הנשיאה חיות במכתב לנשיאי בתי המשפט: להיאבק בפוליטיזציה של המערכת

נשיאת העליון הפיצה מכתב לנשיאי בתי המשפט בעקבות תחקיר "עובדה", שחשף את הנעשה מאחורי הקלעים בוועדה למינוי שופטים, שאותו כינתה "מעורר דאגה". חיות: "לנהוג באופן ההולם את מעמדנו כשופטים"

26/11/2017
נשיא המדינה משביע את נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת אסתר חיות  בטקס חגיגי בבית הנשיא 26 באוקטובר 2017. נועם מושקוביץ', מערכת וואלה! NEWS
התייחסה לסכנת הפוליטיזציה של המערכת. נשיאת העליון חיות(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ')

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות פנתה היום (ראשון) לנשיאי בתי המשפט ברחבי הארץ בעקבות התחקיר ששודר בשבוע שעבר בתוכנית "עובדה" בנושא הוועדה למינוי שופטים. "התכנית בהחלט מעוררת דאגה, לפחות בשני מישורים", כתבה חיות. "האחד נוגע לסכנת פוליטיזציה של מערכת המשפט. השני נוגע לאינטראקציה בין שופטים, גורמים פוליטיים ואנשי לשכת עורכי הדין". בתחקיר נחשף, בין היתר, כיצד משפיעה "הברית" בין שרת המשפטים אילת שקד לבין יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה, על המתרחש בוועדה.

"הרכב הוועדה תוכנן על ידי המחוקק כך שיתקיים איזון בין הגורמים הפוליטיים, נציגי הרשות המחוקקת והמבצעת, לבין הגורמים המקצועיים, נציגי הרשות השופטת ולשכת עורכי הדין", כתבה חיות. "שיתוף פעולה בין לשכת עורכי והדין ובין הגורמים הפוליטיים בוועדה טומן בחובו סכנה כי הבחירה תחתור לקידום אג'נדה פוליטית על חשבון שיקולים מקצועיים. פוליטיזציה של מערכת המשפט עלולה לערער את יסודותיה כמערכת עצמאית ובלתי תלויה. בכוונתי לעשות כל שניתן כדי להגן על עצמאותה של הרשות השופטת וכדי למנוע פוליטיזציה שלה".

עוד בוואלה! NEWS:
המשבר בממשלה: נתניהו ייפגש עם ראשי הסיעות החרדיות
העוזרת של מילצ'ן: הוזעקתי לספק שמפניות לנתניהו בליל הסדר
חודשה מחאת החרדים נגד גיוס לצה"ל; 30 מפגינים נעצרו בירושלים

ישיבת הוועדה למינוי שופטים, בפברואר(צילום: נועם מושקוביץ)

הנשיאה התייחסה גם לקטעים בתוכנית שבהם נראים שופטים שמנסים לקדם את עצמם מול הפוליטיקאים או נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה, באירועים שמארגנת הלשכה. "התוכנית מציבה גם בפנינו השופטים מראה", כתבה. "והתמונה הנגלית אינה מחמיאה, בלשון המעטה".

חיות קראה לשופטים לשקול אם להשתתף באירועי הלשכה, והפצירה באלו שבוחרים לעשות זאת "להקפיד על הכללים שנקבעו בעניין... ולנהוג באופן ההולם את מעמדנו כשופטים". קודמתה של חיות, מרים נאור, אסרה על שופטים שרוצים להתקדם להיפגש עם פוליטיקאים ועם נציגי הלשכה בוועדה.

עוד בוואלה!

הברזים נפתחים: "ברז השוקו" של יטבתה חוזר

בשיתוף יטבתה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully