פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קונגרס המפלגה הקומוניסטית בסין החל: "לא נאפשר את פילוג המדינה"

   כ-2,000 צירי מפלגה התכנסו בבייג'ינג לאירוע הפוליטי הגדול ביותר במדינה, המתקיים אחת לחמש שנים. הנשיא שי ג'ינפינג, שצפוי לבסס את כוחו עוד יותר, הבהיר: "נגן על ריבונות ועל ביטחון המדינה"

   קונגרס המפלגה הקומוניסטית בסין החל: "לא נאפשר את פילוג המדינה"
   צילום: רוירטס, עריכה: יאיר דניאל

   קונגרס המפלגה הסינית נפתח היום (רביעי) בבייג'ינג, בהשתתפות יותר מ-2,000 צירים שהתכנסו לאירוע הפוליטי הגדול ביותר בסין. הנשיא שי ג'ינפינג, שביסס את כוחו מאז עלה לשלטון ב-2012, הבטיח להילחם בשחיתות ולהשלים את תהליך המודרניזציה של הצבא.

   לדברי שי, עיקרון "סין האחת", הקובע כי טייוואן היא חלק מסין, חייב להישמר וכי כל ניסיון להיפרדות יסוכל. "סין תשמור על ריבונותה ועל ביטחונה, ותתנגד לכל מי שינסה לפלג את המדינה", הבהיר הנשיא, כשהוא מתייחס גם לתנועות הבדלניות במחוזות טיבט ושינג'יאנג.

   הקונגרס הסגור, שמתקיים אחת לחמש שנים, קובע מי ישלוט בסין ואת דרכה של המדינה. שי צפוי להישאר מנהיג המדינה גם בכהונה הבאה, עם עוד סמכויות – כיום הוא משמש מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית, ולפי חלק מההערכות, הוא עשוי להתמנות גם לתפקיד יו"ר המפלגה.

   הקונגרס, שבו אמורים להיקבע היעדים שסין תציב לעצמה בחמש השנים הקרובות, צפוי להסתיים בשבוע הבא. לאחר סיומו, המפלגה צפויה לחשוף את ההרכב החדש של הוועד המבצע של הפוליטביורו, אולם זה עשוי להתרוקן מתוכנו אם שי אכן יחזיק גם בתפקיד המזכ"ל וגם בתפקיד יו"ר המפלגה.

   עוד בוואלה! NEWS בעולם:
   קונגרס המפלגה הקומוניסטית בסין החל: "לא נאפשר את פילוג המדינה"
   סוף עידן החליפות: היום שאחרי דאעש לא מבשר יציבות לאזור
   פעם נוספת: בית משפט פדרלי חסם את צו ההגירה החדש של טראמפ

   נשיא סין שי ג'ינפינג נואם בקונגרס המפלגה הקומוניסטית בבייג'ינג, 18 באוקטובר 2017 (רויטרס)
   שי נואם בקונגרס, היום (צילום: רויטרס)

   בהמשך נאומו הצהיר שי כי ארצו חייבת לשתף פעולה עם מדינות אחרות בנושא המאבק בשינויי האקלים וכי תמשיך במאמצים להפחית את הערפיח בשמי עריה. הוא הוסיף כי על בייג'ינג להגביר את מאמציה למאבק בטרור, בבדלנות ובקיצוניות דתית; וכי תומכת בפיתוח הכלכלה העולמית וכי היא אינה מהווה איום על אף מדינה.

   לדבריו ממשלתו תקל על השקעות זרות במדינה ותרחיב את הגישה למגזר הפרטי. זאת כדי להגביר את הפעילות מוכוונת השווקים בכלכלה המקומית לצד חיזוק מעמדן של חברות בבעלות המדינה. אולם, לדבריו סין לא תעתיק מארצות זרות את השיטה הפוליטית שלהן.

   קונגרס המפלגה הקומוניסטית בבייג'ינג, 18 באוקטובר 2017 (רויטרס)
   המשתתפים בקונגרס בבייג'ינג, היום (צילום: רויטרס)
   קונגרס המפלגה הקומוניסטית בבייג'ינג, 18 באוקטובר 2017 (רויטרס)
   אולם הקונגרס בבייג'ינג (צילום: רויטרס)
   כרזה עם דיוקנו של נשיא סין שי ג'ינפינג המקדמת את קונגרס המפלגה הקומוניסטית בהוואנגשאן, 18 באוקטובר 2017 (רויטרס)
   כרזה עם דיוקנו של שי לקאת הקונגרס, שנתלתה בעיר הואנגשאן (צילום: רויטרס)