וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המוט שהתנתק, התאונה שלא דווחה: פרטים חדשים מחקירת אסון האפאצ'י

14.9.2017 / 12:23

לוואלה! NEWS נודע כי חרף העובדה שבתחקיר התאונה, שגבתה את חייו של הטייס דודי זהר, דווחה "תקלה במוט ההיגוי", נמצא גם חלק מנותק מהמטוס. עוד התברר כי תאונה זהה של צבא ארה"ב באפגניסטן לא דווחה. מערך האפאצ'י נותר מקורקע

צילום:בני בן סימון עריכת וידאו:ניר חן

תחקיר התאונה הקטלנית של מסוק הקרב מסוג האפאצ'י שהתרחשה בתחילת חודש אוגוסט בבסיס חיל האוויר רמון שבנגב טרם הסתיים, ועד כה הוצג לבכירי חיל האוויר רק דוח ביניים שהעלה את האפשרות כי הסיבה לתאונה היא תקלה ביכולת היגוי המסוק. בתאונה נהרג הטייס רב-סרן במיל' דודי זהר ואיש צוות אוויר נוסף נפצע באורח קשה. המשך התחקיר על ידי המומחים מתבצע יחד עם צבא ארצות הברית ומומחים מחברת "בואינג", היצרנית האמריקנית של המסוק שמבצעים תהליכי בדיקה יסודיים כדי לאסוף ממצאים נוספים ולברר את הסיבה לתאונה.

גורמי צבא סיפרו כי בתחקיר התברר שמוט בחלקו האחורי של המסוק נמצא מנותק, וכעת נבחנת האפשרות שקיים קשר בין הממצא לתאונה. עוד התברר במסגרת התחקיר שטרם הסתיים, כי תאונה עם פרטים זהים לתאונה הקטלנית בחיל האוויר התרחשה בצבא ארצות הברית במהלך פעילות מבצעית באפגניסטן, אך מידע מלא בנושא לא הועבר לידי צה"ל. גורמי צבא הסבירו כי אחד הלקחים שהופקו הוא שיש להדק את השיח ושיתוף הפעולה בין הצבאות בנושא בטיחות. הגורמים הדגישו מערך מסוקי הקרב יישאר מקורקע כל עוד התחקיר לא הסתיים.

עוד באותו נושא:
קצין נהרג ואחר נפצע קשה בהתרסקות מסוק אפאצ'י בבסיס בנגב
"מנהיג צריך אומץ": התיעוד האחרון של דודי זהר שנהרג בהתרסקות
ההספד וההנצחה המרגשת: הקשר הטרגי בין הטייס ההרוג לחבר שנפל

מסוק אפאצ'י של חיל האוויר חמוש בטילי הלפייר בבסיס בדרום הארץ. GettyImages
מסוק אפאצ'י של חיל האוויר/GettyImages

ההתרסקות, שהתרחשה סמוך לשעה 21:00, אירעה בחזרה מגיחת אימון של מסוק מטייסת "מגע הקסם". צוות המסוק, שכלל את שני הקצינים, דיווח על תקלה טכנית, וכעבור דקות התרסק בין שני המסלולים בתוך המחנה בעת שניסה לנחות, וכשהיה בגובה מגדל הפיקוח.

הוועדה שהגישה את ממצאי הביניים אמש איששה את הממצאים הראשוניים, שמהם עולה כי צוות המסוק זיהה תקלה ביכולת ההיגוי שלו. לאחר מכן, הטיס את המסוק בתנאים מורכבים, בשעת לילה, ועל אף זאת הצליח להביאו לנחיתה בשטח הבסיס. תקלה מסוג זה חייבה את הצוות לחזור לנחיתת חירום בבסיס ובמהלך ניסיון הנחיתה, התרסק המסוק. עוד הובהר במסקנות כי התקלה לא קשורה לסדק שהתגלה במסוק האפאצ'י לפני כחודשיים.

מדובר צה"ל נמסר: "החקירה בנושא תאונת מסוק האפאצ'י בבסיס רמון עודנה מתנהלת ובסיומה יוצגו ממצאיה. משפחות הנפגעים מעודכנות באופן שוטף בתהליך החקירה".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully