסיף כי "חוק ההמלצות יקבע באיזה צד של ההיסטוריה אתם תירשמו".

ההפגנה בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) הודיע ביום חמישי כי ההצבעה על החוק שנועד לאסור על המשטרה לפרסם המלצות בתיקי חקירה תתקיים ביום שני הקרוב. בלשכת ביטן קיימו היום שיחות עם כל נציגי סיעות הקואליציה, מהם הבינו כי מובטח רוב למרות התנגדויות רבות נגד ההצעה.

חרף הבדיקה הקפדנית שביצע ביטן, עומדים בפניו מכשולים רבים שעלולים בסוף להוביל לדחייה בהצבעה. כך למשל בקואליציה העלו בשבוע שעבר חשש כי שרים וחברי כנסת שיצאו לצורך פעילות מקצועית או אישית בחו"ל ייעדרו מההצבעה המתוכננת, אם לא יספיקו לחזור.

נוספה לכך גם עמדתו של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון שהביע הסתייגות מרומזת מכך שראש הממשלה בנימין נתניהו והשר חיים כץ ישתתפו בהצבעה לאור חשש לניגוד עניינים בשל חקירה המתנהלת נגדם. השניים לא הצביעו גם בעת ההצבעה על החוק בקריאות טרומית וראשונה.

(צילום: ראובן קסטרו)

אלה לא המכשולים היחידים בקואליציה. שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון הודיע בעבר כי הוא מעניק לחברי מפלגתו חופש הצבעה על חוק זה, ובסיעתו קיימים לפחות שלושה חברי כנסת שטרם הכריעו אם יצביעו נגד או יימנעו. ח"כ רחל עזריה שהצביעה נגד ההצעה בקריאה טרומית אך נמנעה מלהצביע בקריאה ראשונה.

ח"כ מרב בן ארי שנמנעה וח"כ אלי אללוף שמביע הסתייגות מהחוק. בכוונתה של עזריה להצביע נגד גם הפעם, והשניים האחרים טרם החליטו כיצד להצביע.

(עדכון ראשון 18:23)

מני נפתלי בהפגנה בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)
כרזה בהפגנה שנערכת בחיפה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, --)
המונים בהפגנה בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)
מפגינים מטפסים על עצים בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
המונים בתל אביב (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נירית ירון)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נירית ירון (מתוך טוויטר))

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully