לראשונה מאז השתלטות חמאס: פתח ציין את מות ערפאת בעזה

עשרות אלפים הניפו את דגלי הארגון הצהובים ואת תמונתו של מנהיג הרשות לשעבר, בעצרת שהסתיימה ללא עימותים. אבו מאזן קרא בנאום מוקלט לחזק את הסכם הפיוס שיביא ל"חידוש התקווה עבור עתיד טוב יותר לכולנו"

אי-פי
11/11/2017
צילום: רויטרס

עשרות אלפים ציינו היום (שבת) בעצרת ברצועת עזה את יום השנה ה-13 למותו של יאסר ערפאת, בפעם הראשונה מאז שחמאס השתלט על הרצועה לפני עשור. זאת ברקע הפיוס בין חמאס לפתח, מפלגתו של ערפאת. תומכי פתח זרמו לכיכר א-סריה בעיר עזה מכל רחבי הרצועה, כשהם מנופפים בדגל הצהוב של פתח, מניפים את תמונותיו של ערפאת וחובשים כפיות, סימן ההיכר שלו.

ערפאת מת בבית חולים בצרפת ב-2004, אחרי שנתיים שבהן היה נצור במוקטעאה ברמאללה. הפלסטינים מאשימים את ישראל בהרעלתו, אך מעולם לא ביססו את הטענות הללו. כשנתיים לאחר מכן, חמאס ניצח בבחירות לפרלמנט, והדיח את אנשי פתח ממוסדות השלטון בעזה שנה לאחר מכן.

עוד בוואלה! NEWS:
בצל התעצמות הציר הרדיקלי בסוריה: ישראל ממשיכה לסמן קווים אדומים
נבל או קורבן: החייל שערק ונפל בשבי האויב מבקש דבר אחד - מחילה
אנשי מאבק השוטרים תקפו את ביטן: "אתה הורס את המשטרה"

עוד בוואלה!

מצעד הלהיטים: 9 מתכוני חובה לארוחת שבועות טעימה במיוחד

בשיתוף שופרסל
העצרת לציון 13 שנה למותו של ערפאת בעזה, היום(צילום: רויטרס)

"יישום ההסכם וחיזוק הממשלה יובילו להקלת הסבל ולחידוש התקווה עבור עתיד טוב יותר לכולנו", אמר יו"ר הרשות אבו מאזן, יורשו של ערפאת, בנאום שנשא ברמאללה ושודר בעצרת בעזה. מוקדם יותר החודש העביר חמאס את השליטה על המעברים עם ישראל ועם מצרים לרשות, החלק הראשון בהסכם שנחתם בתיווך מצרים. השיחות אמורות להתחדש בתוך עשרה ימים. בנאומו הדגיש אבו מאזן את הצורך באחדות, ואמר כי הוא רוצה ב"רשות אחת, חוק אחד ולגיטימציה אחת להחזיק בנשק". חמאס מסרב לפי שעה להתפרק מנשקו.

בחודש נובמבר 2007, חודשים אחדים אחרי השתלטות חמאס על רצועת עזה, ארגן הפתח עצזרת לזכר ערפאת, אך היא עוררה עימותים אלימים קשים, שבמהלכם נהרגו שבעה אזרחים. העצרת שהתקיימה היום הסתיימה בשלום. לא כל המשתתפים היו חברי תנועת פתח, אחדים ביקשו להשתתף כצעד המסמל את אחדותו של העם הפלסטיני. "ערפאת הוא סמל של כל הפלסטינים" , אמר אשרף חמודה תושב רצועת עזה.

העצרת לציון 13 שנה למותו של ערפאת בעזה, היום(צילום: רויטרס)
העצרת לציון 13 שנה למותו של ערפאת בעזה, היום(צילום: רויטרס)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully