במדינה זרה, בגובה 2,000 מטר: הצצה נדירה לפעילות הקומנדו

החטיבה שהוקמה לפני שנה וחצי ערכה תרגיל משולב בקפריסין של כוחות קרקע וחיל האוויר, שנועד לדמות לחימה בחיזבאללה. קצין בכיר בחטיבה: "השלמנו תהליך שמביא למדינת ישראל כלי מסוג אחר למלחמה הבאה"

15/06/2017
צילום: שלומי גבאי ודו"צ, עריכה: ניר חן וורד לידני

צה"ל התיר היום (חמישי) לפרסום תיעוד של תרגיל אווירי ויבשתי נרחב שנערך בקפריסין בשבועות האחרונים. בתרגיל, שנערך בשיתוף המשמר הלאומי הקפריסאי, השתתפה חטיבת הקומנדו, בפיקודו של אלוף-משנה דוד זיני, שהוקמה לפני כשנה וחצי וכוללת בתוכה את יחידות מגלן, אגוז, דובדבן ורימון.

מאז הקמתה, מקיימת החטיבה אימונים במדינות זרות כדי לדמות את אופי הלחימה מול האויב המוגדר כמספר 1 של צה"ל, חיזבאללה. בהנחיית הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, התאמנה יחידת מגלן באי כרתים שביוון בנובמבר 2017, ובשבועיים האחרונים התאמנו בקפריסין חטיבת הקומנדו לצד יחידות נוספות, ובהן שלדג, 669, רוכב שמיים, עוקץ, יהל"ם וטייסות חיל האוויר שהפעילו מטוסי שמשון וצופית ומסוקי ינשוף.

עוד בוואלה!

כולל סלטים שטרם ראיתם: פיתה משודרגת בשטח עם פרגית עסיסית

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
אימונים על פסגות ההרים. חטיבת הקומנדו בתרגיל בקפריסין(צילום: דובר צה"ל)

התרגיל כלל הטסת כוחות לטווחים רחוקים, פעילות במתארי שטח בלתי מוכרים ובתנאים מורכבים, לחימה בשטח בנוי ותת קרקעי, שימוש באמצעי קשר ותפעול מערכי לוגיסטיקה הרחק מישראל. בין הפעולות הנוספות שתורגלו: פשיטות רגליות ומוסקות, טיפוס הררי, חילוץ פצועים מפסגות הרים, הקמת מפקדות בשטח ושיתוף פעולה בין זרועי ועם צבאות נוספים.

קצין בכיר בחטיבת הקומנדו אמר בשיחה עם וואלה! NEWS כי "צה"ל מעולם לא התאמן באופן הזה במתאר שטח שכזה על פני 500 קמ"ר בגבהים של 6,000 רגל (כ-1,800 מטר, א"ב). החטיבה השלימה בתרגיל הזה תהליך מאוד ארוך שמביא לצה"ל ולמדינת ישראל כלי מסוג אחר למלחמה הבאה".

מתאר שטח חדש. לוחמי צה"ל בתרגיל(צילום: דובר צה"ל)
תרגיל משולב. תדרוך בקפריסין(צילום: דובר צה"ל)
תרגול המראה מחוץ לישראל. סגן-אלוף גלעד(צילום: שלומי גבאי)

מפקד יחידת אגוז, סגן-אלוף רועי, אמר לוואלה! NEWS כי התרגיל הוא נקודת שיא עבור צה"ל. "התרגיל הזה היה הצלחה במגוון תרחישים שאנחנו יודעים לפתור. מאות לוחמים שנוחתים בעומק האויב ומבצעים משימה אחרי משימה עם יכולות מאוד גבוהות. מגוון שטחים חדשים שהצלחנו להתמודד איתם. אנחנו בתחושת מסוגלות גבוהה מאוד אחרי התרגיל הזה".

סא"ל רועי הוסיף כי אנשי החטיבה "יודעים לפעול רחוק יותר ולהתמודד עם מאפיינים שונים. להיות מדויקים יותר, קטלניים וחדים ובמקביל עם כוחות קטנים לשלוט בכולם, לחזור בנקודה מסוימת בעומק ולצאת שוב".

מפקד טייסת "החרב המתהפכת", סגן-אלוף גלעד, הוסיף: "ביצעו מגוון גדול מאוד של אימונים משותפים עם צבא קפריסין, חיזקנו קשרים. גולת הכותרת הייתה התרגיל המשותף עם חטיבת הקומנדו – הטסה של כוחות, פינוי, מתאר מבצעי מלא". הוא סיפר כי בתרגיל הפעיל צבא קפריסין מערכות נגד מטוסים כדי לסייע לטייסי חיל האוויר לתרגל פעילות מול סביבת אימונים שונה. לדבריו, הטייסות השונות תרגלו אפשרות של פעולה מחוץ לבסיסי חיל האוויר בזמן לחימה, והמראה ממקומות שאינם מאוימים.

מפקד החטיבה אל"מ דוד זיני עם עמית קפריסאי(צילום: דובר צה"ל)
תרגול של פשיטה ממסוק(צילום: דובר צה"ל)
התרגיל נועד לדמות פעילות מול חיזבאללה(צילום: דובר צה"ל)
"תחושת מסוגלות גבוהה". סגן-אלוף רועי(צילום: שלומי גבאי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully