גורמים מדיניים: רוב הטילים מאיראן החטיאו את המטרות בסוריה

גורמים מדיניים אמרו לוואלה! NEWS כי רק טיל אחד או שניים פגעו במטרות בסוריה. הם סבורים כי השיגור הוא מסר מאיים של טהראן למדינות האזור ובראשן ערב הסעודית. איומים אלה מתכתבים עם מקור הדאגה העיקרי במערכת הביטחון מפני פרויקט הטילים של הרפובליקה האסלאמית

20/06/2017
צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: אריאל תמרין

גורמים מדיניים אמרו אתמול (שני) לוואלה! NEWS כי רק טיל אחד או שניים מתוך שבעה פגעו במטרות ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) בסוריה. הגורמים מעריכים כי שיגור הטילים האיראניים לעבר סוריה הוא מסר הפחדה למדינות האזור, בראשן ערב הסעודית, אך גם מבחן למדיניות החדשה של נשיא ארצות הברית במזרח התיכון. בישראל סבורים כי המסר שאיראן ביקשה להעביר כששיגרה את שבעת טילי "זולפיקר" לטווח של 700 קילומטרים לא היה מכוון למנהיגי דאעש ופעיליו שביצעו פיגוע בטהראן תחילת החודש.

"מבחינתם זו הפגנת נוכחות ועוצמה באמצעות אמצעי הלחימה שבהם השתמשו", אמרו גורמים מדיניים בירושלים. "הם למעשה אומרים: 'אנחנו כאן כדי להישאר, אנחנו שחקן מעצמתי ואל תשכחו זאת'. מדובר במסר שמופנה לכל מדינות האזור ולמדינות והמעצמות שפועלות בסוריה". הגורמים העריכו כי האיומים של איראן מכוונים בעיקר כלפי ערב הסעודית, שרואה באיראן מדינת אויב שחותרת תחתיה, "המסר הוא פשוט. אנחנו מסוגלים להגיע לכולכן וגם לדייק".

הערכות הגורמים המדיניים מתכתבות באופן ישיר עם הביקורת שהתעוררה בירושלים אחרי החתימה על הסכם הגרעין בין המערב לרפובליקה האסלאמית. אז תדרכו גורמים מדיניים נגד ההסכם בטענה כי יש בו "חורים" ושהוא משאיר את פרויקט הטילים האיראני ללא פיקוח משמעותי. התעשייה הצבאית האיראנית מפתחת ומייצרת אמצעי לחימה, מערכות נשק, כלי טיס, כלי שיט, אך מקור הדאגה במערכת הביטחון בישראל הוא פרויקט הטילים לטווחים שונים.

לקריאה נוספת:
מסר מ-700 ק"מ: השיגור האיראני לסוריה הוא הפגנת שרירים למערב
סעודיה: שבינו שלושה אנשי משמרות המהפכה שהתקרבו למתקן נפט
נתניהו במסר לאיראן אחרי שיגורי הטילים: "אל תאיימו על ישראל"

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה
"מסוגלים להגיע לכולכן ולדייק". רגע השיגור של אחד הטילים(צילום: צילום מסך, סוכנות הידיעות תסנים)

הגורמים אמרו עוד כי הצעד שביצעה איראן יש בו גם כדי לבחון את המדיניות האמריקנית בעידן נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בכל הקשור לעתיד סוריה והמרחב האזורי. בראשית העשור הקודם פורסמו ידיעות זרות שמצביעות על כך שאיראן רכשה מקוריאה הצפונית טילים בליסטיים מסוג BM-25, המסוגלים להגיע לטווחים של עד כ-2,500 קילומטרים.

מאז ערכו האיראנים סדרת ניסויים והצהירו בפומבי על פיתוחם של טילים מסוג שונים מבוססי הטכנולוגיה הצפון קוריאנית, בהם טילי "שיהאב 3", לטווחים של יותר מ-1,300 קילומטרים, שמסוגלים לפי הודעותיהם, החל משנת 2009, לשגר לוויינים לחלל. בתגובה לניסויי הטילים מסר אז טראמפ כי "איראן משחקת באש. הם לא מעריכים כמה נחמד היה הנשיא אובמה כלפיהם. אני לא אנהג כך".

בנוסף לכך, מקיימים האיראנים מאמץ נוסף לשיפור יכולת הדיוק בפגיעה. המאמץ הטכנולוגי של איראן בא לידי ביטוי בשדרוג מערך הטילים של חיזבאללה שמאיים על עורף מדינת ישראל. לאחרונה פורסם בוואלה! NEWS כי במערכת הביטחון סבורים שאיראן הפכה את תימן לשדה ניסויים של אמצעי לחימה ומערכות נשק. משמרות המהפכה האיראניים מספקים כמויות נשק גדולות למורדים החות'ים, במערכה שהם מנהלים בתימן נגד הקואליציה הערבית-סונית בראשות ערב הסעודית.

(עדכון ראשון: 19:59)

טיל "זולפיקר" האיראני(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully